Petr Kellner, Andrej Babiš a další. Jak vypadá žebříček nejbohatších Čechů?

11. Květen 2021

Jeff Bezos, Bill Gates, Elon Musk. Většina lidí asi tuší, že se jedná o největší boháče světa. Komu náleží tento titul v České republice a na čem čeští miliardáři vydělávají?

Nejbohatší češi

O nejbohatších lidech planety má povědomí téměř každý. U Čechů se to samé říci nedá, nejedná-li se o mediálně známé osoby, jakými jsou například Petr Kellner nebo Andrej Babiš. Člověku, který se o business zajímá pouze podprahově, jména jako Daniel Křetínský nebo Karel Komárek s největší pravděpodobností mnoho neříkají. A pokud ano, nespojí si obvykle se jmény firmu či oblast podnikání.

Čeští miliardáři a filantropové ví, jak se motivovat a nebojí se riskovat. Někteří z nich začínali od nuly, kdy jim nepůjčila ani ta nejlepší banka a jejich spořící účet vykazovat nulový zůstatek. Dnes by jejich bankovní či spořící účet toužil vlastnit každý z nás. Kdo má přehled o tom, jak zhodnotit peníze a včem podnikat? Na čem čeští miliardáři vlastně vydělali a jak vypadal jejich business plán? Jak myslí bohatí lidé z Čech a kolik činí jejich jmění? Kdo z nich je také filantrop a pozitivní leader?

Forbes nejbohatší Češi – 100 nejmajetnějších

Žebříček nejbohatších Čechů je každoročně sestavován časopisem Forbes. Čeští miliardáři, kteří ví, jak zhodnotit peníze, jsou v žebříčku posuzováni podle aktuální velikosti majetku. Zároveň je zveřejňována i suma, o jakou jejich majetek poklesl či vzrostl vzhledem k předchozímu roku. Právě celkový majetek, jaký má průměrný český miliardář, může být pro mnohé překvapením. Mezi jednotlivými stupni v žebříčku jsou často propastné rozdíly, nicméně jedná se o astronomické částky v řádu desítek, ale i stovek miliard korun. Pozice na jednotlivých příčkách se navíc poměrně často mění, protože i ti nejlepší podnikatelé se samozřejmě setkávají s horšími časy. Záleží na business plánu a druhu investic, do kterých své peníze vložili. Oblíbené jsou mezi českými miliardáři například investice do nemovitostí.

Žebříček nejbohatších Čechů

Nejbohatší Češi na prvních příčkách žebříčku jsou poměrně známí a většina lidí tuší, v čem podnikají. Co se týče první příčky, ta se navíc poměrně dlouhou dobu nezměnila, Petr Kellner ji obsadil na několik let. Naopak Andrej Babiš si například oproti minulým rokům pohoršil a posunul se o několik příček níže. Pozice v žebříčku totiž záleží na vývoji mnoha aspektů. S pořadím v poslední době ve velké míře zamíchala i koronavirová krize. Právě díky té se někteří čeští milionáři i miliardáři dočkali poklesu majetku. Kteří miliardáři věděli, v čem podnikat v roce 2020, jak se motivovat, a kdo jsou tedy podle Forbes nejbohatší Češi?

1. místo: Petr Kellner

Světově známý podnikatel a český miliardář Petr Kellner obsazuje první místo žebříčku už po několikáté. Ačkoliv hodnota jeho jmění oproti žebříčku z minulých let klesla, stále činí téměř 300 miliard Kč. Jmění v takovém rozsahu uloží jen ta nejlepší banka. Petr Kellner byl rozhodně z těch, kdo ví, jak zhodnotit peníze, v čem podnikat a zároveň působit jako pozitivní leader. Otázkou však zůstává, co se s majetkem Petra Kellnera stane po jeho nečekaném úmrtí na Aljašce. Petr Kellner se soustředil především na podnikání v oboru financí a telekomunikací, velmi známý je jako majitel nebankovních společností poskytujících půjčky.

Petr Kellner začínal své podnikání prodejem kopírek. Velmi rychle se však vypracoval a rozjel business s bohatými klienty. Začal kupovat podíly ve významných společnostech, jako je  Nova a Česká pojišťovna. Není tajemstvím, že mu k vybudování majetku ve velké míře pomohla privatizace. Většina lidí si Petra Kellnera spojí se skupinou PPF a nebankovním poskytovatelem půjček Home Credit. Petr Kellner však ovládl i firmy jako je O2, Air Bank, nebo Škoda Transportation.

2. místo: Radovan Vítek

Kdo si ale oproti minulému roku polepšil, je Radovan Vítek, který pro žebříček nejbohatších Čechů z roku 2020 obsadil druhé místo. Rozdíl mezi majetkem Radovana Vítka a Petra Kellnera z první příčky je přibližně 200 miliard, nicméně stále je Radovan Vítek druhý nejbohatší český miliardář. Oborem Radovana Vítka jsou především investice do nemovitostí, jedná se o majitele společnosti CPI Property Group, která vlastní nemovitosti generující příjmy v České republice i Evropě. Portfolio společnosti tvoří hotely, kancelářské budovy i obchodní centra. Jméno Radovana Vítka bylo v médiích často spojováno s podnikatelskými aktivitami kolem společnosti Sazka.

3. místo: Daniel Křetínský

Daniel Křetínský se řadí mezi české miliardáře, kterým ke zbohatnutí nepomohla privatizace. Majetek Daniela Křetínského dosahuje 78 miliard dolarů a oproti předešlému roku zaznamenal růst. Hlavními obory jeho podnikání jsou energetika a průmysl, především je Daniel Křetínský vlastníkem fotbalového klubu Sparta Praha. Kromě toho vlastní i společnost Czech Media Invest, pod kterou fungují největší česká rádia a tištěné deníky. Nejvíce příjmů mu však zajišťuje společnost EPH Holding, která patří mezi největší evropské firmy v oblasti energetiky. Vydělal také investicemi do společností jako je Royal Mail nebo Foot Locker.

4. místo: Andrej Babiš

“Do politiky nepůjdu” rozhodně nepatří mezi věty, které bohatí neříkají. Také Andrej Babiš v minulých letech působení na politické scéně odmítal a nyní by se dal označit za jednoho z nejmocnějších mužů v zemi. Jakožto bývalý ministr financí a český premiér je mediálně velmi známou, a zároveň kontroverzní osobou. Kromě toho, že Andrej Babiš ví, v čem podnikat, umí působit jako pozitivní leader a má i další vlastnosti, které se v politice hodí.

Jméno Andreje Babiše si většina lidí spojí se společností Agrofert, rozhodně to ale není jediná položka, kterou jeho business plán obsahuje. Významnou část jeho příjmů tvoří firmy potravinářského průmyslu a vlastní i mediální skupinu Mafra, která vydává velmi úspěšné deníky Mladá fronta DNES a Lidové noviny. Patří mu také firmy jako Kostelecké uzeniny, Krahulík – MASOZÁVOD Krahulčí, OLMA nebo PENAM. Kromě toho spadají pod mateřskou firmu AGROFERT také firmy z odvětví technologie, techniky a dopravy, lesnictví a dřevařství, a společnosti zabývající se obnovitelnými zdroji a palivy.

5. místo: Karel Komárek

Český miliardář Karel Komárek se se svým jměním v hodnotě 71 miliard korun umístil na pátém místě. Jméno Karla Komárka je nejčastěji spojováno se společností SAZKA Group. Loterie totiž Komárkovi vydělává největší část  z jeho jmění. Kromě toho stojí v čele společnosti KKCG. Karel Komárek byl také majitelem cestovní kanceláře Fischer, tu se mu ale podařilo ve správný čas – ještě před vypuknutím koronavirové krize, prodat společnosti REWE. Kromě toho je Karel Komárek majitelem firmy MND, která působí v oblasti těžařského průmyslu. Karel Komárek je i významný filantrop, jeho nadace dlouhodobě pomáhá potřebným a zviditelnil se odkupem klavírů Petrof, které věnoval do českých škol.

Další čeští miliardáři

Žebříček nejbohatších Čechů obsahuje celkem sto jmen, další z nich však stačí zmínit již jen okrajově. V první desítce se také umístili tyto čeští miliardáři: Pavel Baudiš, Pavel Tykač, Eduard Kučera, Marek Dospiva a Dušan Kunovský. Je důležité podotknout, že někteří čeští milionáři a miliardáři netouží být příliš medializováni, často tedy nemusí být jejich jména pro veřejnost známá. Proto také neplatí, že čím vyšší majetek, tím známější osobnost. V médiích je například poměrně často zmiňován matematik a český miliardář Janeček, nicméně v žebříčku zaujímá s majetkem dosahujícím necelé tři miliardy až 84. pozici.

Jak myslí milionáři a miliardáři?

Odpověď na otázku, jak myslí milionáři, je v podstatě i odpovědí na otázku, jak se stát jedním z nich. Bohatí lidé se v první řadě nezastaví před možnými překážkami. Nemyslí na to, že si něco nemohou dovolit a nehledají důvody, proč něco nejde. Naopak zjistí, co musí udělat pro to, aby dosáhli svého cíle a začnou rychle konat. Rozhodně také ví, jak se motivovat. Je potřeba si uvědomit, že ne všichni čeští miliardáři pocházejí z bohatých rodin a dědili obrovské majetky. Velká část z nich si své bohatství vybudovala díky pevné vůli a tvrdé práci.

Prvním krokem je zahodit veškeré pochybnosti a zariskovat. Místo toho, abyste příště zakládali další spořící účet, zkuste své peníze investovat. Ani ta nejlepší banka vám neposkytne zhodnocení jako například investice do nemovitostí, které jsou spojeny s určitou mírou risku. Vytvořte si dobrý business plán a nezapomínejte také na filantropii, která by měla být součástí života v hojnosti. Když se to povedlo těm, kteří opanovali žebříček nejbohatších Čechů, proč by se to nemohlo povést i vám?

© 2024 imper.cz