08. Leden 2024
Nový rok s sebou přináší bilancování a předsevzetí. Někdo touží zlepšit své zdraví, kondici, trávit kvalitní času s rodinou, naučit nový jazyk či jinou dovednost pro lepší život. A každý asi i tuší, že pro to bude muset také sám něco udělat. Jednou z cest k osobní spokojenosti je zkusit „single-tasking“. Co to znamená? Dělat jen jednu věc a naplno. Schopnost hluboce se soustředit je v dnešním extrémně roztěkaném světě jednoznačnou konkurenční výhodou. Pokud si tedy letos v rámci předsevzetí přejete znovu osvojit hluboký fokus, máme pro vás několik rad jak na to.
Multi-tasking nemusí být výhoda
Dlouho panoval názor, že multi-tasking (tedy dělání více činností najednou) je efektivnější. Opak je pravdou – mozek není schopen dělat více věcí najednou, pouze mezi nimi rychle přepíná, což efektivitu naopak snižuje. Neznamená to však, že je multi-tasking sám o sobě špatný. Budeme-li konkrétní, mozek zvládne ukočírovat tři, maximálně čtyři činnosti, aby nebyl přehlcen a nedocházelo k fatálním chybám. Je vhodné ho využít například při operativních, opakovaných, rutinních činnostech, kdy nepotřebujeme moc přemýšlet. Ptáte se kdy? Třeba před obědem nebo po něm.
Multi-tasking může být škodlivý v situacích, kdy potřebujeme přemýšlet, zahloubat se, být kreativní nebo učinit závažná rozhodnutí. Na takový typ činností potřebujeme zapojit svůj neo-kortex, tj. tu část mozku, kde sídlí vědomost, vyšší myšlení a kreativita. Tato část mozku je však vysoce náročná na spotřebu energie a na plnou pozornost. Tento mozek může fungovat efektivně pouze v relaxovaném stavu, klidu a bez vnějších či vnitřních rušivých intervencí.
Dostaňte se zpět do flow, budete výkonnější
Naše pozornost může být řízena externě nebo interně. Externě řízená pozornost se projevuje naším reagováním na podněty z vnějšího světa. Jedna z prvních věcí, na které jsme si zvykli, je kontrolování e-mailů a sociálních médií hned po ránu, kdy je náš mozek svěží a výkonný. Abychom byli co nejproduktivnější, je vhodné naplánovat si na dopoledne náročnější a tvůrčí činnosti, které potřebujeme zvládnout, a plně se na ně koncentrovat.
Pro zvládání náročných úkolů nebo při vymýšlení nových postupů je dobré dostat se do stavu „flow“ – to je stav totálního pohlcení určitou činností, kdy vám to pálí, zpomalí se vám metabolismus a nejste si vědomi času a okolí. Dejme tomu, že se vám do toho stavu podaří se dostat, jste v určité euforii, nápady se jen hrnou, všechno se daří… A najednou vám třeba jen zavibruje mobil nebo vyskočí oznámení o mailu… A je konec! Vašemu mozku trvá až dvacet minut se do podobného stavu vrátit, pokud se mu to vůbec podaří.
Tip: Vynechte na potřebnou dobu kontrolování e-mailů, vypněte si upozornění a telefon, dohodněte si s kolegy vyžádaný klid a pracujte s plnou soustředěností. Dopracujete se tak ke kvalitnějšímu výsledku a paradoxně o hodně rychleji. Pokud si tedy potřebujete promyslet svou práci s klientským portfoliem, komunikovat se stávajícími klienty, provádět akviziční hovory a podobně, soustřeďte se vždy jen na jednu činnost a nenechte se ničím jiným rozptylovat.
Single-tasking prakticky:
Stanovte si na každý den tři nejdůležitější úkoly, které chcete zvládnout. Ten nejdůležitější úkol si nechte hned na ráno, udělejte jej ještě před tím, než otevřete e-mailovou schránku a než ponoříte se do vyřizování došlé pošty. Potřebujete se připravit na schůzku s klientem, nebo si projít a vyčistit CRM, či naplánovat následující kvartál? Zvolte si co nejvhodnější pracovní místo, domluvte se s kolegy, ať vás následující hodinu nebo dvě hodiny neruší a pusťte se do toho. Vypněte si mobil i upozornění na došlé e-maily. Máte „štěstí“ na hlučnou kancelář? Zkuste sluchátka s aktivním potlačením hluku nebo kvalitní špunty do uší.
Pokud vás přeci jen někdo vyruší, napište si poznámku na papír a pokračujte dále. V případě, že začne opadávat vaše pozornost a začnete cítit neodolatelnou touhu podívat se do inboxu, zastavte se a vydýchejte se, případně se běžte trochu protáhnout. Ale pak se k činnosti opět vraťte a dokončete ji.
Nepodceňujte zdravotní pauzy a krmte mozek
Existuje spousta způsobů, jak můžete nenásilně zefektivnit své každodenní činnosti. Všichni jsme už určitě poznali, že jet v kuse třeba dvě hodiny není tak efektivní, jak bychom si přáli. Obecně se doporučuje každých 30 minut vstát a protáhnout se. Nezdá se to, ale i to, že vstanete a třeba jen zamáváte několikrát rukama, dodá tělu novou energii. Stačí udělat jen malé věci. U počítače jste shrbení, špatně dýcháte, tlačíte si na bránici, vše je zablokované. Pocítíte-li krizi, jděte ven na vzduch, udělejte dechová cvičení (řízené hluboké nádechy a výdechy), protáhněte se, snězte jablko nebo pár oříšků a vraťte se k práci.
Posledním důležitým tipem je: dejte svému mozku najíst! Pravidelná kvalitní strava plná omega 3 mastných kyselin, vitamínů a proteinů má význam i pro udržení glykemické křivky v rovnováze.