Tipy pro drobné podnikatele: Jak si vybudovat finanční rezervu

03. Prosinec 2020

Finanční rezerva je velmi důležitá nejen při tvorbě rodinného rozpočtu, ale také toho firemního. Obzvláště v době pandemie koronaviru se ukázalo, jak je důležité šetřit pro případ výpadku příjmů. Poradíme vám, jak si vybudovat finanční rezervu a přiblížíme, proč je důležité oddělit osobní finance od financí určených na podnikání.

Osobní finance

Ušetřit peníze a vytvořit finanční rezervu je možné jak v rodinném rozpočtu, tak i v tom firemním. Důležité je zvolit vhodné finanční produkty a také se zaměřit na to, kde můžete ušetřit a najít skulinky, které by váš rodinný rozpočet odlehčily. Podívejte se na naše tipy.

Zaměřte se na pojistné produkty

Kdy jste se naposledy dívali na své pojistky? Pokud si už ani nemůžete vzpomenout, měli byste se na ně zaměřit. Sjednané pojistky totiž mohou být zastaralé a můžete na nich přeplácet nemalé peníze. V případě neživotního pojištění se doporučuje pojistky aktualizovat každé dva až čtyři roky. U životních pojistek byste však měli uvažovat nad revizí s každou životní změnou, ať už se jedná o stavbu domu nebo například narození dítěte.

Zkroťte své výdaje

Odkládejte peníze na spořicí účet

Jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak vytvořit finanční rezervu, jsou spořicí účty, které přinášejí lepší zhodnocení peněz než běžné účty. Podle odborníků byste na spořicí účet měli každý měsíc odkládat minimálně 10 % z výdělku.

Spořicí účty jsou synonymem bezpečného uložení peněz, protože jsou veškeré úspory ze zákona pojištěné až do výše 100 000 eur. Finanční poradci se shodují na tom, že je spořicí účet nejlepším místem pro vytvoření železné rezervy. Naspořeno byste měli mít minimálně částku, která dokáže pokrýt výdaje na tři nejbližší měsíce, ideálně byste však měli mít na spořicím účtu alespoň dvojnásobek této částky.

TIP: ING Konto

Přemýšlíte nad tím, u jaké banky si spořicí účet založit? Spolehněte se na nejstarší moderní spořicí účet v České republice. ING Banka u nás působí už od roku 1992 a její spořicí účet ING Konto je zcela zdarma a bez jakýchkoliv poplatků. Výhodou účtu je, že peníze budete mít ihned k dispozici. Zůstatek do 300 000 Kč je úročený sazbou 0,3 % p. a. Účet můžete založit z pohodlí domova online nebo telefonicky a díky internetovému bankovnictví budete mít o svých penězích vždy dokonalý přehled. Chcete se o ING Kontu dozvědět více? Zde si můžete přečíst nejčastěji kladené otázky o ING Kontu.

Ušetřete na jídle

Věděli jste, že české domácnosti v průměru za rok utratí neuvěřitelných 20 000 Kč za jídlo, které nakonec vyhodí? Právě na jídle můžete ušetřit nemalé peníze. V první řadě byste si měli sestavit rozpočet. Využít můžete některou z mnoha mobilních aplikací, do kterých budete částky za jídlo zaznamenávat.

Před tím, než půjdete nakoupit, sepište si také seznam. Když se budete řídit podle seznamu, nebudete mít tendenci kupovat nepotřebné suroviny. Zkuste také nakupovat ve slevách a akcích a místo nákupního vozíku si vezměte do ruky košík, pravděpodobně nakoupíte méně potravin.

Porovnejte poskytovatele tarifů i internetu

Kolik měsíčně platíte za televizi, mobilní tarif, internet nebo plyn a elektřinu? Většinou se jedná o částky v řádu tisíců, nemalou část peněz můžete ušetřit tím, že srovnáte konkurenční nabídky a přejdete na levnější tarif, internet nebo třeba elektřinu.

Využít můžete některý z online srovnávačů, který vyhledá nabídky na vaší adrese a umožní vám zvolit si nejvýhodnějšího poskytovatele. Mezi oblíbené online srovnávače patří například usetreno.cz, který je specialistou nejen na porovnání telekomunikačních služeb (internet, TV a tarify) ale i na pojištění, půjčky a energie.

Zkroťte impulzivní nákupy

V současné situaci čím dál tím více lidí nakupuje přes internet. Lákají vás reklamy na internetu ke koupi vánočních dekorací, doplňků nebo oblečení? Nekupujte zboží hned, ale nechte si dva dny na rozmyšlenou. Pokud i po dvou dnech budete zboží chtít, můžete ho zakoupit, velmi pravděpodobně však zjistíte, že dané produkty vlastně nepotřebujete.

Oddělte osobní finance od firemních.

Finance na podnikání

Současná legislativa sice drobným podnikatelům nenařizuje, aby měli pro podnikání zřízený speciální bankovní účet, odborníci ale radí, že je vždy dobré mít osobní finance oddělené od těch firemních. Budete tak mít o financích, které jsou spojené s vaším podnikáním, podstatně lepší přehled. Díky vhodně zvolenému podnikatelskému účtu můžete navíc ušetřit a získat od banky řadu bonusů. Banky v posledních letech totiž u podnikatelských účtů snižují poplatky na minimum. Konkurují si nejen ve výši poplatků, ale také v oblasti nabízených služeb, ať už se jedná například o elektronické nebo mobilní bankovnictví.

K podnikatelským účtům můžete navíc získat další produkty vytvořené na míru podnikatelům.

V současnosti některé banky u podnikatelských účtů nabízejí vedení zdarma, výhodnou úrokovou sazbu, příchozí a odchozí tuzemské platby zdarma, výběry ze všech bankomatů v ČR zdarma nebo dokonce výběry z cizích bankomatů zdarma. Účet pro podnikatele nabízí například Raiffeisenbank, Banka CREDITAS, mBank nebo Fio Banka.

Začněte investovat

Kromě spořicího účtu můžete své finance z podnikání zhodnotit také investováním. Možností, do čeho investovat, je opravdu mnoho. Pokud se nebojíte riskovat a máte k dispozici větší sumu peněz, můžete zkusit investovat do cenných papírů. Jestli chcete snížit riziko, můžete svůj kapitál rozdělit do více společností. Pro ty, kteří neradi riskují a chtějí pravidelně odkládat menší částky, jsou ideální volbou na dlouhodobé spoření podílové fondy, jež jsou téměř bez rizika. Ze svých úspor můžete získat maximum například prostřednictvím ING Podílových fondů, začít investovat můžete už od 100 Kč.

Tip: Potkala vás událost, na kterou vaše finanční rezerva nestačí? Řada společností nabízí půjčky, které vám mohou s řešením situace pomoci.

© 2024 imper.cz