Jsem Freelancer: Jak obchodovat na volné noze?

03. Říjen 2019

Freelancer je moderní název pro osobu, která pracuje na volné noze. Nikoho asi nepřekvapí, že v posledních letech freelancerů přibývá. Klasický model 9 to 5 se pomalu stahuje do pozadí, máme flexibilní pracovní dobu, pracujeme z domova a tak dále a tak dále. Spousta lidí má schopnosti a dovednosti, za které jim je někdo ochotný zaplatit. Máte také co nabídnout? Pokud ano, přečtěte si tento článek o obchodování na volné noze a třeba už nikdy nebudete muset mít šéfa.

Freelancer. laptop, notebook
Freelancer má tu výhodu, že může pracovat odkudkoliv.

Freelancer – být, či nebýt?

Než se dostaneme k tomu, jak odstartovat vlastní byznys, podíváme se na pro a proti. Pokud hledáte přivýdělek k vaší klasické práci, je freelancing skvělou možností. Ať už se snažíte splatit dluhy, nebo si našetřit pro případ nouze, freelance podnikání je určitě cesta.

Pokud už máte potřebné dovednosti a nástroje, začátek bude poměrně finančně nenáročný a rychlý. Abyste mohli rozjet freelance podnikání, nemusíte si brát půjčku. Jakmile najdete prvního klienta, dostanete za své služby peníze. Při kombinaci pracovního poměru s freelancingem si ale dejte pozor na workoholismus.

Druhou možností je snaha vymanit se ze spárů zaměstnavatele úplně a věnovat se pouze freelance. To samozřejmě vyžaduje určitou dávku odvahy a odhodlání. My doporučujeme začít zvolna při práci a skončit až ve chvíli, když budete mít několik klientů a budete vědět, že se vám podaří zaplatit nájem. Svoboda, kterou vám práce na volné noze poskytne, za to ve finále bude stát. Pracujete, kdy chcete, kde chcete a hlavně na tom, co vás baví.

Na druhou stranu, vytvořit si stálou klientelu a stabilní příjem může trvat roky. Budete si muset všechno obstarat sami a mít time management a organizaci v malíku. Je také pravděpodobné, že ze začátku budete muset brát horší zakázky za méně peněz, abyste si v oboru udělali jméno a dostali se k zajímavějším klientům. Za pár let si ale budete moci vydělávat peníze, o kterých se vám jako zaměstnanci ani nesnilo. Jak tedy na to jít?

Co potřebuje freelancer?

Základem jsou samozřejmě služby v odpovídající kvalitě, které bude nabízet. Mezi služby, na které si lidé a firmy často najímají freelancery patří například:

  • web design,
  • účetnictví,
  • právní, účetní a další poradenství,
  • marketing, PR služby, spravování sociálních sítí,
  • vytváření obsahu (copywriting, ghostwriting, kreativní psaní),
  • IT služby.

Jak vidíte, téměř v každém oboru se dá „dělat na sebe“. V některých oblastech je ale konkurence větší, než v jiných. Čím odbornější, profesionálnější a zkušenější jste, tím větší je šance že prorazíte.

První věc, kterou by každý perspektivní freelancer měl mít, je business plan. Co, jak a pro koho budete dělat? Jakou formu podnikání zvolíte? Budete OSVČ, založíte si vlastní společnost, využijete nějakou platformu, smlouvu o dílo nebo nějaký jiný druh kontraktu jako třeba dohodu o provedení práce? Až si tohle všechno rozhodnete, je na čase se do toho pustit.

Na volné noze: Jak najít zakázky?

Když máte vyřešené právní záležitosti, je čas začít pracovat na budování jména. Kde najdete práci? Příležitosti se dají objevit všude. Nejprve se určitě uchylte do své „sociální bubliny“, a to jak v online, tak i v offline světě. Dejte vědět přátelům, známým a rodině, že rozjíždíte vlastní byznys a hledáte potencionální klienty. Třeba vás překvapí, kdo vám někoho doporučí!

Dále jděte tam, kde se pohybují lidé, kteří by mohli potřebovat vaše služby. Choďte se prezentovat na veletrhy, konference a seznamujte se s lidmi. V Česku existuje také mnoho skvělých webů, na kterých můžete najít práci. Zkuste si vytvořit účet třeba na Navolnenoze.cz , Freelance.cz, Freelancer.cz nebo jiných stránkách.

Freelancer, práce na volné noze
Navazování kontaktů je pro freelancery základ.

Při propagaci své maličkosti také nesmíte zapomenout na vlastní web a sociální sítě. Když budete mít v adrese za názvem webu blog.cz, nikdo vás nebude brát vážně. Stránky musí působit profesionálně, být přehledné a ideálně SEO optimalizované (Čtěte: přizpůsobené robotům, aby vás vyhledávače upřednostňovaly ve výsledcích vyhledávání.) Určitě nezapomeňte uvést ceny služeb. Alespoň orientační ceny na stránkách nesmí chybět. Klienti se totiž raději podívají jinde, než aby se sami museli doptávat.

Určitě si vytvořte profil na LinkedInu. Je to místo, kde mnoho firem freelancery hledá. Pokaždé když je se službami, které jste odvedli, někdo spokojen, poproste ho o napsání recenze. Tu si potom můžete napsat i na svůj web. Čím více recenzí, tím větší pravděpodobnost, že se rozroste vaše klientela. Lidé si mezi sebou pozitivní zkušenosti často předají i ústně a postupně se můžete od jednotlivců dostat až k velkým a prestižním firmám.

Freelancing je běh na dlouhou trať

Když se konečně odhodláte a začnete budovat svou značku, budete z toho nadšení. Najednou jste našli svou cestu a budete se snažit dostat do cíle co nejdříve. Pozor ale na zkratky, protože vás daleko nedovedou.

Každý klient, se kterým spolupracujete, a každý projekt, na kterém pracujete, by měl být dalším krokem k budování freelance kariéry vašich snů. Představte si své ideální klienty a poté vymyslete, jak prezentovat své dovednosti a služby, aby je to k vám přilákalo.

Buďte trpěliví. Zůstaňte při zemi a soustřeďte se na to, abyste dokázali poskytnout každému klientovi to nejlepší. Buďte důslední a profesionální a výsledky přijdou časem. Práce na volné noze je volba, která vyžaduje velkou míru oddanosti. Ti, kteří dobře plánují a budují svou reputaci, zvítězí nad těmi, kteří dělají kusé zakázky a záleží jim jen na penězích. Spolehlivý a bezpečný zdroj příjmů vám to může zajistit za pár let, anebo třeba taky za 10. Ale i 10 let budování vlastního podnikání je lepší než 10 let budovat jako zaměstnanec jméno někoho jiného, nebo ne?

© 2024 imper.cz