06. Prosinec 2015
Pracovali jste doposud na HPP a báli jste se změny v podobě činnosti OSVČ jako „čert kříže“? Nebo máte naopak za sebou zkušenosti s prací na živnostenský list a stále rozmýšlíte, zda by nebylo lepší jít „za jistotou, ale do chomoutu“ velké korporace? V Business Animals nás tentokrát zajímalo, jak ovlivňuje typ úvazku kariérní cestu obchodníka. Na co být připraven hned zkraje při výběrovém řízení a zaškolení? Jaké máte povinnosti plynoucí z podstaty typu pracovní smlouvy?
1. Výběrové řízení
HPP obchodník – Nejčastější cestou je assessment centrum, kdy se v sídle firmy sejde zhruba 8-10 účastníků a kandidát má možnost proplout do kola druhého, kde se sejde obvykle již se svým budoucím nadřízeným, kterému může dělat asistenci některá z pracovnic HR. V závislosti na důležitosti a náročnosti pozice samotné lze počítat i se třetím kolem. Náročnost tkví v přípravě – a to v kvalitním CV, zjištěním si základních údajů o společnosti, do které se dotyčný hlásí, a v neposlední řadě jsou to také i možné reference, které mohou být tím jazýčkem na misce vah.
OSVČ obchodník – Ne snad, že by výběrová řízení v případě pracovních pozic na ŽL byla jen jakousi nutností, ale už z podstaty věci, že si obchodník pojede „více na sebe“, se předpokládá co největší dravost, samostatnost a daný manažer, který si budoucího kolegu do týmu vybírá, nebude shánět HR asistentku a vybere si kandidáta(-y) sám, za což poté plně nese zodpovědnost ve formě výsledků obchodníka. Jestliže by si vybral „slabší kousek“, tak přichází i on o své peníze.
„U OSVČ obchodníků si většinou nového zaměstnance vybírá nadřízený pracovník sám, jelikož lépe dokáže odhadnout obchodního ducha. Vzhledem k tomu, že základem pro pozvání k pohovoru bývá kvalitně napsané CV, je důležité vyzdvihnout v něm své znalosti, zkušenosti a dovednosti. U HPP obchodníka je kladem často zmiňovaná určitá „jistota“ zaměstnání, kdežto u OSVČ zaměstnání bývají zase kladem vyšší výdělky,“ shrnuje pohled na obě dvě skupiny obchodníků Kateřina Kuková, účetní a administrativní pracovnice ve společnosti Vykupto.cz.
2. Zázemí firmy
HPP obchodník – vítězný kandidát má sice tříměsíční zkušební dobu, během které se musí zaškolit a předvést nadřízeným, že zvolili správně a bude přínosem pro firmu. Na druhou stranu má ovšem k dispozici vše. Povětšinou moderně zařízenou pobočku firmy (či samotné hlavní sídlo), kde kromě svého místa u stolu s PC může počítat s veškerým vybavením, do kterého nevkládá ani korunu. Tiskne klientské smlouvy či jakékoliv potřebné dokumenty, má k dispozici firemní telefon, svého nadřízeného, který je mu pravidelně k dispozici, a zkušenější kolegy, což je při procesu zaučování většinou velkým plusem. O výhodách veškerého sociálního zařízení se netřeba bavit a našli bychom spoustu dalších aspektů, proč je dobré dostat se na podobnou pozici do zázemí velké firmy.
OSVČ obchodník – hlavní rozdíl je v tom, že takový realitní makléř či pojišťovací poradce tráví většinu času v terénu. Pokud by se tak nedělo, zřejmě by brzy musel takovéto činnosti zanechat. Zázemí je dvojí. Obvykle na pobočce firmy (na základně), kde si může obchodník např. domluvit schůzku s klientem, případně má tzv. „službu v kanceláři“ (liší se dle specifik pozice). Domácí zázemí k práci se může jevit jako „splněný sen“, ale pokud nemáte svůj klid, nejlépe pracovnu, a nejste schopni si doma stanovit pravidelný časový harmonogram, který budete dodržovat, tak ani skvěle vybavená domácnost nebude pro váš pracovní výkon tím nejlepší řešením. Podobný typ obchodníka by měl těžit zejména z možnosti flexibility, kdy může kombinovat práci z domova, na pobočce i v terénu.
Přečtěte si také Miroslav Turčín: „Pracovat jako OSVČ je pro obchodníka skvělá šance, nikoli strašák“
3. Školení a zaučení se
HPP obchodník – má vše nalajnované a je jen a pouze na něm, jestli zaspí na startu, anebo se ihned v začátku svého působení bude cítit silný v kramflecích. Neoddiskutovatelným benefitem jsou veškeré dnešní vymoženosti, které mu poskytne firma zcela bezplatně – školitele, IT systémy a podporu, doprovodné studijní materiály a opět se dostaneme k onomu pohodlí – jak budovy, tak hlavně veškerých sociálních možností.
OSVČ obchodník – školící proces není nepodobný tomu u pracovníků na HPP. Dnešní metody jsou více zaměřené na webináře, materiály, které jsou dostupné na interních sítích organizací. Nicméně, pokud nemá obchodník v začátcích doprovod svého manažera či se nedomluví s nějakým ze školitelů, může hned v úvodních dnech a týdnech na své pozici ztratit zbytečně mnoho kontaktů. Na druhou stranu, jestliže je schopen sebereflexe a případného feedbacku ze strany klienta (odmítnutí v telefonu či při osobní schůzce, která nedopadne „podpisem smlouvy“) a bude na sobě pracovat, stane se rychleji samostatnějším, silnějším a schopnějším v budoucnu lépe zhodnocovat své nabité zkušenosti.
4. Mzdové podmínky – finanční ohodnocení
HPP obchodník – výsledná platová položka se skládá z čisté mzdy vycházející ze smluvní hrubé mzdy, očištěné o zdravotní a sociální pojištění a nezbytnou daň z příjmu. Další srážky jsou obvykle už individuální (různá spoření, úlevy na daních nebo srážky ze mzdy). Je třeba ale mít na paměti, že mnoho dnešních společností nechce „živit“ obchodníka nehledě na jeho výkony, proto je mnohem důležitější tzv. „nenároková složka mzdy“, což jsou odměny neboli incentiva, a ty jsou odvislé od toho, jak obchodník plní své cíle, mj. nastavené objemy prodeje. Tato druhá složka mzdy vám může čistý příjem klidně zdvojnásobit a současným trendem je co nejvíce vybalancovat poměr mezi oběma složkami mzdy.
Účetní Kateřina Kuková to vnímá následovně: „Obecně platí, že co není v pracovní smlouvě zakotveno, může být následně těžce prokazatelné a vymahatelné. Toto ovšem platí i v případě OSVČ obchodníka. Ten většinou spolupracuje se společností na základě zprostředkovatelské smlouvy, kde by ovšem měly být všechny podmínky ohodnocení také uvedeny.“
OSVČ obchodník – především zde nemůžeme hovořit o mzdě. Vystavujete (obvykle měsíční) faktury za vaše služby a vaše příjmy jsou nezdaněné. Zejména zdravotní a sociální pojištění je třeba ihned odečíst a nechat si z účtu odeslat. V případně opoždění těchto plateb se vám ihned započítávají úroky z prodlení. Jestliže nepobíráte částky nad 50 000 měsíčně, tak máte velkou šanci se dostat v rámci „paušálu“ do skupiny živnostníků, kteří daň z příjmu nemusí platit. Jednoduše – nevydělali si tolik.
U nás se používají dva způsoby výpočtu odměny. Ten první je bez jakékoliv fixní částky a obchodník „jede“ pouze na provize. Takovéto obchodní pozice jsou nejméně oblíbené a stává se běžně, že ten, kdo nemá finanční rezervu či nadstandardní zázemí, brzy se ocitne „na dlažbě“, případně si musí vypomáhat prací na poloviční úvazek, kde má „nějakou jistotu.“ Druhý způsob vzbuzuje větší důvěru a obchodníci se do takovýchto firem hlásí ve větším počtu. Společnost nabídne fixní částku při dodržování podmínek ve smlouvě (splnění základních požadavků na práci obchodníka) a provizní systém za většinou úspěšně uzavřené smlouvy. Jakkoliv se může zdát na první pohled práce na živnostenský list, co se peněz týká, sebevražednou misí, není tomu tak.
Závěr? Pokud chcete v budoucnu vydělat skutečný balík peněz (například milion ročně), tak toho můžete dosáhnout mnohem rychleji v roli samostatného podnikatele (obchodníka). Nehledě na to, že z pozice člověka OSVČ díky zkušenostem máte blíž k tomu, abyste si jednou vybudovali vlastní firmu (značku) a nadějní obchodníci pak pracovali pro vás.
TIP: Věděli jste, že na Business Animals můžete najít práci i podle preferovaného typu úvazku?
Foto: entrepreneur.com