25. Únor 2019
Sebevědomí je jedním ze základních předpokladů úspěšnosti člověka. Co je vůbec sebevědomí? Business Animals vám přináší odpověď na otázku jak si zvýšit sebevědomí krok za krokem. Přečtěte si o sedmi krocích, díky kterým můžete na zdravém sebevědomí zapracovat okamžitě!
Co je sebevědomí
Sebevědomí je sociálně psychologický pojem, který popisuje postoj člověka k sobě samému. Sebevědomí má velký vliv na naší psychiku a dokonce ho považujeme za jeden ze základních předpokladů úspěšnosti člověka. Co to znamená? Prostě a jednoduše se zdravím sebevědomím lze dosáhnout nevídaných výsledků ve všech oblastech života a získat snadněji nové kontakty.
Proč tomu tak je? Přiměřené sebevědomí má za následek uvědomění si svých možností, schopností, ale také rezerv, což vede k tomu, že člověk dokáže lépe obstát v životních situacích a být úspěšný v profesním životě.
Nízké sebevědomí brání v uspokojení základních potřeb
Že nízké sebevědomí může mít vliv na uspokojení pěti základních lidských potřeb věděl již před čtvrt stoletím i Abraham H. Maslow, ve 20. století 10. nejcitovanější psycholog. V jím vytvořené Maslowově pyramidě totiž není možné uspokojit další potřeby, pokud nedosáhneme saturace u těch předchozích. A s nízkým sebevědomím těžko získáme například uznání a úctu či jen stěží uspokojíme potřebu seberealizace.
Zdravé sebevědomí
Míra sebevědomí se u různých jedinců liší. Pamatujte si ale, že vyšší sebevědomí neznamená automaticky větší úspěch a nejlepší variantou je zlatá střední cesta. Jaké sebevědomí známe:
- Nízké sebevědomí – nízká míra sebevědomí je v mnoha směrech velmi nezdravá. Osoba je totiž závislá na známkování například od svých kolegů či rodiny, je citově nestabilní a špatně reaguje na neúspěch. Není schopná přijímat kritiku (ani konstruktivní), příliš si nevěří, je rozpačitá, nerozhodná a volí si nízké a jednoduché cíle.
- Přiměřené (zdravé) sebevědomí – zdravé sebevědomí bychom označili právě za onu zlatou střední cestu. Osoba totiž disponuje přiměřenou sebedůvěrou, jí zvolené možnosti jsou reálné, je si vědoma svých schopností a vhodně k nim volí cíle, nemá problém s kritikou či srovnáváním například s kolegy či rodinnými členy.
- Vysoké sebevědomí – ani vysoká míra sebevědomí není zdravá. Zvýšená sebedůvěra vede k nereálné volbě cílů a přecenění svých schopností.
Jak si zvýšit sebevědomí krok za krokem?
Jste si nejistí a nevěříte si? Škoda! Jako obchodník se totiž například můžete připravit o získané zakázky nebo o slušnou síť kontaktů, které v dnešním světě znamenají mnohé. Jak získat sebevědomí? Přinášíme vám 7 jednoduchých kroků, kterými se můžete začít řídit už dnes!
-
Buďte si vědomi svých dobrých vlastností a přetvořte je na úspěchy
Každý má v něčem talent a ani vy nejste výjimkou. Usaďte se ke stolu, do ruky vezměte tužku a papír. Zaplňte papír vlastnostmi, které považujete za dobré, ale i dosaženými úspěchy. Nebojte se za ně ocenit.
-
Máte některé nedostatky? A co?
Nikdo není dokonalý, ani sebevědomý člověk. Buďte si vědomi svých nedokonalostí a přijměte je za svou součást. Pokud by vás jedna chybka brzdila v rozvoji a měli byste kvůli jedné nedokonalosti nízké sebevědomí, zapracujte na ní a vydejte se naproti zdravému sebevědomí.
-
Každý den se chvalte a chválu přijímejte
Pokud máte nízké sebevědomí, začněte se chválit! Zní to nafoukaně? Vůbec ne, ale všeho s mírou. Jestliže vám to pomůže vážit si sami sebe a získat sebevědomí, směle do toho! A když vás v zaměstnání někdo pochválí, pochvalu přijměte a poděkujte. Proč byste se měli stydět za vaše úspěchy?
-
Noste u sebe diář
Divíte se, co je tohle sakra za radu? Pak jste asi nikdy neslyšeli o motivačních denících. Například diář doller je přímo perfektní volbou. Posilte díky němu své vnitřní hodnocení a motivaci.
-
Mějte reálné cíle
Naplánujte si krátkodobé i dlouhodobé cíle a zapište si je na papír. Třeba i do výše zmíněného motivačního diáře. Nezapomeňte si ale stanovit reálné cíle, kterých můžete dosáhnout. Začněte malými krůčky a postupujte k větším cílům. Nezapomeňte se za každé splnění i sebemenšího úkolu pochválit.
-
Přistupujte k životu pozitivně
Všechno vám půjde lépe, když budete k životu přistupovat kladně s úsměvem na tváři. Nejde to ze dne na den? Zkuste se na svět dívat pozitivně kdykoliv si to uvědomíte, nikam nespěchejte a začněte například s citáty o sebevědomí nebo motivačními citáty. Pokud nejste fanoušek citátů, přečtěte si nějakou z nejlepších knih o sebevědomí.
-
Buďte ke kritice kritičtí
Až vás příště bude někdo kritizovat, zkuste se na jeho názor podívat objektivně. Opravdu se vám prezentace pro zákazníka nepovedla? Mohli jste se obléknout jinak? Nebo vám protějšek jen křivdí? Naučte se kritiku rozlišovat.
Těchto sedm jednoduchých kroků můžete začít praktikovat již dnes. Získat sebevědomí není tak těžké, jak se ze začátku může zdát. Opakování je matka moudrosti.
Na co má zdravé sebevědomí vliv
Pokud opravdu chcete začít pracovat na zvýšení sebevědomí, neváhejte ani vteřinu! Proč? Nejenže vám zdravé sebevědomí může pomoci udělat úspěšný obchod, změnu pocítíte také v partnerských vztazích, při studiu a trávení volného času, budete ekonomicky úspěšnější, budete se cítit zdravější a stanete se mistrem komunikace.
Sebevědomí aneb Udělejte úspěšný obchod
Vnitřní sebedůvěra vám pomůže dosáhnout vytyčeného cíle. Budete motivovaní vytvořit a prezentovat dokonalou nabídku, schopní úspěšně prodat výrobek, zboží či službu vaší společnosti a získáte množství kontaktů. Ano, toho všeho můžete dosáhnout díky zdravému sebevědomí! Dokážete se prosazovat zdravým způsobem a díky schopnosti připustit si nedokonalosti (protože chyby jsou nezbytnou součástí našeho života) dokážete naopak vyzdvihnout vaše silné stránky.
Jste odhodlaní pracovat na tom, na čem vám záleží?