Život se má a dá řídit! 12 lifehacků Pavla Šímy pro život „Na plné koule“ [SOUTĚŽ O KNIHU]

05. Duben 2017

„Jakmile položíš otázku, dotázaný okamžitě pocítí společenskou povinnost ti odpovědět, přestože vůbec neměl v úmyslu ti danou věc prozradit.“ Tak začíná marketér, influencer a bývalý obchodní ředitel reklamní agentury RobertNěmec.com Pavel Šíma svou knihu Na plné koule, a dokazuje již na prvních řádcích, co mi psal do e-mailu – že to bude i pro obchodníky pořádný maso, o kterým chceme napsat jako jedno z prvních médií v Česku.

NEM-1-005

Proč hacky na úspěch, miliony a štěstí?, ptáte se. „Sám bych byl první v řadě na knížky nebo mentoringové programy vedené kapitány českého průmyslu. Bohužel není fronta, do které se postavit,“ uvádí Šíma. Na školách nás to neučí, většina lidí je ale dle něj s pomocí pár jednoduchých hacků (modelů, nesnášíte-li slovo hack) schopna rapidně zlepšit svoje výsledky, výkony, výdělky a životní spokojenost. BusinessAnimals.cz vám přináší 12 nejlepších lifehacků z jeho knížky:

#1 Měj koule nedat na feedback okolí

„Zkus pochopit, že oproti nezaujatým odborníkům a rádcům máš buď širší vizi, nebo klíčovou informaci, která jim chybí. Proto pokud jsi o něčem opravdu přesvědčený, nenech se zastrašit ani odradit. Za žádnou cenu. Trvej si na svém,“ píše Šíma, „pokud se budeš podrobovat konformním názorům a společenským normám, strávíš celý svůj život v průměrnosti a nikdy nedokážeš nic, co by stálo za řeč.“

#2 Měj koule přiznat si, že zrovna teď nemáš vizi

„Co když nemáš na nic žádný cool názor ani žádnou velkou vizi v kapse? Nic se neděje. To dříve nebo později přijde. Existuje naštěstí hack, jak se průměrnosti vyhnout: Vždy běž na druhou stranu než většina. Dělej přesný opak toho co ostatní.“

button registrace obchodnika transparent

#3 Měj koule nezasekávat hlavu každou blbostí

debordelizace
#4 Měj koule pěstovat metaskilly

Kromě dovedností, které vás dělají lepšími ve vašich oborech, existuje univerzální skillset, který by měl mít každý: Angličtina, marketing, digitální média, sales. Do budoucna pocítíte, pokud i v jednom pokulháváte!

#5 Měj koule říkat víc NE

„Čas je tvoje nejcennější a jediná neobnovitelná komodita. Když ho věnuješ záležitosti A, nemůžeš ho zároveň věnovat záležitosti B. Jde o náklady obětované příležitosti. Pokud si každý den necháš lajnovat jinými lidmi, nikdy se nikam nedopracuješ. Ptej se:

  • Chci to opravdu dělat? Pochází ta touha ze mě, nebo mi to někdo namluvil?
  • Kolik jiných věcí bych za tu dobu mohl stihnout?“

#6 Měj koule outsourcovat i činnosti MIMO práci

„Pokud si chceš uvolnit ruce na to, co je opravdu důležité, musíš outsourcovat všechno to, co není nutné, abys dělal osobně. Už několik let jsem neuklízel, nepral, nežehlil, neorganizoval hromadnou dovolenou nebo výlet, skoro nechodím nakupovat. Když jsem hledal byt v Praze, zadal jsem slečně, co mi chodí uklízet, kritéria bytu a zvolil den v týdnu, na kdy mi má domluvit prohlídky.“

outsourcing

Outsourcing 2

#7 Měj koule růst konzistentně v době, kdy každý chce růst rychle

Slyšels někdy o Moorově zákonu? V jednoduchosti říká, že výkon procesorů se zdvojnásobí každých 18 měsíců. I ty, jako člověk, můžeš být každých přibližně 18 měsíců dvakrát lepší nebo dvakrát dál. Když buduješ firmu, můžeš každý rok a půl zdvojnásobovat obrat. Jako konzultant na volné noze si můžeš každý rok a půl zdvojnásobit hodinovou sazbu. 200 Kč, 400 Kč, 800 Kč, 1 600 Kč atd.

#8 Měj koule rozhodovat se 50:50

TIP BusinessAnimals.cz – náš nejoblíbenější hack je rozhodovací model „houmlesáka z hlaváku“, který vymyslel a používá zakladatel druhého největšího českého e-shopu Mall.cz Ondřej Fryc. Krásně ji popsal v rozhovoru pro časopis Forbes.

  • Fryc: „Většina rozhodnutí, která v životě děláte, jsou binární. Jdu doleva, nebo doprava. Přejmenuji 22 obchodů na Mall.cz, nebo to neudělám. Jakou pravděpodobnost má houmlesák z hlaváku, že to udělá správně?“
  • Forbes: „50:50?“
  • Fryc: „Přesně tak, 50 procent, že udělá správné rozhodnutí. Jakou pravděpodobnost má konzultant z McKinsey, který na to udělá šest studií, zanalyzuje všechny případy z minulosti, stráví nad tím půl roku a utratí na to půlmilionový budget? Je chytrý má zkušenosti, zdroje…Tak řekněme třeba 80 %. A kolik mám já jako podnikatel, který s tím byznysem celou dobu rostl, má zkušenosti, zná trh, je také inteligentní… Kolik mám procent?“
  • Forbes: „Těžko říct takhle z hlavy.“
  • Fryc: „Když rozhodnutí děláte takhle (luskne prsty), tak řekněme, že 75 %. A teď si položte otázku, jestli vám to všechno – půl roku času a spoustu peněz – stojí za to kvůli pětiprocentnímu rozdílu? Absolutně ne, protože za půl roku můžete být už úplně někde jinde a udělat spoustu dalších věcí.“

#9 Měj koule přemýšlet jako šéf firmy

Přirozeností člověka je nebýt spokojený a chtít víc. Co chceme my obchodníci? Vyšší fix, vyšší provize, lepší leady, přiřadit k zajímavějším klientům. Více cestovat, nebo naopak méně cestovat. Asistentku. Kniha v této souvislosti nabádá přemýšlet jako podnikatel. Big boss nemá důvod platit víc za práci stejné (tj. nerostoucí) hodnoty, čím vyšší hodnotu však firmě přinášíte, tím vyšší je váš plat nebo jiné kompenzace.

big boss#10 Měj koule zabrat, i když už to víc nejde

I když už se ti zdá, že jsi vyčerpal všechny možnosti a že dál nic nezmůžeš, vždy se dá zabrat ještě víc aneb „když nesurfuješ na horní hranici svých možností, jsi pod svým limitem.

#11 Měj koule změnit výhybku

Je pošetilejší zahodit posledních pět let, co jsou za tebou, nebo padesát, co ještě leží před tebou?

Přečtěte si také: 11 dobrých důvodů, proč začít s obchodem v jakémkoli věku

#12 A měj koule v nejlepším přestat

„Za poslední rok jsem shodil osm kilo, byl jsem na výletech v Maroku, Japonsku a sedmi evropských zemích,“ píše Šíma, „naučil jsem se španělsky, začal hrát na saxofon, doufám, že jsem položil základy potenciálně miliardového byznysu, kterému se chci věnovat dalších pět let života, pořídil jsem si SUVčko, uspořádal dvě bazénové party, prošmejdil tři festivaly a dvakrát jsem v pět ráno přelézal z balkonu sedmého patra do osmého k sousedům, abych u nich ukořistil flašku, když na naší party byly už všechny prázdné. Přesně nulakrát jsem na někoho křičel nebo se zlobil.“

duchod

Pár slov na konec… a nezapomeň, že soutěžíš o 3 výtisky knihy:

Pro ty z vás, kteří jej neznáte z našeho MeetUpu. Pavel Šíma je bývalý obchodní ředitel, který přivedl reklamní agenturu k 50% růstu obratu, aby rozjetou kariéru v nejlepším zdánlivě přerušil. Je to přesně rok, co se naše cesty spolubydlení rozešly. Pavel jel na Kubu, já do Vršovic. „Něco se ve mně láme a chci napsat knihu,“ řekl tehdy mezi řečí. Jelikož Pavel neříká věci zbůhdarma, jeho mozek pracuje jako skvěle naprogramovaný počítač bez virů a zasekávání, což na něm okolí obzvlášť obdivuje, neměla jsem důvod mu nevěřit. Přesto je k neuvěření, že o pouhý rok později držím jako jedna z prvních v ruce reálnou knihu (z ničeho něco!), o které mi Hanka Hozová z BizBooks napsala sama o sobě, že ji musíme zrecenzovat, protože je „prostě boží“. Well done, Pavle!

Ti z vás, kdo jsou rádi u toho, když se v Česku něco zajímavého děje, se můžu zastavit na křest v Praze a Brně.

A pro ty, kdo chtějí zhltnout celý příběh s celkem 100 lifehacky – napište nám do komentářů, na jaký nejdůležitější životní hack jste přišli, ať už si pod pojmem hack představujete cokoliv.

3 vybrané odměníme knihou Na plné koule: Ten návod, co sis vyptal na miliony, na úspěch a na štěstí.

A je to tady! Po jednom výtisku knihy Pavla Šímy vyhrávají Kateřina Chilhorf, Petra Lišková a Petr Pešek. Gratulujeme 🙂 Ozvěte se nám prosím na mail pavla@www.businessanimals.cz.

© 2024 imper.cz