Ondra Vévoda: „Přes Business Animals jsem si našel práci už podruhé“

22. Červenec 2015

Že v tomhle oboru musíte ukázat pořádnou dávku proaktivity a svou cestu ke dream jobu si proklestit po svém, si 24letý Ondra Vévoda potvrdil na vlastní kůži. „Viděl jsem inzerát na Business Animals a za týden už nastupoval jako obchodní zástupce pro slevový portál Pepa.cz. Aktivní přístup se mi osvědčil, a když jsem se půl roku na to stěhoval do Brna, zopakoval jsem ho. Zase úspěšně,“ začíná své vyprávění obchodník.

ondravevoda

  • Ondřej Vévoda, 24 let
  • Pozice: Obchodní zástupce
  • Společnost: UNIFER
  • Předchozí: Pepa.cz

Ondro, my jsme se k tobě dostali náhodou v naší databázi obchodníků. Z rozhovoru se zákaznickou podporou vyplynulo, že jsi přes nás zrovna nastoupil do vysněného zaměstnání, a dokonce jsi si práci přes Business Animals našel už v minulosti…

hledáme obchodníka

… to už jste mi ale volali od vás z redakce, že vás ten příběh zajímá.

Samozřejmě. Musíme přece vědět, jak to celé bylo.

Jestli to mám vzít popořadě, poprvé jsem si našel práci pro Pepa.cz. Četl jsem v té době hodně knih i článků o obchodu a natrefil na inzerát, který mě zaujal. Jelikož jsem neměl s prodejem po telefonu zkušenost a žil v té době v Praze hlavně z brigád, šel jsem na to lidsky. A trochu svérázně. Vytiskl jsem si životopis jako za mladých let a šel do Pepa.cz napřímo – paní personalistka byla hodně překvapená. Že prý se jí to stalo poprvé. (smích)

Najděte si práci v obchodu

Normálně jsem si vytiskl životopis a šel do firmy na pohovor naslepo

To jsi tam fakt jen tak šel se CVčkem, bez předem domluvené schůzky?

Já jsem toho názoru, že obchodník musí být proaktivní nejen při práci, ale i při jejím hledání. Navíc to zafungovalo, ještě ten den jsme zvládli první kolo pohovoru, další den druhé a třetí. A po týdnu jsem nastupoval.

Co jsi v Pepovi dělal a jaká to byla zkušenost pro čerstvého obchodníka?

Skvělá, hodně mě to naučilo. První dva měsíce byly perné, ale pak mi to začalo jít. Rozjížděla se právě sekce gastro, takže jsem se věnoval restauracím v Praze a okolí. Obvolával jsem 50 restaurací denně a čelil hodně odmítnutím, ale to k tomu patří.

Máš nějaký způsob, jak se to naučit?

První měsíc neposlouchat ten hlásek v hlavě, který od toho odrazuje, prostě volat a schůzkovat. Tím jsem nabral první návyky, přestal se bát a pak už mohl třeba vzít knihu nebo skripty a pracovat na tom, abych byl úspěšnější. Po 3 měsících člověk ví, že je důležitější poslouchat než povídat (ze začátku jsem víc povídal já), člověk toho druhého pochopí a na základě toho může dělat business.

Jaký byl tvůj nejúspěšnější deal?

Dodnes vzpomínám na deal s kočičí kavárnou Kočkafé, která byla i na ČT1 a na Novinkách.cz. Udělal jsem s nimi tehdy akci na dezert a kávu a skoupilo se to rychle, měli jsme asi 250 prodejů za 14 dní, což byl pro novou sekci nečekaný úspěch. Nakupovaly hlavně ženy a podle ohlasů na Facebooku si to užily.

Máte o obchodě co říct a chcete být hvězdou na Business Animals? Jste TOP ve svém oboru a máte zajímavý příběh? Ozvěte se nám na info@www.businessanimals.cz nebo do zpráv na Facebooku. Příště můžeme psát o vás!

Přes Business Animals jsem si našel práci už podruhé

Proč jsi tam vlastně skončil už po půl roce?

Bylo to logické vyústění. Já do Prahy přišel za příležitostmi a kromě práce mě tam nic nedrželo, zato jsem už přes půl roku vedl vztah na dálku s přítelkyní, která studuje v  Brně. V květnu prostě nazrál čas se vrátit zpět na jižní Moravu a s tím nové kolečko. Klasicky jsem mrkl na Business Animals…

… a co jsi nenašel!

Vy už tušíte. V rámci prokrastinace jsem narazil na starší rozhovor se Standou Gálikem a tak mě jako člověk nadchl, že jsem mu hned přes vaši stránku poslal životopis a motivační dopis.

Teď jsme trochu zklamaní, že neproběhla klasika s vytištěným CV. 

Tentokrát to mělo jiné grády. Druhý den mi volal přímo pan Gálik, ať přijdu za týden na schůzku. Já byl v tu chvíli zrovna v Brně, takže jsem zkusil štěstí a zeptal se, jestli nemůže ještě ten den. Že za týden budu v Praze. Tak mi řekl takové to klasické filmové „No, pokud to stihnete do 20 minut…“ – a já to stihl. Proběhlo první kolo, zpracování úkolů na doma, a za 2 týdny jsem nastupoval na pozici obchodního zástupce do UNIFERu.

Čím si myslíš, že jsi na tom pohovoru zaujal?

Myslím si, že základem je dát najevo touhu jít kupředu a důraz na osobní rozvoj. A také tím, že to zapadá do vize té firmy – prostě dáte silný důvod, proč je vaše působení ve firmě win-win pro obě strany. Pak samozřejmě seznámení s produktem, to je důležité už na pohovoru a v prvních týdnech.

Jsem toho názoru, že obchodník by měl být k sobě i firmě naprosto upřímný, a pokud nezahoří chemie mezi ním a produktem, odejít co nejdříve a neztrácet čas. Ať se říká cokoli, obchodníci by se neměli bát práci měnit za účelem nalezení té, která jim sedí.

  • Obchod mě naplňuje, protože: Člověk se neustále posouvá dopředu
  • Oblíbená kniha: Alchymista od Paola Coelha, Myšlením k bohatství od Napoleona Hilla
  • Kniha, kterou jsem četl naposledy: Ne! Já nic nechci od Jana Laibla
  • Čím se odměňuji: Dobrým jídlem, jsem hodně na sladkosti
  • Hobby: Sport, zejména běh (trénoval jsem na maraton)
  • Životní motto: Hledat cesty k tomu, abych byl šťastný.

 

© 2024 imper.cz