Škola obchodu: Jaké odměny vás za těžkou dřinu čekají?

02. Březen 2016

Mnoho lidí, kteří se vrhnou do obchodu, v něm příliš dlouho nevydrží a odpadnou. Pryč je také doba, kdy se prodejem uživil i naprostý amatér. Trh je neúprosně náročný a být skvělý je dnes standardem. Proč tedy počáteční martyrium vydržet a zůstat u obchodu?

Škola obchodu

hledáme obchodníka

Vyjma fyzicky náročných povolání je obchod jedním z nejtěžších oborů, který snese srovnání pouze s podnikáním. Často je jediným rozdílem mezi podnikatelem a obchodníkem pouze to, že jeden pracuje na svém projektu, druhý pro někoho. Technicky je mnoho obchodníků živnostníky, tedy podnikateli. Odpovědnost je v obou případech stejná, pokud nehnete zadkem, tak se žádných peněz nedočkáte.

Najděte si práci v obchodu

Na druhou stranu může být finanční odměna neomezená. Obchodování si vyžaduje nejen cit pro jednání s lidmi, ale trochu té psychologie, odhadu, zodpovědnosti, čuchu na lidi, schopnosti plánování a mnoha dalších vlastností, které nebudeme nyní vypisovat. Podíváme se naopak na nejlepší důvody, kvůli kterým má rozhodně smysl u obchodu vytrvat.

1. Osobní rozvoj

Jedna z nejlepších věcí na obchodním řemeslu je rozvoj vaší osoby, který je nutný, jinak vás to semele. Každý měsíc musíte splnit obchodní cíle a vydělat na své životní potřeby, což je nejvíce spolehlivá motivace, abyste se sebou něco dělali. Úspěch v obchodě závisí na tom, že se budete rychle učit, chápat souvislosti a uvádět je do praxe. Jakmile se vám tyto činnosti daří a jste úspěšní, narůstá vám ruku v ruce také sebevědomí, mění se vaše myšlení, doslova rostete před očima.

Je naprosto běžné, že člověka, kterému se v obchodu zalíbí a má úspěch, po roce skoro nepoznáte. Nejde jen o změnu vizáže, ale též o to, jak na vás působí. Každý propad ve výsledcích ho totiž nutí přehodnocovat své dosavadní strategie a zkoušet nové věci, prostě je to neustálý rozvoj. Naučíte se pracovat se stresem, odpadne strach z oslovování a možná probudíte i vůdčí schopnosti.

hledáme obchodníka

Přečtěte si také: 8 youtube kanálů, které chcete jako obchodník sledovat

2. Lidé okolo vás

Spolu s osobním rozvojem jsou na obchodu skvělí lidé okolo vás, kteří zažili nebo právě zažívají to, co vy. Podmínkou pro rozvoj je správné prostředí, a to tvoří zejména oni. Oni jsou nejčastější inspirací, že vše jde a stojí za to vytrvat. Kromě osob okolo vás jsou to též mnohé kontakty, které na cestě obchodní kariérou získáte. Poznáte spoustu osob, od kterých se můžete učit, inspirovat a nahlédnout do jejich oborů. Stejně tak poznáte mnoho lidí, kteří vám ukážou, jak se to dělat nemá. Jaké jiné povolání vám nabídne podívat se pod pokličku mnoha firem?

Přečtěte si také: 24 hodin s obchodníkem BusinessAnimals.cz

3. Finance

Možná se opakujeme, avšak patří to k tomu – finance jsou vždy až na prvním místě. Obchod vám umožní se velmi brzy dostat k výdělkům, které vám mohou splnit vaše sny. Zatímco je u nás průměrná mzda okolo 26 tisíc (a u většiny se pohybuje spíše kolem 20 tisíc), v obchodě se často dostanete k daleko větším částkám. Některé firmy dokonce ani nemají finanční strop, co se týká odměn za vaše úspěchy. Vše se odvíjí jen na vaší aktivitě a schopnostech. Mrkněte sem!

4. Business oblečení a styl

Nic nevypadá lépe než chlap v padnoucím obleku nebo dáma v elegantních šatech. Obchod vás minimálně naučí oblékat se ve smart casual stylu (kombinace společenských a ležérních stylů), v lepším případě se z vás stane kravatový a smokingový profík.

TIP: Není žena, která by neocenila dobře oblečeného chlapa a též není muže, který by neocenil skvěle oblečenou ženu. Padnoucí, dobře ušitý pánský oblek a skvěle namíchaný zbytek (košile, kravata, hodinky, boty) má přímo zvláštní auru.

Přečtěte si také: Jak na výběr košile?

5. Příprava na budoucnost

Jak jsme zmínili na začátku, obchod vás skvěle připraví na možnost podnikání. Podnikání je ultimátní ukázka toho, že umíte vzít zodpovědnost za sebe do svých rukou a dokážete se uživit nezávisle na „systému“. Ne každý spadl učený ze stromu nebo má odvahu odstartovat kariéru přímo podnikáním, ale pokud nechcete zůstat navždy zaměstnancem, je obchod povolání, jež vám dá praktickou ukázku toho, co vás může čekat, aniž by hrozilo nějaké velké riziko. Někteří se sice učí za pochodu po tom, co je hodíte do vody, ale učit se plavat postupně, nabírat zkušenosti a know-how je též dobrá strategie. Vyhnete mnoha chybám a omylům.

Jaké jsou vaše nejlepší důvody, proč jste setrvali v obchodě? Napište nám to diskuze!

© 2024 imper.cz