Oblíbené i alternativní investice peněz!

07. Leden 2020

Investice! Do čeho investovat? Vymyslet to může být výzva. A určitě s námi budete souhlasit, když řekneme, že na internetu je k dispozici nepřeberné množství informací na toto téma. Každopádně příliš mnoho informací dokáže člověku zamotat hlavu. Proto jsme pro vás vytvořili tento stručný seznam tipů pro začátečníky, který vás do investování zasvětí a ve kterém vám nabídneme přehled nejoblíbenějších, ale i alternativních investicí peněz. Pojďme se podívat na to, co potřebujete o možných investicích vědět předtím, než za ně utratíte první peníze.

Investice, nejlepší investice, akcie, investice do akcií

Vyzkoušejte leady

Nejlepší investice

Když začínáte investovat, musíte se soustředit na základy. Na tom by se s námi určitě shodl každý finanční poradce. Prvním krokem by tedy mělo být stanovení cíle investování a vybrání vhodné oblasti investování s ohledem na tento cíl. Jistě, cílem investice je vždy zisk, ale otázkou je, kolik volných prostředků máte, jakou výnosnost očekáváte a za jak dlouho.

Když investujete, kupujete si podíl na společnosti nebo komoditu s vírou, že její hodnota časem vzroste a vy ji poté budete moci prodat. Nezapomeňte, že investování není rychlá cesta ke zbohatnutí. Myslete na něj spíše jako na konzistentní způsob zhodnocování prostředků, které už máte.

Dobrá zpráva je, že ač je investování zhodnocování bohatství, nemusíte mít velké množství peněz, abyste mohli začít. Rostoucí hodnota investicí znamená, že i relativně malý finanční obnos můžete časem proměnit v pořádné jmění, pokud si vyberete správně. Teď už se podíváme na jednotlivé možnosti, které se vám nabízejí.

Investice do nemovitostí

Pokud máte velké množství volných finančních prostředků – a bavíme se tady o milionech – pravděpodobně vám proběhla hlavou myšlenka investovat do nemovitostí. Většinu lidí na tomto způsobu investice láká především dvojí způsob zhodnocení. Jednak mají domy a byty časem vyšší hodnotu a za druhé je můžete navíc pronajímat, takže se dočkáte i renty každý měsíc.

Podle společnosti Deloitte ceny bytů v českých městech ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostly v průměru o 10 procent na 60 700 korun za metr čtvereční. A měli bychom si přiznat, že 10% zhodnocení za rok je více než dobré. Investice do nemovitosti je považována za poměrně konzervativní, avšak v současnosti máme za sebou období, kdy se investování do nemovitostí více než vyplatilo.

hledáme obchodníka

Nevýhody, které se s tímto typem investice pojí jsou následující:

  1. Problematická likvidita – prodat dům je mnohem obtížnější a vyžaduje to více úsilí než prodat například akcie.
  2. Spravování a péče – vlastníci domů a bytů jsou za své nemovitosti zodpovědní, a tak je musí opravovat a udržovat v dobré kondici, což vyžaduje úsilí a peníze.
  3. Závislost na podnájemnících – u pronájmu nemovitostí jste velmi ovlivněni tím, jací jsou vaši podnájemníci. Pokud narazíte na někoho nespolehlivého, může vám to přidělat mnoho starostí.

Investice do firem: Akcie

Nejrozšířenějším způsobem investování jsou bezpochyby akcie a burzy jsou snad vedle investování do zlata také první věcí, kterou si pod pojmem „investice“ většina z nás představí. Když si pořídíte akcie nějaké firmy, v podstatě si kupujete její část, podíl na ní. Investice do akcií je příležitost vysokého výnosu s velkou likviditou, ale i s vyšší mírou rizika. Výhodou je mimo jiné i to, že v Česku daňový poplatník, který prodá akcie po více než šesti měsících, nepodléhá zdanění.

Úspěšná investice do akcií vyžaduje dobrý ekonomický přehled, znalost trhu a schopnost rozhodovat se. Ať už si zvolíte aktivní investování, při kterém nakupujete a prodáváte akcie v horizontu hodin, dnů nebo maximálně týdnů, nebo dlouhodobější investice, kde vlastníte akcie minimálně tři měsíce, úspěch spočívá ve vaší schopnosti koupit a prodat ve vhodnou chvíli a samozřejmě zde také hraje velkou roli náhoda, kterou nemůžete ovlivnit.

Obchodní podíl, který díky nákupu akcií získáte, vás opravňuje k obdržení tzv. dividendy, což je výplata podílu ze zisku, pokud vedení společnosti rozhodne o jejím vyplacení. A pokud se firma rozroste a získá na ceně, akcie můžete v budoucnu prodat i za několikanásobně vyšší cenu. Pokud byste si v roce 2002 byli koupili akcie Apple za 11 dolarů za kus, dnes byste je prodali za 262 dolarů každou.

Investice do podílových fondů

Pokud máte pocit, že investování do akcií je pro vás příliš složité nebo riskantní, možná že by se vám více zamlouvaly podílové fondy. Jde o kolektivní investování, které spočívá ve svěření prostředků profesionálnímu správci, který se o ně stará. Tento druh investice je méně rizikový zejména proto, že v sobě jeden fond obvykle má desítky různých investic. Nevsázíte tedy vše na jednu kartu.

Další výhodou investování do podílových fondů je, že nezabere moc času a úsilí. Podmínkou pro úspěšné investování do podílových fondů není ani znalost finančních trhů a ani velký kapitál. Výnosnost fondů záleží na rizikovosti, ale nejčastější zhodnocení, se kterým se setkáte, se pohybuje okolo 2-4 %.

Sečteno podtrženo, potenciální výnos je sice nižší než u některých akcií, ale pokud chcete „hrát na jistotu“, pravděpodobně si díky podílovým fondům vyděláte více než například díky spořícímu účtu či termínovanému vkladu. Navíc na rozdíl od těchto dvou bankovních produktů můžete peníze z podílového fondu získat kdykoliv. Nemusíte je mít investované po určitou dobu.

Alternativní investice peněz

Pokud nepatříte mezi tradicionalisty a chcete tak trochu plavat proti proudu, možná vás zaujme některý z následujících způsobů investice peněz. A ačkoliv se některé z nich mohou zdát jako podivný rozmar, ve skutečnosti se takovouto originální, dobře mířenou investicí dá slušně vydělat.

  • Umění,
  • historická auta,
  • víno,
  • kryptoměny,
  • sběratelské předměty,
  • firma, která hledá investora,
  • P2P půjčky (nebankovní půjčky – lidi půjčují lidem).

Abyste dokázali rozpoznat dobrou investici do většiny zmíněných oblastí, musíte mít nejen štěstí, ale především přehled o dané investici. Potřebujete rozumět umění, abyste dokázali koupit obraz, jehož hodnota bude stoupat. Proto investice do umění, aut nebo vína bývají především zálibou nadšenců. Na druhé straně takové P2P půjčky zase tolik znalostí nepotřebujete. Stačí si vybrat důvěryhodnou instituci s historií, investovat a dále se o nic nemusíte starat.

Ať už si vyberete ověřenou nebo alternativní cestu, investujte s rozmyslem a nemějte přehnaná očekávání. Investování z vás neudělá přes noc milionáře, ale pro začátek je minimálně skvělým doplňkem k běžnému příjmu, ať už jste podnikatel, freelancer nebo zaměstnanec.

© 2024 imper.cz