Nejen produktivita, ale také odpočinek. Nastavte si worklife balance.

11. Únor 2022

Pokud běháte z práce do práce a domů se chodíte jenom vyspat, nebo ještě hůř – dodělávat resty, pravděpodobně vám v životě něco uniká. Stejně tak ale nemůžete kariérně růst za předpokladu, že vždycky dáte před prací přednost zábavě. Pro úspěch v osobním i kariérním životě je důležitá rovnováha. Jak jí ale dosáhnout a je to vůbec možné?

Co je work life balance?

Jak už jste jistě správně pochopili, work life balance je koncept rovnováhy mezi trávením času v práci a trávením času jinými aktivitami. Zní to jednoduše, ale kolik z nás to skutečně umí? My Češi máme ve světě pověst pracantů a jsme na to řádně hrdí. Otázkou ale je, jestli to nemá co do činění s faktem, že 34 % z nás se cítí být ohroženo syndromem vyhoření. Tento problém se tedy zdaleka netýká jenom workoholiků.

Pracující Češi tráví v zaměstnání o 3,2 hodiny více, než je průměr EU. Česká republika tak zaujímá páté místo ze všech unijních zemí. Před námi je Řecko, Bulharsko, Polsko a Slovensko.“

– Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ

Zůstáváme v práci přesčas nebo si ji nosíme domů a na volnočasové aktivity jaksi nezbývá čas. Ale work life balance je základním stavebním kamenem spokojeného zaměstnance, šťastného člověka i jeho rodiny. Jak to tedy udělat, abychom se z práce nezbláznili?

Víte jak na work life balance?

Dokonalý poměr práce a volného času samozřejmě neexistuje, každému totiž vyhovuje něco jiného. Není vůbec důležité, kolik hodin strávíte v práci a kolik na tenisovém kurtu. Podstatou work life balance je být se svým životem spokojený. Nemít pocit, že zanedbáváme ani rodinu ani práci ani sebe. Tady je několik pravidel, která vás mohou přiblížit k dosažení rovnováhy mezi pracovním a osobním životem:

  1. Srovnejte si priority
  2. Najděte správného zaměstnavatele
  3. Plánujte si volný čas
  4. Zavřete povinnosti v kanceláři
  5. Nedělejte práci za ostatní

Work life balance = rovnováha

Nejprve si tedy položte otázky, zda jste ve vaší práci šťastní, kolik času pro sebe potřebujete a jak ho chcete trávit. To může vést ke změně zaměstnavatele, k novým koníčkům nebo dokonce celkovému přehodnocení vašeho života.

V dnešní době už jen velmi málo zaměstnavatelů neposkytuje flexibilní pracovní dobu, částečné úvazky, sick days nebo příležitostnou práci z domova. Pokud vás ubíjí pracovat od devíti do pěti každý všední den, možná že je čas na změnu. Příležitostí je dnes jako šafránu.

Je skvělé si volný čas plánovat. Nestyďte se si do diáře kromě pracovních schůzek psát i čas, který budete trávit s rodinou nebo třeba četbou. Jakmile je to černé na bílém, je mnohem těžší od toho upustit.

Pro vaši psychickou pohodu je také velmi důležité říct ne. Ať už vás přetěžuje šéf nebo se kolegové snaží na vás navalit vlastní povinnosti, pokud nestíháte, prostě nestíháte. Jakmile opustíte pracoviště, snažte se na práci už nemyslet. Nevyřizujte z domova pracovní e-maily ani telefonáty.

Trávení volného času

Dobře, takže jsme si udělali dostatek volného času a co teď s ním? Jak trávit volný čas tak, abychom si skutečně odpočinuli? Podle výzkumu „Proměny české společnosti“ má průměrný Čech týdně 45 hodin volného času a téměř třetinu z něj stráví u televize. To je ale škoda, neb pasivní odpočinek má nižší účinek na regeneraci psychických sil a ve finále má negativní dopad na zdravotní kondici.

Ideální je diverzita. Pokud budete svůj volný čas trávit různými způsoby, budete se všestranně rozvíjet a zažívat pokaždé něco jiného. Je dobré do svého harmonogramu zapojit sportovní aktivity, kreativní činnost, sebevzdělávání, rodinu a zároveň čas od času skutečně „vypnout“. 

Chybí-li vám inspirace, vyzkoušejte některé z těchto aktivit:

  • Jogging
  • Plavání
  • Výlet do přírody
  • Jazykový kurz
  • Čtení
  • Sauna
  • Horká koupel
  • Malování

Aktuální studie ukazují, že pravidelná fyzická aktivita nám mění mozek. Cvičení přispívá nejen k obnově neuronů, ale také k tvorbě nových. A pokaždé, když vyzkoušíte nový sport, vznikne vám v mozku nové spojení. Velké benefity má také navštěvování přírody. Podle vědců snižuje hladinu kortizolu – hormonu souvisejícího se stresem. Procházení se nebo běhání v přírodě je tedy skvělým způsobem jak se uklidnit.

Malování zase díky využívání pravé mozkové hemisféry probudí vaší kreativitu. Ta se vám může hodit právě v práci. Ale neciťte se pod tlakem dělat i ve volném čase stále něco produktivního. Čas od času je zkrátka potřeba nic nedělat. Dejte si horkou koupel, koukněte na film nebo si zahrajte něco na počítači. Vždyť si to po celém dni v práci zasloužíte. A o tom to je.

© 2024 imper.cz