13. Březen 2016
Co mají společného Walt Disney, Henry Ford nebo třeba Paul Getty? Všichni dosáhli pohádkového bohatství a zároveň začínali od nuly. Charles-Albert Poissant, již zesnulý kanadský filantrop a businessman, nám ve své knize Jak myslí milionáři popisuje sadu rozličných pravidel, kterými by se měl (nejen) budoucí milionář řídit. Bohatství podle něj není otázkou štěstí ani náhody, nýbrž účinné strategie. Myšlenkové postupy úspěšných lidí jsou obdobné, ať působí v jakémkoli oboru. Jaká jsou tajemství úspěšných?
Kde začít?
Jsou dva typy bohatých lidí. Ti první se nazývají dědicové, jsou to jedinci, kteří se narodili, slovy autora, se zlatou lžičkou v puse. Ti druzí si museli své místo ve vyšší společnosti vydobýt. „Většina z nich prožila obyčejné dětství, často v chudobě, někdy v bídě. Ve škole byli mnozí z nich nechvalně známými špatnými žáky. A přece se všichni v klíčovém okamžiku života rozhodli vzít osud do svých rukou a osvíceni knihou, radou nebo příkladem přítele či silnou intuicí se jeden jako druhý vydali na cestu k bohatství,” píše Poissant. Mnozí z nás si kladou otázku: Kde začít? Prvním krokem je uvěřit, že vůbec zbohatnete. Připustit si, že bohatství není jen dar pro hrstku vyvolených, ale že je dostupné pro každého. Neházejte své sny za hlavu a věřte ve své ideály.
Jak najít bohatství?
Lidé žijí v iluzi, že bohatství je jakýsi tajemný stav bytí, který souvisí jen se stavem našeho konta. Opak je pravdou. Bohatství a úspěch jsou stavem mysli. Materiální zajištění vlastně jen odráží samotnou mentalitu člověka. Abyste zbohatli materiálně, musíte zbohatnout i v mysli. Co víc, musíte po úspěchu toužit. Nestačí jen chtít. Ti, kdo jsou nerozhodní, pasivní a zcela bez motivace, se bohatými stanou jen těžko. Lidské podvědomí je nejsilnější zbraň, kterou na cestě za penězi máte.
Přečtěte si také: 10 vět, které bohatý člověk nikdy neřekne (a vy už byste také neměli)
Zlatý důl v nás
„Vše je otázka přístupu,” píše Poissant velkým písmem. Univerzální návod jak zbohatnout neexistuje. Naštěstí. Představte si, že by se milionářem mohl stát každý, kdo na to byť jen pomyslí. Tajemství úspěchu většiny bohatých je v jejich přístupu k životu a k odvedené práci. Většina odborných knih nám dává jen obecné rady – do čeho investovat, jak naložit s kapitálem, jak se stát lepším pracovníkem. Nikdy nám ale neporadí konkrétně. Proč? Důvod je prostý; každý případ je jedinečný, život každého člověka je unikátní. Zda změnit zaměstnání, nebo investovat do zlata, o tom rozhodujeme za pochodu a bez odborné rady. Často navíc za pomoci intuice a podvědomě.
Zbavte se mentálních bariér
S podvědomím jsou však spjatá mnohá rizika. Autor knihy přirovnává lidskou mysl k ledovci. Viditelná (a též menší) část je vědomí, ta skrytá pak podvědomí. To zahrnuje všechny naše zvyky a návyky, vlastnosti nás samotných i naše mentální bloky. Nikdy nezbohatnete, pokud si sami sebe nepředstavíte jako boháče. „Vytváření nové sebepředstavy nevyhnutelně způsobuje zrušení té staré. Ta se ovšem dává do boje ve snaze odolat této změně. Jedním z nejobvyklejších, hluboce zakořeněných a škodlivých mentálních bloků je názor, že peníze jsou špinavé,” píše Poissant. Tato představa bývá mnohdy spjata s odvracením se od rodinného zázemí. Pravdou ale je, že člověk toužící po penězích nemusí být jen vášnivý kapitalista. Poctivě vydělané peníze jsou uznáním za dobře odvedenou práci, nikoli znakem sobectví.
Přečtěte si také: 5 lekcí o penězích, které by měly patřit k základnímu vzdělání
Staňte se mistrem svého oboru
Lidé mívají mnohdy pocit, že svůj život nemohou změnit, jelikož je na cestě k úspěchu čeká příliš mnoho překážek. Pravdou ale zůstává, že žádné zábrany nejsou nepřekonatelné. Pakliže si člověk definuje své cíle a smíří se s překážkami, jež na něj čekají, může dosáhnout čehokoli. Dalším krokem je sebeuvědomění. Schopnost být sám sebou a snaha být ve svém oboru nejlepší. To však může být problém. V dnešní společnosti je zcela běžné, že lidé nevědí, co chtějí v životě dělat, čeho chtějí dosáhnout. Je to zejména problém výchovy a systému vzdělávání. Svoji roli v tomto problému hraje i vývoj společnosti; ženy začaly pracovat, mužům již není vyhrazena jen manuální práce. Žijeme tak v obrovském chaosu. „Všichni bohatí měli jednoznačně ambice. Mnozí z nich používali výraz ,věděl jsem’. Zvolili své povolání na základě hluboké intuice, a ta neponechává místo pro pochybnosti,” píše Poissant. Je to vaše podvědomí, které vám pomáhá se rozhodnout.
Tipy na úspěch
Když objevíte obor, v němž chcete vyniknout, jenž je pro vás ten pravý, můžete se zcela soustředit na svůj plán, jak zbohatnout a proslavit se. Váš cíl musí být velký, okázalý, musíte si za ním stát za každou cenu a musíte přesně vědět, kdy jej chcete dosáhnout. Co rozhodně musíte udělat na cestě za úspěchem? Tak například najít si ty správné podnikatelské přátele, nikoli – jak říká autor – zkrachovance, kteří vás okrádají o čas a kteří vlastně o úspěch ani nestojí. Dobrou volbou nejsou ani intrikáni, kteří se uchylují k podivným praktikám. Pozor si dejte i na krátkozraké lidi, jejichž chápání světa je příliš omezené a zjednodušené. Naučte se správně komunikovat, naslouchejte druhým a dbejte na svou vizáž, choďte čistě oblékaní. Pamatujte, že vše souvisí se vším, a to i váš zdravotní stav či psychická kondice. V neposlední řadě myslete na druhé. Odvěké pravidlo zní, že co dáváme, to se nám vrátí. A filantropie nemusí být pouze záležitostí těch nejbohatších.
TIP: Knihu Jak myslí milionáři si spolu s více než 3000 dalšími knihami v češtině můžete přečíst v elektronické knihovně MyBooxClub.