Jízda na kole zvyšuje efektivitu a to nemusíš být Peter Sagan

17. Září 2019

Pravděpodobně už víte, že cyklistika je zdravá. Je to pohyb – ten my lidé potřebujeme, a navíc se díky němu můžete přepravovat z bodu A do bodu B. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, co by s vaším tělem udělalo, kdybyste začali jezdit na kole pravidelně? Co kdybyste si každé dva dny udělali výlet do hor nebo třeba jen na silničním kole? A k čemu by přispělo vyměnit autobus za kolo při každodenním dojíždění do práce?

Už nemusíte tápat, všechny benefity ježdění na kole vám představíme v následujících řádcích.

Vyzkoušejte leady

Jízda na kole zvyšuje efektivitu a to nemusíš být Peter Sagan, hubnutí, kalorie

Nemusíš být Peter Sagan, abys jezdil na kole

Znáte Petera Sagana? Je to ten slovenský cyklista, který vyhrál třikrát za sebou mistrovství světa v silničním závodě, a to jako první muž v historii. Kromě toho že je excelentní sportovec, ještě stíhá bavit publikum svými kousky a stále oplývá humorem. Jeho cyklistická kariéra ho stála spoustu dřiny, odříkání a tréninku. Vždyť i mimo sezónu stráví na kole devatenáct hodin týdně.

Ale aby byla cyklistika benefitem pro tělo a duši, nemusíte jí zasvětit celý život. Úplně stačí najít si půlhodinku času každý všední den. Už po několika týdnech ucítíte první pozitivní změny. Zlepší se vaše síla a kondice, díky pravidelnému přísunu endorfinu budete šťastnější a je také pravděpodobné, že se vám zlepší spánek.

Jízda na kole jako cesta k hubnutí

Jízda na kole je ideální způsob hubnutí pro všechny, kteří nemají chuť nebo čas potit se ve fitness centrech. Pokud máte rádi přírodu a chcete se při sportu kochat krajinou, kolo vám to umožní. A nebo naopak, pokud jste součástí uspěchaného městského života, kolo je v městech od jara do podzimu jedním z nejlepších dopravních prostředků. Budete všude včas, nemusíte se mačkat v hromadné dopravě a nebo znečišťovat ovzduší automobilem.

„Do školy i do úřadu
na kole, na kole, na kole,
krásné vpředu, krásné vzadu,
na kole, na kole, na kole.“

– Jaroslav Uhlíř

Výhodou cyklistiky je, že se jí bez obav mohou věnovat i lidé s nadváhou, protože nezatěžuje klouby na rozdíl například od běhání. A také kromě svalstva posiluje i cévy a srdce, zrychluje metabolismus, zlepšuje imunitu a vytrvalost.

Dalším benefitem je mladistvý vzhled, který cyklistům přisuzuje mimo jiné studie Stanford University School of Medicine. Cyklisté vypadají  mladší, než ve skutečnosti jsou. Je to způsobeno tím, že pohyb zlepšuje prokrvení tkání a do kůže se díky tomu dostává víc kyslíku a živin. Kůže cyklistů je tak odolnější vůči UV záření a zrychlují se její schopnosti obnovovat se, což omezuje příznaky stárnutí.

Jízda na kole spaluje kalorie

Jízda na kole je skvělý nástroj hubnutí především proto, že díky ní spálíte poměrně hodně kalorií. Záleží samozřejmě na intenzitě a terénu, ale i pokud člověk vážící 60 Kg jede v mírném tempu cca 12 km/h, za 60 minut jízdy spálí 305 kcal. 300 kalorií je mimochodem ideální kalorický deficit pro zdravé hubnutí. Kdybyste tedy jedli úplně stejně jako teď a jen jezdili denně hodinku na kole, můžete zhubnout zhruba kilo váhy za měsíc.

A pokud k tomu přidáte zdravou dietu, půjde to ještě mnohem rychleji. Pokud chcete jízdou na kole zhubnout, držte se těchto zásad:

  1. Před a po jízdě se pořádně protáhněte.
  2. Cyklistiku prokládejte alespoň dvakrát týdně posilováním horní poloviny těla.
  3. Dvě hodiny před jízdou si dejte jídlo bohaté na komplexní sacharidy.
  4. Po sportovním výkonu snězte jídlo plné bílkovin.
  5. Pohlídejte si, že vaše tepová frekvence je cca 120 úderů za minutu. (Když se budete přetěžovat, tělo bude spalovat cukry, ne tuky)

Zapojené svaly při jízdě na kole

Mnohé z vás možná překvapí, že při jízdě na kole nezapojujete jen svaly na nohou. Nárazy, otřesy, brzdění atd. zpevňují v podstatě celé tělo. Nejvíce zatěžované jsou samozřejmě svaly na nohou – stehenní a lýtkové. Při jízdě se ale zapojí i ramenní svaly, ruce, záda a břišní svalstvo, ačkoliv ne v takové míře.

Cyklistika má oproti jiným sportům ještě jednu další výhodu, a to kombinaci kardia a posilování. Cyklistika má aerobní charakter, tudíž (podobně jako například jogging) zlepšuje kondici, obranyschopnost a celkově vám zařídí zdravější a štíhlejší tělo. Šlapání do pedálů se vám zase postará o pevné pozadí a nohy.

Jak cyklistika pomáhá s psychikou

Cyklistika může pozitivně ovlivnit naše psychické zdraví. Zásadní roli v tom hraje zlepšení krevního oběhu, díky kterému se lépe okysličuje mozek. Díky hlubokému a pravidelnému dechu se lépe zbavujeme přebytečného oxidu uhličitého v těle, což snižuje míru stresu. Kolo je tedy skvělým způsobem, jak se uklidnit a zapomenout na starosti.

Když zdravě okysličujeme organismus, v těle dále dochází k fyziologickému množení hemoglobinu a tvorbě nových mozkových buněk. Zároveň začínáme produkovat hormony dopamin a endorfiny, které mimo jiné redukují stres a zlepšují náladu.

„Cyklistika je jednou z nejúčinnějších metod boje proti stresu a v mnoha případech se ukazuje, že je stejně účinná nebo dokonce účinnější než medikace.“

– Neil Shah ze Stres Management Society.

Lepší pohybová koordinace, kterou vám cyklistika přinese, posílí váš nervový systém. Zvýší se rychlost přenosu nervových impulzů, díky čemuž se budete schopni rychleji rozhodovat. V neposlední řadě vám pravidelný pohyb zlepší sebevědomí. Štíhlá linie a nově nabyté svaly vám v kombinaci s endorfiny zvýší charisma. Připravte se na čím dál častější otázky typu: „Jak to děláš, že najednou vypadáš tak skvěle?“

Městská cyklistika

Jízda na kole v městě je jeden z nejefektivnějších způsobů podpory dobrého zdraví a čistého životního prostředí. Proto se stává čím dál populárnější. V různých městech si dnes můžete na každém rohu půjčit kolo za pár korun a vrátit ho někde úplně jinde. Jízda na kole se vyplatí finančně, je přátelská k životnímu prostředí a má malé plošné nároky. Navíc vás ušetří problémů s hledáním parkovacích míst, zácpami a dopravními kolapsy.

Jízda na kole zvyšuje efektivitu a to nemusíš být Peter Sagan – městská cyklistika

V našem hlavním městě jsme v tomto ohledu za zahraničím stále trochu pozadu. Například v takové Kodani denně dojíždí do zaměstnání nebo do školy na kole třetina obyvatel. V součtu ujedou Kodaňané 1,2 milionu kilometrů každý den. V Praze používá pravidelně podle odhadů kolo jako způsob dopravy zhruba jen 9 % lidí. To by se ale rozhodně mělo změnit, protože stejně jako celá Evropa  i my směřujeme k udržitelnosti a ohleduplnosti k životnímu prostředí a také se více a více staráme o prospívání našeho těla.

Už jste vyzkoušeli elektrokolo? Podívejte se na test nejlepších elektrokol.

© 2024 imper.cz