Jak fungují největší recenzní portály v Česku, které radí tisícům nakupujících?

23. Leden 2023

Recenzní weby jsou čím dál populárnější. Díky portálům jako je Testado, Rankito, či Arecenze se každý den tisíce zákazníků mohou lépe zorientovat v nekonečné nabídce produktů, kterou doba internetu přináší. Srovnávače cen a recenzní weby nejenže usnadňují nákup a pomáhají zvolit ten nejideálnější produkt pro daného zákazníka, ale jsou často zdrojem inspirace. V dnešním rozhovoru s majiteli, zakladateli a šéfredaktory tří hlavních českých recenzních webů se dozvíte, jak jejich business model funguje, kam by se rádi tento rok posunuli, jaká je jejich historie i třeba to, jak vlastně taková profesionální recenze vzniká.

Jak to vidí na webu Testado.cz?

Kam byste chtěli web Testado v příštím roce posunout?

Určitě bychom chtěli i nadále zachovat vysokou kvalitu článků a recenzí. Zakládáme si na srozumitelném obsahu, objektivitě a aktuálních informacích. Konkurence roste, proto budeme usilovat o to, abychom si udrželi vysoký standard kvality. Naší hlavní zbraní jsou letité zkušenosti, zkušení autoři a srdíčko, které ani u takové práce nesmí nikdy chybět. Práce nás baví, což je – věřím – vidět.

Co považujete v recenzi za nejdůležitější?

Recenze má spoustu aspektů. Musí být v prvé řadě relevantní a objektivní. Na internetu (i na jiných platformách) je dnes k vidění spousta PR článků, které nemají s recenzí nic společného. Naše testy se snažíme tvořit tak, aby byly plné důležitých informací a zkušeností autora. Po přečtení recenze na Testadu by měl zákazník dostat odpověď, zda je daný produkt vhodný pro jeho účely a potřeby. Každý produkt je svým způsobem jedinečný, což je také dobré v recenzi zohlednit.

Domluvte si konzultaci

Čím se vaše recenze liší od recenzí ostatních srovnávačů?

Především vysokou kvalitou. Myslím, že by se naše recenze neztratily ani na velkých novinkových webech.

Zkoušíte všechny produkty osobně?

Testujeme především to, co nám dává smysl. Některý sortiment je problémový z hlediska velikosti a logistiky. Fyzicky vyzkoušet dvacet praček je mnohem náročnější než stejný počet mobilů. Kromě psaných recenzí se občas pustíme také do video recenzí. Náš kanál najdete zde: https://www.youtube.com/Testadocz

Jak vyděláváte?

Hlavní příjem nám tvoří affiliate spolupráce.

Na otázky odpovídal Petr Smejkal, šéfredaktor webu Testado.cz.

Pohled webu Rankito.cz

Jaké jsou vaše cíle do dalšího roku?

Přinášet našim čtenářům ještě více inspirace, zvyšovat důvěru v naše recenze, nákupní rádce a žebříčky a oslovovat ještě kvalitnějším obsahem než doposud. To vše v jednoduché a srozumitelné formě.

Domluvte si konzultaci

Jaké produkty, nebo služby je podle vás nejtěžší objektivně zhodnotit?

Na cokoliv je možné udělat si názor, udělat recenzi na základě nějakých zkušeností, dat či výstupů. Daleko obtížnější je podle mě doporučit produkt, který bude vhodný pro všechny. Každý člověk je vlastní persona, která má své potřeby, určitý budget, cíle, očekávání. Jak se říká 100 lidí, 100 chutí. Snažíme se tak doporučovat produkty pro různé persony, ale nikdy nepokryjeme potřeby jednotlivých lidí, které se mohou lišit.

Čím jste zajímavější než konkurence?

Stále častěji se snažíme do našeho redakčního plánu zahrnovat neutrální reálné recenze produktů od našich redaktorů. Chceme být v našich textech nezávislí a transparentní. Konzumace našeho obsahu je jednoduchá, jasná a srozumitelná. Kdo nemá čas, získá odpověď do minuty, kdo ten čas má, může se u nás dozvědět spoustu zajímavých informací souvisejících s výběrem produktu, který právě hledá.

Jak vzniká hodnocení produktu?

Reálné recenze jsou vždy výstupem našeho redaktora a jeho objektivních zkušeností s používám produktu. Žebříčky a nákupní rádce shromažďujeme na základě několika zdrojů v ČR i zahraničí, čteme reálné recenze uživatelů, porovnáváme základní parametry a sledujeme žebříčky prodejnosti. Výsledkem je seznam TOP produktů, jehož cílem je pomoci čtenáři s rozhodováním v nákupním procesu. Snažíme se čtenáři šetřit čas, najít ty nejvhodnější produkty a odradit jej od špatného nákupu.

Jak dlouho to trvá, než získáte s produktem, nebo službou dostatečnou zkušenost?

Produkty v reálných recenzích zkoušíme přibližně 2-3 týdny.

Na otázky, odpovídal zakladatel jednoho z nejstarších recenzních webů v české republice Rankito.cz Lukáš Pavelka. Mimo jiné i zakladatel webu alkoholium.cz.

Jak funguje web Arecenze.cz?

Jak se váš web v průběhu let vyvíjel a kam chcete do budoucna své recenze posunout?

Začínali jsme jako srovnávací web zaměřený na velké spotřebiče, které jsme porovnávali hlavně podle parametrů. Postupně jsme vyrostli na největší portál podobného typu, máme zpracováno více než 700 témat a postupně ty nejdůležitější doplňujeme o reálné testy a recenze. Základ je hotový a nyní máme velké ambice – chceme mít reálně otestované všechny zásadní produkty ve všech zásadních kategoriích. Naší vizí je stát se předním místem pro výběr produktů na českém internetu.

O jaké recenze mají zákazníci největší zájem?

Obecně čím dražší produkt, tím víc zákazníky zajímá podrobné srovnání a recenze. Proto je velký zájem o pračky, sušičky prádla, myčky ale také drahou elektroniku jako smartphony nebo tablety.

Proč by měli zákazníci věřit právě vašim recenzím?

Jsme jeden z mála portálů, který neumožňuje do srovnání vkládat a recenzovat produkty za peníze. Nemusíme tedy být v recenzích k produktu jakkoliv shovívaví, jediné co nás zajímá je, jaký produkt ve skutečnosti je a jak si vede oproti ostatním. Jako jedni z mála máme také stálou interní redakci, která se fyzicky potkává v kancelářích a recenze nepíšou anonymní copywriteři. Podle popisu redaktora tedy také víte, kdo recenzi zpracovává. V tomto chceme také pokračovat a důvěryhodnost portálu prohlubovat.

U jakých produktů nebo služeb je podle vás nejdůležitější si před koupí projet recenze?

Opět platí, že čím dražší a složitější produkt je, tím víc bych se zaměřil na sledování recenzí. Nejen těch na odborných webech od konkrétních redaktorů, ale také na uživatelské, kde bych sledoval hlavně dojmy po delší době používání. To na odborných serverech většinou chybí.

Jak vybíráte nejlepší produkty?

Vždy buď na základě důkladné rešerše, na základě reálného testování nebo kombinace obojího. Je to několik fází, které máme za léta vypilované. Od prvotního průzkumu trhu, vytvoření základního listu desítek zajímavých produktů až po nákup a testování těch nejzajímavějších uběhne více než 100 hodin práce redaktora. Postup se trochu liší podle velikosti a důležitosti kategorie produktů.

Web Arecenze.cz je dnes zřejmě nejčtenějším recenzním webem v Česku, v rozhovoru jsme ho nemohli vynechat. Na otázky nám odpověděl majitel webu Ing. Jakub Havelka.

© 2023 imper.cz