Introvert úspěšným obchodníkem?

20. Listopad 2019

Co myslíte, může být introvert úspěšným obchodníkem? A ještě předtím, než odpovíte, vám rovnou položíme další otázku. Co mají společného Mark Zuckerberg, Bill Gates a Elon Musk? Kromě toho, že jsou to charismatičtí vizionáři a všichni vydělali miliardy dolarů, je spojuje ještě jedna věc. Všichni se považují za introverty. Bill Gates dokonce řekl:

„Pokud jste dost chytří a dokážete využít introverzi ve vlastní prospěch, řekněme schopnost na pár dní odjet a přemýšlet nad důležitým problémem, přečíst všechno, co můžete, dostat se až k samé podstatě problému, potom s něčím přijdete. A až se to stane, naučte se, jak to dělají extroverti, nějaké si najměte a zkombinujte své dovednosti s jejich.“

Jak vidíte, odpověď zní ano. V tomhle článku si řekneme proč, a jak využít vlastního potenciálu, když nejste zrovna lev salónů.

Introvert, obchodník, muž
Introvert se může stát úspěšným obchodníkem.

Introvert: Ten pojem nechápeme

Představa, že ve světě obchodu mohou být úspěšní pouze extroverti, je mýtus. Uspět jako obchodník si vyžaduje mnohem víc než jen umět lidem vymluvit díru do hlavy. Potřebujete schopnost řešit problémy a rozhodovat se. A na to nepotřebujete být nijak přátelští ani společenští.

Když si představíme introverta, na mysli nám vytanou lidé, kteří jsou stydliví, tiší a rezervovaní. A to přece nemohou být obchodníci! Opak je ale pravdou. Introverti mají něco, co má z extrovertů jen hrstka. Svůj vnitřní svět, schopnost pozorovat a rozhodovat se. A to může být velká výhoda, pokud máte správnou strategii.

Kdo je introvert?

Dlouholeté statistiky MBTI testů ukazují, že introvertů je zhruba stejný počet jako extrovertů. Jak je to ale možné? Vždyť v každém kolektivu je tichých a zakřiknutých lidí jenom pár. Sedí tedy všichni introverti doma s kočkou a koukají na seriály? Jistě že ne. Jen se své introverzi plně neoddávají.

Carl Jung, který rozvedl teorii o introvertním a extrovertním typu osobnosti došel k závěru, že nikdo z nás není čistě jedno nebo druhé. Míra společenskosti je spíše spektrem, na kterém má každý introverzi a extroverzi jinak namíchanou. Ačkoliv introverti jsou viděni jako tiší a nevýrazní a extroverti jako hlasití a oblíbení, rozdíl je spíše v tom, jakým způsobem získávají energii. Introverti se „nabíjí“, když jsou osamotě a extroverti si nejlépe odpočinou ve společnosti jiných lidí.

Kromě toho Jung popsal ještě třetí skupinu lidí, kterých je podle něj dokonce většina. Nazývá je „ambiverti“. Tito lidé v sobě mají to nejlepší z extroverta i introverta a mají předpoklad se stát úspěšnými v osobním i pracovním životě. Třeba jako obchodníci. Ale ani pokud tíhnete spíše k introverzi a kontakt s lidmi vás připravuje o energii, vůbec to neznamená, že byste měli zanevřít na ambice stát se úspěšným obchodníkem.

hledáme obchodníka
introvert, obchod, žena čte knihu
Musíte se věnovat činnostem, které vám navrací energii.

Introverti touží po samotě

Většinou je snadné na pracovišti člověka, který sedí tiše v koutě, označit nálepkou „asociál“ a přehlížet ho. Místo toho by ale stálo za to se zeptat, co právě vidí nebo nad čím přemýšlí. Proč? Protože introverti zpracovávají informace uvnitř. Zatímco extroverti jsou verbálně založení, introverti pozorují. Ale nebojte se, až budou mít co sdělit, dají vám vědět.

A také bychom neměli zapomínat na to, že zatímco introverti raději tráví čas sami nebo v malých skupinách, velké společenské události, teambuilding, debaty a porady je vyčerpávají. Proto je možné, že se mezi mnoha lidmi v práci tolik neprojeví, ale když se octnou v malé skupině lidí nebo na obchodní schůzce jeden na jednoho, dokáží překvapit.

Než něco udělají, dobře si to promyslí. Nejsou tak impulzivní jako extroverti, což může být ku prospěchu při sestavování a naplňování business plánu, plnění úkolů, které vyžadují smysl pro detail nebo když potřebujete vymyslet novou obchodní strategii.

Introvertní obchodníci nepotřebují vnější ujištění

Introverti se často řídí vnitřním kompasem, svým názorem nebo intuicí a to jim úplně stačí, aby udělali správné rozhodnutí. Místo toho, aby potřebovali několik poradců, si prostě všechno nechají projít hlavou.

Když si je jednou introvert jistý, že má skvělý plán, neustoupí a ani nepotřebuje, aby mu ho někdo schválil předtím, než začne pracovat na jeho naplnění. A ač mají ocenění od ostatních stejně rádi jako všichni ostatní, není pro ně zásadní a nerozptýlí je od jejich konečného cíle. Mají jasnou vizi toho, o co stojí za to usilovat a co není důležité.

Jsou to realisté a dokáží si zachovat objektivitu

Pokud je jedna věc, která spojuje většinu introvertů, pak je to schopnost zachovat chladnou hlavu. Dokáží se povznést nad emoce, vidět problém z několika úhlů a také najít různé cesty, díky kterým se dá vyřešit. A to vše i ve vypjatých situacích. Jistě že prožívají emoce, často i silněji než extroverti, ale nenechají se jimi ovládnout a nedávají je tolik na odiv. Jestli někdo bude mít na poradě záchvat vzteku, vsaďte se, že introvert to nebude. Dokážou situaci dostat pod kontrolu a jednat diplomaticky.

Pokud máte v týmu obchodníků introverta, nepřehlížejte ho. Jeho pozorovací schopnosti a myšlenkové pochody vám jednou mohou přijít vhod. Neměli byste automaticky předpokládat, že uzavření lidé nemají zájem stát se leadery. Mají, akorát si nepronajmou bilboard, aby vám to na něj napsali. A když už jsme u toho vedení…

Introverti mohou být skvělí nadřízení

Jednou z největších nepravd o introvertech je, že zkrátka nejsou dostatečně motivovaní a nejdou si za svým tolik, jako lidé, kteří touží po společenském uznání. Ale oni jsou motivovaní, jen jiným způsobem. Mozek introverta má jiný systém odměn a uspokojení mu přináší jiné stimuly. Namísto uznání a společenského postavení se žene za dobře odvedenou prací a naplněním svých vizí. Není konec konců taková motivace zdravější a udržitelnější?

To, že introverti jsou skvělí ve vedení dokazuje i Šimon Srp, introvert a interim manager v jedné osobě. A není sám. V nedávné studii analytici strávili 10 let zkoumáním osobností 2 000 CEO manažerů a přišli na to, že většina těch úspěšných byli introverti. Mají totiž schopnost vytvářet ne povrchní, ale hluboké a pevné vztahy; naslouchat; dělat rychle důležitá rozhodnutí a přizpůsobit se.

A ano, není to pro ně snadné. Například i Elon Musk měl s potlačováním své introverze co dělat.

„Jsem v podstatě introvertní inženýr. Dalo mi hodně úsilí a práce, abych mohl vystoupit před tolika lidmi a nezakoktat se. Ale když jste jednou CEO… Tak nějak to musíte umět.“

Rady pro introverty v obchodu

Pokud byste se rádi věnovali obchodu, ale považujete se za introverta a máte pocit, že by vám to v této branži bránilo, máme pro vás tři typy.

1. Soustřeďte se na své silné stránky

Když se rozhodujete, kam půjdete jako obchodník pracovat nebo dokonce v čem začnete podnikat sami, zamyslete se nad svými silnými stránkami. Zvláště těmi, které vás zároveň naplňují a baví. Možná že rádi píšete, učíte se nebo mentorujete druhé – ať už je to cokoliv, tyhle schopnosti se dají využít v mnoha oborech. Pokud nesnášíte networkingové akce, nechoďte tam. Existují stovky metod jak se zviditelnit, propagovat a oslovovat klienty či zákazníky. Soustřeďte se na ty, které vás baví.

2. Pracujte na svých nedostatcích

Když jste introvert, určitě máte oblasti potřebné pro práci obchodníka, na kterých by se dalo pracovat. Ať už je to rétorika, veřejné vystupování nebo navazování nových kontaktů, nebojte se přihlásit do kurzu či si najmout kouče, který to s vámi vypiluje. A pokud to prostě nechcete dělat, najděte někoho, kdo to udělá za vás a s kým se budete doplňovat.

3. Dopřejte si čas na dobití baterek

Všichni potřebujeme odpočívat. Někdo si nejlépe odpočine trávením času s přáteli a rodinou a někdo jiný půjde na procházku se psem či si přečte knihu. Jako introvert jste při práci obchodníka rozhodně náchylnější k syndromu vyhoření. Proto nezapomínejte dobíjet baterky. 

Ve zkratce, jen protože nemusíte být 24/7 v blízkosti lidí, se nemusíte nechat ochudit od založení vlastního podniku nebo snahy budovat obchodní kariéru. Pochopení silných a slabých stránek vám pomůže dosáhnout cíle. Jako introvert máte mnoho jedinečných vlastností a byla by škoda je promarnit.

 

© 2024 imper.cz