15 motivačních filmů, které by vám jako obchodníkovi neměly utéct

29. 6. 2017 +

Inspirace

Nevíte jaké si pustit motivační filmy před spaním? Určitě vás jako obchodníka zajímají filmy o podnikání a penězích. Nebo životopisné filmy úspěšných lidí, někdy spíše úspěšných psychopatů. Co se vám vybaví, když se řekne Wall Street? Největší světové obchodní centrum? Finanční čtvrť? Prosperující firmy? Úspěšní podnikatelé ve skvěle padnoucích oblecích? A co takhle filmová inspirace? Přinášíme TOP patnáctku, kterou musí mít každý obchodník zmáknutou tam a zpět:

vlk na burze

Nejlepší motivační filmy nejen o podnikání a penězích

Každý má své oblíbené filmy. Jistě některé z nich najdete i v tomto seznamu inspirativních filmů pro dlouhé zimní večery. Jedná se však o takové skvosty, že vám dovolí jen těžko zamhouřit oka. Naopak vás donutí přemýšlet o nastalých situacích, vaší práci i životě.

1. Wall Street – jeden z nejinspirativnějších finančních filmů

Když v roce 1987 Oliver Stone natočil tento film, netušil, jakým filmovým trhákem se stane. Chtěl zobrazit pouze situaci na Wall Street v 80. letech a chamtivost tamních makléřů, ale nečekal, že tolik lidí bude osloveno tamním prostředím. Možná i vás bude motivovat skvěle zpracovaná postava Gordona Gekka, abyste se věnovali trhu s akciemi, nebo vás naopak bude motivovat postava Buda Foxe, který se svou vytrvalostí postupně vypracovává ve váženého makléře.

“Krásné obleky a život na hraně.”

2. Zakladatel (The Founder) – novinka o začátcích McDonald’s

Film na motivy pravdivé story okolo vzniku řetězce McDonald’s. Jak vypadalo stravování v 50. letech? Jaké byly začátky? Snímek z roku 2016 ukazuje, jak Ray Kroc vzal a přeměnil inovativní restauraci bratrů McDonaldových v miliardový globální business. Pamatujete například na scénu, jak Kroc bratrům popisuje vizi McDonald’s jako nové víry, kostela, který přivede celou rodinu pod jednu střechu a umožní jím strávit společný čas u dobrého jídla?

Životopisné filmy mají vždy určitou přidanou hodnotu. Můžete si říkat, že něco podobného se opravdu stalo. Zakladatel jistě patří mezi nejlepší filmy podle skutečné události.

3. Americké psycho (American Psycho) – z profesionála na Wall Street vrahem

Náhled na obchod z jiného úhlu pohledu. Filmové zpracování kontroverzního románu Breta E. Ellise vás zavede do New Yorku 80. let. Představí vám úspěšného viceprezidenta finanční společnosti na Wall Street Patricka Batemana, který si ale připadá naprosto bezvýznamný – vždyť všichni jeho kolegové mají lepší vizitky než on. Zajímavý náhled do nitra člověka, který má na první pohled v životě všechno. Po zhlédnutí tohoto filmu se budete na svůj obor dívat úplně jinýma očima.

4. Makléř (Rogue Trader) – jak položit na lopatky i samotnou banku

Rádi si hrajete a riskujete? V tom případě vám nesmí ujít film Makléř, který vás svým příběhem pohltí a rozhodně vás nenechá chladné. Režisér James Dearden tento film natočil podle autobiografické knihy s názvem Podvodník, která je sepsána na základě skutečných událostí burzovního makléře Nicka Leesona. Nick je ambiciózní finanční génius, který vám ukáže, jak dokážou risk a odvážné burzovní operace položit na lopatky i jednu z nejstarších bank světa.

5. Konkurenti (Glengarry Glen Ross) – herecké galapředstavení se skvělými dialogy

 Pokud byste se rádi dozvěděli něco více o světu realitních makléřů, tento film nesmíte vynechat. Čtyři realitní makléři musí během čtyřiadvaceti hodin prodat bezcenné pozemky, jinak dostanou padáka. Film vás bude inspirovat, jakými cestami se dá uspět nejen v branži realit. A nezapomeňte, always be closing!

Do češtiny bohužel trošku slabší překlad, takže pro lepší zážitek doporučujeme v originále.

 

6. Riziko (Boiler Room) – jak prodávat akcie po telefonu

Pokud se chcete podívat pod pokličku burzovního byznysu, podívejte se, jak se dají prodávat akcie v jedné makléřské společnosti. Kromě odborných finančních pojmů vás čeká i realistické ztvárnění s atmosférou plnou adrenalinu, krerá vás strne! Peníze a riziko je prostě koření, které u motivačních filmů nesmí chybět.

7. Trader – Černé pondělí na Wall Street

 Tento dokumentární film vás uvede do každodenního života investora Paula Tudora Jonese, který předpoví podle historických grafů pád burzy, takzvané Černé pondělí. Nechte se unést jednou z nejznámějších historických událostí.

8. Quants: The Alchemists Of Wall Street – jak vytvořit a zničit Wall Street

Další dokumentární film, který vám tentokrát přiblíží práci kvantitativních analytiků, na jejichž finančních modelech a matematických výpočtech stále stojí a padá svět finančnictví – včetně Wall street.

9. Ohňostroj marnosti (Bonfire of the Vanities) – elita Wall Street 80. let

K tomu, abyste se z veškerého lesku a úspěchů dostali zpátky na zem, vám pomůže Ohňostroj marnosti s Tomem Hanksem, který vám přiblíží manhattanskou elitu 80. let a upozorní vás na tamní sociální nerovnosti.

10. Enron: The Smartest Guys In The Room – růst a pád Enronu

Jeden z nejlepších dokumentárních filmů o vzestupu a pádu energetické společnosti Enron na pozadí osobních příběhů zaměstnanců. Dialogy a historky, které vás zaručeně osloví a zaujmou.

11. Vlk z Wall Street (The Wolf of Wall Street) – po každém mejdanu přijde kocovina

Kdo by neznal! Film Vlk z Wall Street přináší podívanou z doby, kdy na Wall Street vládla pravidla Divokého západu. Jen místo pistolníků na koních se tu prohánějí jachty, nahé blondýny, Leo DiCaprio a místo prachu nad prérií víří vzduchem bankovky. Vydělat 12 milionů dolarů za pouhé tři minuty? No problem! Hodně tvrdý a bezcitný vhled do této branže inspirovaný opravdovým životním příběhem. Vše posouvá ještě o level výše DiCaprio a jeho skvělá řeč těla

12. Děkujeme, že kouříte (Thank you for smoking) – obchod se smrtí

Vynikající zábavný a satirický film o problematice kouření tabákových výrobků. Pokud jste zapřisáhlý nekuřák, Aaron Eckhart dokáže přesvědčit i vás, že na kouření vlastně není nic špatného, a ještě se k tomu zasmějete.

13. Láska a jiné závislosti (Love and other drugs) – obchodník s viagrou

Není nic lepšího než obchodovat s něčím, s čím máte osobní zkušenosti – a víte, že to je skutečně tak dobré, jak říkáte. Skvělá atmosféra amerických multilevelů s ukázkou jejich školení. Nudit se rozhodně nebudete.

14. Štěstí na dosah (Pursuit of happyness) – od nuly k nebesům

Velmi emocionální film se skvělým Willem Smithem, který nenechá nikoho chladným. Ukázka, jak se dá od totální nuly opět postavit na nohy, když při vás někdo stojí a věří vám. Zkrachovalý obchodník s rentgeny žije se synem na ulici, aby opět dostal vhodně placenou práci.

15. Maximální limit (Two for the money) – hodem mincí ke jmění

Film z prostředí sportovních sázek. Jak navolávat a namotivovat lidi, aby investovali do něčeho, do čeho nechtějí. Idylický život, v němž stačí udělat jednu chybu a začne se hroutit.

Foto: Sky.com