Jak se obléknout na večerní akci, abyste zazářili?

19. Červen 2015

Společenské akce mají, i co se oblečení týče, svá pravidla. Zvlášť pro večerní akce pak bývá velmi přísně předepsaný dress code, který je samozřejmě naprosto nezbytné dodržet, abyste se vyhnuli případnému failu. Pojďme se podívat na to, jak to vypadá v pánském šatníku poté, co se ručička hodinek přehoupne přes šestou večerní.

vecernidresscode

1. Formální akce? Jedině tmavý oblek

Na večerních akcích je nutné především vypadat správně, aby nedošlo k urážce hostitele. A také abyste nevypadali jako někdo, kdo je ve společnosti poprvé. Máte před sebou večerní banket, otevření nové restaurace, návštěvu opery, předávání cen, charitativní nebo jinou formální akci, na kterou není předepsaný vyloženě smoking? Pak pravidlo gentlemanského oblékání říká, že po 18.00 večer jedině tmavý oblek. Nicméně už na pozvánce najdete vodítko, jak se obléct.

Tmavý oblek znamená buď černý, nebo velmi tmavě modrý, který vypadá mnohem lépe a má ho méně lidí – budete tak nepřehlédnutelní. Ideální je ve většině případů (na vysoce formální akce vždy) bez vzoru. Musí také dobře sedět, proto určitě slim střih. K obleku bereme bezpodmínečně čistě bílou košili, černé boty a černý pásek (pokud nenosíme šle). Vesta je možná ze stejného materiálu a ve stejné barvě jako oblek. Černé vysoké ponožky jsou standardem. Vždy si vezmeme kravatu nebo motýlka.

hledáme obchodníka

2. Vytuňte košili, boty, ponožky a opasek

Košile by měla být samozřejmě bílá a dokonale padnout. Nechte si ušít jednu večerní košili na míru. Nebudete ji používat často, pouze na formální akce, proto vám vydrží dlouhou dobu. Límec volte klasický business, mírně otevřený. Bez kapsičky. Vždy košile bez kapsičky. Chtějte dvojité (francouzské) manžety na manžetové knoflíčky. Slim střih.

 

Boty volte vždy černé. Nikdy k večernímu obleku nebereme hnědé (ani jiné). Ideální jsou oxfordky z hladké kůže, perfektně vyleštěné (Víme, jak na to!). Poslouží i derby, ale na vysoce formální příležitosti je oxford jistotou. Semišky ne, lakovky jsou pro oblek příliš okázalé.

Opasek by měl být černý z hladké kůže. Velmi jednoduchá spona (zapomeňte na všechny ty důmyslné mechanismy zapínání – klasická přezka je to, co hledáte). Spona by měla ladit s barvou kovu hodinek a manžetových knoflíčků.

Ponožky na mimořádně formální události (nebo na schůzku s konzervativními lidmi) jen v černé barvě. Jinak si můžete dovolit i jiné barvy, je zde však velké riziko překombinování. S oranžovými ponožkami, které svítí přes celý sál, budete jistě zdrojem pozornosti. Ale pravděpodobně to bude vypadat, že se příliš snažíte. Tmavě modrá, vínová nebo velmi jemný vzorek jsou ale perfektní.

hledáme obchodníka

3. Kravata a hodinky musí ladit se zbytkem

Favoritem je černá, slim kravata. V kombinaci se slim oblekem vypadá úžasně. Samozřejmě, můžete zvolit i jiné barvy a střihy, záleží na postavě. V každém případě, na štíhlých až hubených lidech vypadají slim kravaty skvěle. Uzel vážeme four in hand. Co se týče délky, konec kravaty by měl sahat ke sponě pásku. Švihácky působí, pokud zadní konec kravaty neprotáhnete poutkem a necháte ho volně.

Vsaďte na klasické a jednoduché hodinky s černým koženým páskem. Pokud vlastníte Rolexky nebo Omegy s ocelovým tahem, je to v pořádku. Neberte si ale sportovní.

Manžetové knoflíčky jsou nejvhodnější drobné a jednoduché, v barvě kovu hodinek. Nic okázalého. Klidně mohou mít cenu ve výši průměrného ročního platu, ale poznat by to měl jen znalec. A vy. Tedy žádné hroudy zlata nebo hodinové strojky. Pokud nejde o naprosto formální událost, můžete nahradit manžetové knoflíčky gumovými uzlíčky. Vypadá to skvěle a uvolněně. Úplně nejlepší je to v kombinaci se závratně drahými hodinkami – zdůrazníte, že jste v i v těchto situacích uvolněný a nejste snob. Tohle už ale vyžaduje mimořádný cit pro kombinaci a pro situaci.

4. Rovný postoj a žádný mobil v kapse

V kapsách nic nenoste. Kromě kapesníku. Dobré je mít dva kapesníky, jeden na klasické použití, druhý na řešení případných nehod. Peněženka by měla být lehká a mimořádně tenká, aby se vešla do vnitřní kapsy saka a neudělala bouli. Nebo bude stačit hotovost v bankovkách, platební karta, občanka. Tuhle kombinaci můžete rozložit do pouzdra na kreditní karty, případně sepnout sponou na bankovky. Nestyďte se ani doma před zrcadlem natrénovat postoj, který budete aplikovat během večera. Zkuste si, jak budete korzovat se skleničkou vína. Snažte se myslet na narovnaný, vzpřímený postoj. Vždy a všude. Na většině takovýchto akcí se nesmí kouřit. Snažte se tento večer nekouřit vůbec. A také, krabičku cigaret v obleku nemáte kam dát.

 

Skvělým detailem je kapesníček a další vychytávky, o kterých pro vás na Business Animals chystáme článek na příště!

Text: Štěpán Molitor, článek publikován ve spolupráci s lifestyle magazínem pro muže Menstyle.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Pinterest

Celkový dojem je pak následující:

Co budu dnes večer dělat? Mohl bych zaskočit na ten ples. Ano, bílá košile, tmavý oblek, tady je. V rychlosti prohrábnout vlasy hřebenem, letmo mrknout do zrcadla. Po cestě ze schodů ještě nedbale nacpat kapesníček do kapsičky…

Neměli byste působit, že se moc snažíte. Okatě nepřiznat fakt, že celý měsíc jste vybírali obleky, košile, ladili kapesníčky, pucovali boty a dnešní dopoledne strávili u holiče. I když je to možná pravda…

Text: Štěpán Molitor, článek publikován ve spolupráci s lifestyle magazínem pro muže Menstyle.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2024 imper.cz