Co je to zóna úspěchu podle Gaye Hendrickse

28. Březen 2016

Kniha s názvem Zóna úspěchu je prvním ze série titulů amerického psychologa a spisovatele Gaye Hendrickse. Pomůže vám zlepšit váš život jak ve sféře osobní, tak i pracovní. Největším problémem je dle autora takzvaná horní mez, tedy špatně definované maximum vašich sil a schopností. A právě tímto problémem se v celé knize zabývá. Co je to horní mez, jak tuto překážku pokořit a jak překonat strach ze selhání se dozvíte v tomto článku.

Portrait of relaxed business woman in office. Relax and freedom concept

Vyzkoušejte leady

Jak začít?

Tuto otázku si klade většina těch, kdo chtějí změnit svůj život. Vymanit se z každodenní rutiny, přeměnit od základu vnímání problémů a zbořit svou horní mez není nikterak jednoduché. Autor radí, aby si každý jedinec, jenž touží po změně, kladl následující otázky: Opravdu chci, aby se prodloužila doba, kdy se každý den cítím dobře? Opravdu chci, aby se prodloužila časová údobí, kdy se celý můj život vyvíjí dobře? Opravdu chci, abych se cítil(a) dobře a aby se můj život vyvíjel dobře po celý čas? Jsou-li vaše odpovědi na tyto otázky ano, jste na dobré cestě. Uvědomit si, že potřebujete změnu, vyžaduje notnou dávku kuráže.

Co je to problém horní meze?

„Každý z nás má na svém vnitřním termostatu nastaveno, kolik lásky, úspěchu a kreativity sám sobě dovolí. Jakmile nastavení tohoto vnitřního termostatu překročíme, často uděláme něco, jen abychom svou spokojenost sabotovali a klesli zpět do své staré známé zóny, kde jsme si zvykli a kde se cítíme bezpečně,” vysvětluje Hendricks. Dodává též, že tento pomyslný termostat je nastaven již od raného dětství a velmi těžko se s ním pracuje. Zejména procházíte-li nějakým těžkým obdobím plným změn.

Zvládněte velký skok

Problém horní meze funguje tak, že jakmile se vám něco podaří, zastíníte svůj svět mraky nespokojenosti, které vám brání si vydobytý úspěch naplno užít. Vyděláte-li větší množství peněz, máte často pocit viny, přepadne vás nepopsatelná úzkost. Když potkáte svého životního partnera a vstoupíte s ním do manželství, problém horní meze se může taktéž objevit. Je totiž všeobecně známo, že po změně, po tzv. velkém skoku (ať pracovním či osobním) se člověk potýká s nemalými potížemi.

S tímto problémem se musíte vypořádat postupně. Je zapotřebí si přiznat, že v sobě skutečně máte jakousi bariéru, jež vám brání si úspěch po zásluze užít. Taková bariéra je povětšinou tvořena strachem, jehož příčinou bývá předchozí selhání. Případně neopodstatněným pocitem, že cosi není v pořádku. Jste-li však po dobré práci náležitě odměněni, více v pořádku už to být ani nemůže.

Tři milníky na cestě za úspěchem

Představte si svůj kariérní vzestup jako pouť kamsi do hor. Cestou se budete řídit mapou, na které jsou vyznačeny klíčové milníky. Dle autora jsou tři: trest, prevence a ochrana. Trest bývá následkem vašich výčitek svědomí. Pokud uděláte něco špatně a navíc si to i uvědomíte, udělá se vám z vašich činů (mnohdy doslova) zle. Zbylé dva milníky – prevence a ochrana – vás mají chránit. Například čeká-li vás důležitý pracovní pohovor, potažmo blíží-li se nějaké nepříjemné shledání, udělá se vám fyzicky zle. Tělo vám tím chce naznačit, abyste zůstali doma a léčili se, čímž vás chrání. V tomto případě je ovšem lepší poslechnout zdravý rozum.

TIP: Knihu Zóna úspěchu si spolu s více než 3 000 dalšími knihami v češtině můžete přečíst v elektronické knihovně MyBooxClub.

Jak přistupovat k překážkám?

Důležitější než samotné překážky je to, jak k nim přistupujete. Toto jednoduché pravidlo razí Hendricks ve svých knihách, nabádaje vás zároveň k tomu, abyste k problémům přistupovali s lehkostí. „Budete-li schopni k sobě a ke svým nedostatkům přistupovat s hravostí, velmi rychle dosáhnete úspěchu. Je snazší se věcem zasmát, než se jimi nechat trápit, a smíchem pomůžete i lidem kolem sebe,” dodává autor.

Jak na svého vnitřního génia?

Začnete-li na sobě pracovat a všímat si problému své horní meze, narazíte na to, že se ve vás skrývá génius. V každém. Svou genialitu aplikujete v praxi tak přirozeně, že vás ani nenapadne považovat ji za nějaký zvláštní druh nadání. Je však zapotřebí si říct, že s vnitřním géniem je nutno pracovat; zprvu ho objevit a následně jej rozvíjet. Představte si své schopnosti jako matrjošku, povětšinou se soustředíte na vrchní, největší panenku. Postupným rozkrýváním svých schopností objevíte i tu nejmenší, jež představuje to, v čem jste skutečně výjimeční. K objevení tohoto vnitřního génia slouží následující kvíz. Doplňte:

Nejlépe mi jde ___________.
Když dělám, co mi jde nejlépe, dělám konkrétně toto: _______________.
Když to dělám, nejvíce se mi na tom líbí, že _____________.

Když se zbavíte své horní meze, vymaníte se ze zóny průměrnosti, čeká vás složitý proces začlenění se do zóny úspěchu. Autor vám jako jednu z možností jak na to nabízí meditaci. Ta vám pomůže nejet utřídit si myšlenky, ale také najít cestu do vlastní mysli. To je ostatně při práci s vnitřním termostatem, jak autor lidskému podvědomí přezdívá, to nejdůležitější.

© 2024 imper.cz