Jak nám v krizové situaci 6× pomohly znalosti ze salesu

30. Červenec 2017

Když vám v cizině ukradnou najednou pas a občanku, není to žádná sranda, obzvlášť, když tou zemí jen projíždíte a potřebujete se dostat do další cizí země, o to víc, když je to v Asii. 5 z 5 lidí (včetně České ambasády) nám řeklo, že jediná možnost je jet na emergency pas do Česka. Když se ale dva obchodníci zapřou, dokážou nemožné, třeba i pokusit se změnit zákony České republiky.

15311384_1273129899426611_978884182_o
Tak tohle je to pravé syrové salesnomádství, no coffee, no filter 🙂 (pozn. před Indonéskou ambasádou)

Nakonec jsme se po týdenním honu za navrácením identity a velmi drahém zjišťování informací, které vám nikdo neřekne, dokázali dostat zpět z Kuala Lumpur (Malajsie) na Bali. Nebudu tu asi popisovat, co všechno se nám dělo, jakými stavy jsme si procházeli, jak naděje střídala totální zoufalství a jak nám 3× propadly letenky…

Spíš jsem si uvědomila, jak nás zkušenost v salesu ovlivnila tak, abychom dokázali takové situace zvládnout bez újmy. Proto jsem připravila pár pravidel, které jsme tento týden používali, a vychází i ze salesu. Věřím, že díky nim se dá zvládnout plno na první pohled nepřekonatelných překážek!

Vyzkoušejte leady

1. Ve chvíli, kdy se řekne první NE, tak to teprve začíná

A že my těch NE za ten týden slyšeli! A taky víme, že v obchodu se říká, že ve chvíli, kdy klient řekne první NE, začíná ten pravý obchod a bereme to jako zelenou. Věděli jsme, že ještě pár NE a zákonitě na nás čeká nějaké ANO – prostě obchodnická statistika. 🙂

2. Než začneš cokoliv vyjednávat, zjisti si, jestli má ta osoba potřebné pravomoci

Neplýtvejte energií vysvětlováním někomu, kdo sice vyslechne, ale sám nic nezmůže, nebo vaše informace musí sám předat dál, což je cesta do pekel. Když víme, že se lidé na ambasádě řídí pouze stanovenými zákony, je třeba zjistit, kdo má právo jimi hýbat – takže proč nezavolat rovnou velvyslanci? 🙂 Stejně tak nevysvětlujte a neobchodujte s asistentkou, které se to strašně líbí a nabídku zaručeně předá. 🙂

15293278_1273130896093178_1306331412_o
„Selfíčko“ na cizinecké policii.

3. Smiř se s nejhorším a věř v nejlepší

V momentě, kdy jsem si připustila variantu, že možná opravdu pojedu strávit zimu do ČR (cca po 3 dnech), najednou vše nabralo jiné obrátky. Najednou nemáte co ztratit, můžete jen získat! Stejně je to v obchodě, smířit se s tím, že deal nemusí vyjít, ale jednat v nejlepší víře. Ono to jde pak všechno nějak líp a začnou se dít věci!

4. Je to hra

Souvisí to s bodem č. 3. Pokud už víte, co nejhoršího se může stát a jste s tím ok, najednou začnete jinak hrát. Můžete si dovolit více riskovat, protože zas nemáte co ztratit. Zkusit použít nějaký ten šikovný zavírák, otočit situaci, zahrát na ego atd. 🙂

Vyzkoušejte leady
15321491_1273130699426531_1887898730_o
6hodinové čekání před tentokrát Malajsijskou ambasádou nám zpříjemňují zdejší skauti 🙂

5. Pomoc hledej u nejbližších a u sebe

Mnohokrát jsem se o tomto přesvědčila a v našem případě tomu nebylo jinak. Ve chvíli, kdy jsme naše starosti začali sdílet s nejbližšími, vše se začalo otáčet k lepšímu. Víc hlav víc ví a je blbost si to schovávat pro sebe. Společně jsme zvládli věci v raketové rychlosti a Česká ambasáda jen valila zrak. A stejné je to při práci, když mě něco trápí, je nejlepší jít s tím ven a s kolegy nebo mentory najít řešení!

15368952_1273131932759741_1462423172_o
Pár chvil před osudným okamžikem – ještě stará Jitka a David.

6. Kolikrát se dokážeš zvednout, tolikrát jsi člověkem

Slabší nátury si nabijou hubu a jdou od toho. Ti silnější ví, že když jdeš přes ty chvíle, kdy už opravdu nemůžeš a chceš se vzdát, tak vyhrávají. My jsme si v nejhorších chvílích pouštěli Rockyho a další nakopávače.

Z obchodu víme, že vystupovat z komfortní zóny je přirozené a že se člověk nesmí psychicky poddávat negativním pocitům a propadat panice. Má o to víc máknout a ví, co na něho platí, aby se dostal psychicky o levely výš.

 

© 2024 imper.cz