Škola obchodu: Změny v roce 2016, které platí pro obchodníky

13. Leden 2016

Některé změny z rozhodnutí státu přicházejí zejména s novým rokem, a to nejen ty ohledně daňového přiznání, a je pravděpodobné, že se s nimi setkáte, ať pracujete na IČO nebo jste zaměstnáni. Pojďme se podívat na ty nejdůležitější a poprat se s nimi jako profíci.

penize_a_slozenkaup

1. Elektronické daňové přiznání povinně pro plátce DPH a majitele datových schránek

Výjimka pro plátce DPH, kteří za 12 měsíců nedosáhli výdělků přes 6 miliónů korun, byla zrušena a od nového roku musí vyplňovat daňové přiznání v elektronické podobě všichni plátci. Výhodou je, že elektronické přiznání je jednodušší, protože systém za vás většinu věcí dopočítá. Důvodem je, že mnoho OSVČ se rozhodlo být plátcem DPH, aniž by muselo (a občas toho zneužilo), finančním úřadům tak narostla administrace a rozhodly se situaci řešit tímto způsobem a povinností čtvrtletního kontrolního hlášení, kterému se dá vyhnout, pouze když máte plnění osvobozená od daně nebo jste žádná zdanitelná plnění neuskutečnili.

Vyzkoušejte leady

Ostatní OSVČ (i neplátci), kteří mají zřízenou datovou schránku, už též nebudou mít výjimku v podobě e-tiskopisu a též musí využít elektronické přiznání. V obou případech budete muset mít elektronický podpis k úspěšnému odevzdání. Co musíte elektronicky odevzdávat mimojiné naleznete zde.

Přečtěte si také: Aktuálně: Co znamená regulace odměn pro pojišťovací agenty?

2. Zvýšení sazeb záloh pojistného v roce 2016 a pokut s nimi souvisejících

Minimální zálohy sociálního pojištění pro OSVČ se zvýší o 29 Kč na 1972 Kč a o 11 Kč na 789 Kč v případě, že vykonáváte vedlejší činnost. Minimální zálohy zdravotního pojištění činní nyní 1823 Kč, tedy o 26 Kč více než v minulém roce. Zvýšení si nastavte až v měsíci, ve kterém odevzdáte přehled o výdajích a příjmech. Nováčci v roce 2016 začínají rovnou s novými sazbami.

Za nedodání přehledu o výdajích a příjmech zdravotní pojišťovně vám může pojišťovna vyměřit pojištění a penále v pravděpodobné výši, které jsou v mnoha případech pro OSVČ nevýhodné (vyšší) a penále může dosáhnout až 50 000 Kč. Přehled musíte dodat i za své zaměstnance.

3. Důchodové spoření: Zrušení 2. pilíře a změny ve 3. pilíři

Druhého pilíře se za svou krátkou existenci zúčastnilo méně lidí, než se předpokládalo, ale stále se jedná o počet přesahující 85 tisíc osob. Pokud jste byli jednou z těchto osob, tak vás čeká srovnání sociálního pojištění od ledna 2016. Zaměstnanci budou znovu platit 6,5 % z hrubé mzdy a jejich zaměstnavatel 25 %. Účastníci 2. pilíře platili na sociálním pouze 3,5 % z hrubé mzdy, zbylá 3 % + 2 % vlastního výdělku šlo na jejich spoření.

Vyzkoušejte leady

OSVČ budou platit 29,2 % z vyměřovacího základu. Osoby, které se zúčastnily 2. pilíře, platily 26,2 % ze základu a 3 % + 2 % navíc posílaly do svého spoření. Za celý rok také musí odevzdat pojistné přiznání pro finanční úřad.

Přesunutí peněz z 2. pilíře může zabrat kvůli administraci až rok a bude podle vaší volby vyplaceno na váš bankovní účet na dnes již nenabízené penzijní připojištění nebo stávající doplňkové penzijní pojištění, tedy 3. pilíře.

Z důvodu zrušení 2. pilíře se stát rozhodl zatraktivnit 3. pilíř (penzijní připojištění, doplňkové penzijní pojištění), bude možné ho vybrat po dosažení 60 let věku, spořit na něj půjde už od narození (skrze zákonného zástupce), v 18 letech věku ho částečně vybrat, aniž by zanikla smlouva, a limit poplatků za provozování 3. pilíře se zvýší.

Přečtěte si také: Jak na daňové přiznání? 4 přehledné kroky pro obchodníky

4. Vyšší náhrady mzdy v pracovní neschopnosti a větší slevy na děti

Pro zaměstnance, které potkává každý rok nějaká větší nemoc (chřipka), máme dobrou zprávu. V případě pracovní neschopnosti se náhrada mzdy tento rok zvýšila doslova o pár korun (u hrubého výdělku 30 tisíc měsíčně to je 6 Kč). To je dobrá motivace, proč nebýt nemocný a čile obchodovat.

Sleva na druhé a další dítě se i tento rok zvyšuje o 100 Kč na 1417 Kč a 300 Kč na třetí dítě na 1717 Kč měsíčně. Pokud máte jedno dítě, tak částka zůstává stejná, tedy 1117 Kč. Pokud tedy plánujete potomka či dalšího potomka, je k tomu dobrý čas, minimálně z pohledu daní 🙂 V roce 2017 by se sleva měla znovu zvýšit.

Zaměstnanci se slevy dočkají dříve, poněvadž se jim odečítá měsíčně, OSVČ si počkají až k daňovému přiznání a dostanou ji za celý rok. Obzvlášť zaměstnanci mohou ušetřit ve větší rodinně několik tisíc na daních. Pozor také na to, že slevu nemohou využít OSVČ, které si uplatňují výdajový paušál a více než polovinu daňového základu netvoří příjmy ze zaměstnání. Bližší podmínky najdete v dokumentu na stránkách ministerstva financí.

V novém roce by se našlo ještě několik změn, ale žádné z nich nejsou tolik důležité pro obchodníky, abychom je nyní zmínili. Můžete se ale v našich predikcích podívat, jak se bude v tomto roce vyvíjet obchod. 

Foto: www.ucetnikavarna.cz

© 2024 imper.cz