Zklidněte chaos ve vaší hlavě díky 7 trikům

30. Říjen 2023

Neustálý stres, řada nesplněných úkolů před vámi, naplánované schůzky, permanentně zvonící telefon. V hlavě vám bzučí jak v úlu a přistihli jste se, že místo práce bezcílně scrollujete sociálními sítěmi a jste roztěkaní. Než vás napadne situaci řešit rychlou cigaretou, obalit si nervy sladkým nebo sáhnout po sklence, zkuste to jinak. Naučíme vás používat sedm jednoduchých antistresových technik, díky kterým zmírníte stres, úzkosti a zlepšíte si koncentraci. Nejsou náročné, takže je můžete je provádět kdekoliv. Navíc vám i vašemu tělu opravdu prospějí.

Jak se uklidnit?

Každý z nás je jiný, proto jsou i účinky způsobů, jak se uklidnit, u každého člověka různé. Jaké jsou nejuniverzálnější praktiky zklidnění duše i těla? Nervy a psychika člověka se odvíjí nejen od jeho biologického nastavení, ale také od prostředí, v kterém se jedinec pohybuje. Pohybujte se proto v prostředí, které je vám příjemné. Jak se tedy uklidnit v dnešní uspěchané a roztěkané době?

1. Dýchejte – hluboce a správně

Každému je jasné, že dýchat prostě musí. Avšak vědomé, pomalé dýchání, spojené třeba s meditací, je skvělým pomocníkem v boji proti stresu a jednou z nejlepších cest, jak se uklidnit rychle a stabilně. Prodloužený hluboký nádech a následný dlouhý výdech jsou správným postupem, jak dýchat kvalitně. Vzduch se díky tomu dostane až do spodní části plic, kde probíhá nejefektivnější výměna kyslíku mezi dýchacími cestami a krví. Správné hluboké dýchání zklidní váš srdeční tep, sníží krevní tlak a dojde k eliminaci úzkosti.

hledáme obchodníka

Většina lidí však neumí správně dýchat. Patříte mezi ně? Otestujete se jednoduše. Postavte se rovně, uvolněně a nadechněte se. Pokud se vám pohnul směrem nahoru více hrudník než břicho, pak dýcháte nesprávně.

Chcete-li dýchat správně, naučte se dýchat do břicha. Nepůjde vám to hned, zautomatizování bude chtít dlouhodobější trénink, ale zvládnete to. Vědomě se zhluboka nadechněte až do břicha, na několik vteřin zadržte dech a poté pomalu vydechujte. Nádech byste měli provádět na čtyři doby, výdech na osm. Dvojnásobná délka výdechu je právě tou dobou, kdy dochází k uvolnění organismu od stresu. Doby nádechu a výdechu můžete postupně navyšovat, vždy ale pamatujte na to, že výdech musí být dvojnásobnou dobou nádechu.

zdroj: Unsplash

Pohlaďte se

Účinným pomocníkem v boji se stresem je dotek. A nejúčinnější je dotek na obličeji. Ten totiž posílí psychiku, ale zároveň vám dodá energii a zmírní napětí a bolest. Uvolníte se, lépe se vyrovnáte se stresem a zároveň načerpáte energii.

Položte si na spánky, zhruba dva centimetry od očního koutku, prostředníček a ukazováček a jemným tlakem provádějte malé kroužky, které vás zbaví bolesti hlavy a přinesou úlevu od starostí. Únavu pak zaženete, pokud ukazováčky ruky stisknete body po stranách nosního chřípí po dobu jedné minuty. Úlevu a odpočinek přivodíte také tisknutím bodu na kořenu nosu u vnitřních koutků očí. Bod stiskněte, napočítejte do deseti a uvolněte. Praktikujte tak dlouho, dokud nepocítíte úlevu.

Doplňte tekutiny

Pro správné zvládání stresu je důležitý také pravidelný pitný režim. A do něj rozhodně nepatří káva, kterou se udržujete „při životě“. Více jak čtyři hrníčky kávy mají negativní vliv na váš organismus, zvyšují hladinu adrenalinu a vyvolávají stres. Navíc káva nedoplní stav tekutin v těle a stačí snížení úrovně hydratace o pouhá dvě procenta, aby byla narušena vaše soustředěnost. Proto mějte stále po ruce sklenici či lahev s vodou a pravidelně pijte. Denně byste měli vypít alespoň dva až tři litry vody nebo čajů.

hledáme obchodníka

Jezte

Mnoho lidí zapomíná ve stresu jíst, nebo se naopak stravuje ve spěchu a ideálně, pokud je po ruce něco sladkého „na nervy“. Potřebujete-li sladké, pak vyměňte všechny sušenky a tyčinky za kvalitní čokoládu, která obsahuje vysoký podíl kakaa. Kakao totiž dodá energii a pomáhá vyplavovat endorfiny.

Během dne nezapomínejte na příjem ovoce a zeleniny, které jsou bohaté na antioxidanty a vitamíny. Když už své tělo ničíte stresem, pomozte mu se alespoň trochu zregenerovat. Do jídelníčku byste měli zařadit potraviny s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin. Ty pozitivně působí na šedou kůru mozkovou a ovlivňují vaše emoce a nálady. Najdete je například ve vejcích, makrele či sardinkách. Hormon štěstí, serotonin, zase produkuje aminokyselina tryptofan, jež je bohatě zastoupena v dýňových či sezamových semínkách a v drůbežím, hovězím i vepřovém mase. V boji proti depresím je pak účinným pomocníkem kyselina listová obsažená například ve špenátu, fazolích nebo chřestu.

zdroj: Unsplash

Smějte se

Říká se, že smích je lék na všechno. A při stresu to platí dvojnásob. Neumíte se smát na povel? Nevadí, pusťte si vtipné video nebo si vzpomeňte na nějakou veselou příhodu a roztáhněte pusu od ucha k uchu. Jakmile se totiž zeširoka usmějete, spustí se ve vašem těle biochemické procesy, jako je vylučování endorfinů. Začnete-li se smát, dojde k prohloubení dýchání a zrychlení krevního oběhu, díky čemuž se do vašeho mozku dostane až pětinásobné množství kyslíku než normálně. Smích navíc podporuje tvorbu lymfocytů, tedy buněk starajících se o naši imunitu, a potlačuje hormon kortizol, jež vyvolává stres.

Vybijte se

Ve stresu mnohdy člověk řekne něco, čeho pak lituje a už to nemůže vzít zpátky. Pokud patříte k těm, kteří snadno vybuchnou, nenechte z pusy vylítnout vaše myšlenky a řádně se kousněte do jazyka. Bolest vám pomůže vystřízlivět a zabráníte tak vzniku konfrontační situace. Máte-li možnost odejít, zavřete se třeba na toaletu a tam se vydupejte, zaskákejte si, zalamentujte a zanadávejte. Vybijte ze sebe nahromaděný stres a hned vám bude líp.

Také můžete zkusit sport, kde se během několika minut dostanete do úplně jiného režimu. Člověk se přepne a uleví si. Od kontaktního boxu, který přivalí adrenalin, až po uklidňující jógu. Jóga je v posledních letech zvláště vyhledávaná lidmi, kteří tráví hodiny ve stresujícím, avšak sedavém zaměstnání. Právě jóga je jedním z nejlepších způsobů, jak se uklidnit, vyčistit si mysl a protáhnout tělo po prosezeném dni.

Vizualizujte

Utečte od stresu na chvíli za něčím hezkým. Mějte u sebe například fotku z dovolené a jakmile propadnete stresu, podívejte se na ni, zavřete na chvíli oči a vybavujte si pocity, které jste měli, když jste si užívali odpočinek. Díky tomu zklidníte vaši mysl a budete se pak moci zase lépe soustředit na práci.

A náš malý antistresový tip na závěr: Pokud máte kolem sebe pejska nebo kočku, pomazlete je nebo si s nimi chvilku hrajte. Prospějete to vám i vašemu mazlíčkovi.

© 2024 imper.cz