Ženy ve vedení českých firem: Jsou ve smutné menšině, firmu ale řídí stejně dobře jako muži

SmartEmailing, vpravo Kateřina Fišerová, vlevo Lenka Švihálková

10. Červenec 2023

Stereotypů se obvykle zbavujeme šnečím tempem. Těch genderových ale ještě o pár temp pomaleji. Přestože je zastoupení žen v manažerských pozicích celosvětově velké téma, jejich počet roste velmi pomalu. V České republice aktuálně ve vedení firem stojí 13 % žen ku 87 % mužů. Podívejte se, co vyplývá z průzkumů v roce 2023.

Celosvětově 32 %, v Česku pouhých 13 % žen ve vedení

Společnost Grant Thornton se v roce 2023 pustila do srovnávacího průzkumu, ve kterém zjistila, že celosvětově se ve vysokém managementu pohybuje 32 % žen. Do roku 2025 by se průměr mohl vyšplhat na optimistických 34 %. Co se částí světa týče, průměr zvyšuje hlavně Afrika, kde se vedoucích pozic drží 40 % žen. Nejpomalejší nárůst a nejnižší počet (30 %) žen v managementu naopak zaznamenává jihovýchodní Asie.

A jak je na tom Česká republika? Podle studie společnosti Dun & Bradstreet se za posledních 5 let zvýšil počet žen ve vedení o 9 %, tedy na 13 %. Z celkového počtu vysokých manažerů v Česku tedy 87 % stále tvoří muži. Dámy vedou zejména společnosti z oblastí sociálních služeb, vzdělávání a zdravotních služeb.

Vyzkoušejte leady

Čím dál více dam v rolích CEO, COO a CFO

Nejrozšířenější pozicí, kterou zastávají ženy, je podle Grant Thornton HR director. V závěsu se drží CFO (finanční ředitelka), ale i CEO (generální ředitelka) a COO (provozní ředitelka). V Česku je sice pouhých 5 % žen v roli CEO, česká platforma pro automatizovanou e-mailovu komunikaci SmartEmailing má v nejvyšším vedení ženy hned dvě – Katku Fišerovou (CEO) a Lenku Švihálkovou (COO).

„Jsem ráda, že se názory na ženy ve vedení konečně posouvají. Sama jsem se při nástupu do COO pozice v technologické firmě nesetkala s žádnými negativními reakcemi. Ve SmartEmailingu se nám dlouhodobě osvědčuje mix žen a mužů v nejvyšším managementu. Není to však o perspektivě muž vs. žena, ale obecně o selském rozumu, energii a laskavosti při rozhodování.“
Lenka Švihálková, COO Smartemailingu

TIP: Přečtěte si článek o nové struktuře SmartEmailingu a o tom, jak nová COO kloubí práci a rodičovskou dovolenou.


Zdroj: Průzkum Grant Thornton

Finanční výsledky mluví jasně: Ženy jsou stejně dobré manažerky jako muži

Studie Women in Business z roku 2022 srovnala finanční výsledky firem, které řídí ženy nebo muži, a zjistila, že na pohlaví nezáleží. Totiž – meziroční růst tržeb až o 15 % vykázalo:

Vyzkoušejte leady
  • 11, 9 % společností, které řídí muži
  • 12, 9 % společností, které řídí ženy

Více než 15% nárůst tržeb pak vykázalo:

  • 19, 1 % firem řízených muži
  • 13 % firem řízených ženami

Co se týče poklesu tržeb o více než 15 %, poměr byl v roce 2022 totožný: 9,2 % firem řízených muži nebo ženami. Ve výsledcích nedominuje tedy ani jedno pohlaví a je načase se z genderového stereotypu žen ve vedení rychle vymanit.

Kvóty ano, nebo ne?

Evropský parlament a členské země mají na stole návrh, který říká, že na konci roku 2026 by muselo být povinně až 40 % žen ve vedení evropských firem. Směrnice by pak měla regulovat hlavně obsazení pozic v dozorčích radách a ve společnostech, které najdeme na burze (tedy ty veřejně obchodovatelné se sídlem v evropském členském státu). Směrnice prošla zatím druhým ze tří čtení, diskuze na toto téma se ale vedou už 10 let – a debaty budí nejen v politickém rybníčku, ale i v samotné společnosti.

Nicméně jak ukázal průzkum Grant Thornton, podíl žen ve vysokém managementu celosvětově kontinuálně roste i bez povinných kvót:

Autor: SmartEmailing.cz

© 2024 imper.cz