10. Červenec 2023
Stereotypů se obvykle zbavujeme šnečím tempem. Těch genderových ale ještě o pár temp pomaleji. Přestože je zastoupení žen v manažerských pozicích celosvětově velké téma, jejich počet roste velmi pomalu. V České republice aktuálně ve vedení firem stojí 13 % žen ku 87 % mužů. Podívejte se, co vyplývá z průzkumů v roce 2023.
Celosvětově 32 %, v Česku pouhých 13 % žen ve vedení
Společnost Grant Thornton se v roce 2023 pustila do srovnávacího průzkumu, ve kterém zjistila, že celosvětově se ve vysokém managementu pohybuje 32 % žen. Do roku 2025 by se průměr mohl vyšplhat na optimistických 34 %. Co se částí světa týče, průměr zvyšuje hlavně Afrika, kde se vedoucích pozic drží 40 % žen. Nejpomalejší nárůst a nejnižší počet (30 %) žen v managementu naopak zaznamenává jihovýchodní Asie.
A jak je na tom Česká republika? Podle studie společnosti Dun & Bradstreet se za posledních 5 let zvýšil počet žen ve vedení o 9 %, tedy na 13 %. Z celkového počtu vysokých manažerů v Česku tedy 87 % stále tvoří muži. Dámy vedou zejména společnosti z oblastí sociálních služeb, vzdělávání a zdravotních služeb.
Čím dál více dam v rolích CEO, COO a CFO
Nejrozšířenější pozicí, kterou zastávají ženy, je podle Grant Thornton HR director. V závěsu se drží CFO (finanční ředitelka), ale i CEO (generální ředitelka) a COO (provozní ředitelka). V Česku je sice pouhých 5 % žen v roli CEO, česká platforma pro automatizovanou e-mailovu komunikaci SmartEmailing má v nejvyšším vedení ženy hned dvě – Katku Fišerovou (CEO) a Lenku Švihálkovou (COO).
„Jsem ráda, že se názory na ženy ve vedení konečně posouvají. Sama jsem se při nástupu do COO pozice v technologické firmě nesetkala s žádnými negativními reakcemi. Ve SmartEmailingu se nám dlouhodobě osvědčuje mix žen a mužů v nejvyšším managementu. Není to však o perspektivě muž vs. žena, ale obecně o selském rozumu, energii a laskavosti při rozhodování.“
Lenka Švihálková, COO Smartemailingu
TIP: Přečtěte si článek o nové struktuře SmartEmailingu a o tom, jak nová COO kloubí práci a rodičovskou dovolenou.
Zdroj: Průzkum Grant Thornton
Finanční výsledky mluví jasně: Ženy jsou stejně dobré manažerky jako muži
Studie Women in Business z roku 2022 srovnala finanční výsledky firem, které řídí ženy nebo muži, a zjistila, že na pohlaví nezáleží. Totiž – meziroční růst tržeb až o 15 % vykázalo:
- 11, 9 % společností, které řídí muži
- 12, 9 % společností, které řídí ženy
Více než 15% nárůst tržeb pak vykázalo:
- 19, 1 % firem řízených muži
- 13 % firem řízených ženami
Co se týče poklesu tržeb o více než 15 %, poměr byl v roce 2022 totožný: 9,2 % firem řízených muži nebo ženami. Ve výsledcích nedominuje tedy ani jedno pohlaví a je načase se z genderového stereotypu žen ve vedení rychle vymanit.
Kvóty ano, nebo ne?
Evropský parlament a členské země mají na stole návrh, který říká, že na konci roku 2026 by muselo být povinně až 40 % žen ve vedení evropských firem. Směrnice by pak měla regulovat hlavně obsazení pozic v dozorčích radách a ve společnostech, které najdeme na burze (tedy ty veřejně obchodovatelné se sídlem v evropském členském státu). Směrnice prošla zatím druhým ze tří čtení, diskuze na toto téma se ale vedou už 10 let – a debaty budí nejen v politickém rybníčku, ale i v samotné společnosti.
Nicméně jak ukázal průzkum Grant Thornton, podíl žen ve vysokém managementu celosvětově kontinuálně roste i bez povinných kvót:
Autor: SmartEmailing.cz