Založení s. r. o. v České republice může trvat až 25 dní. Řešením je firma na klíč

09. Srpen 2023

Index prosperity Česka v minulém roce ukázal, že tuzemské podnikatelské prostředí patří k těm horším v Evropě. Mezi 27 státy Evropské unie jsme se umístili až na 21. příčce. K největším problémům patří spousta papírování a s tím spojená délka založení nové firmy.

Jak dlouho trvá založení s. r. o.

Mezi největší problémy patří zdlouhavost založení nové firmy. V České republice se počet dní potřebných k založení s. r. o. může vyšplhat až na 25. Evropský průměr se přitom pohybuje okolo 12. Začínající podnikatele nepálí jen čas, ale i složitost administrativy. Tyto dvě skutečnosti vedou k nepříjemnému závěru: podmínky pro založení podnikání jsou v ČR nejhorší z celé unijní sedmadvacítky. 

Jak si v takovém prostředí založit firmu bez stresu? Kromě obíhání úřadů po vlastní ose můžete zvolit řešení na klíč. Pojďme si porovnat oba scénáře.

Postup a cena založení s. r. o.: Po vlastní ose, nebo na klíč?

Zakládáte-li společnost poprvé a chcete si ušetřit maximum nervů i času, je lepší obrátit se na odborníka, který vás procesem provede. V případě založení s. r. o. na klíč za vás vybraný partner vyřídí veškerou administrativu rychle a správně. Většinou postačí jedna schůzka na začátku, kde si předáte veškeré důležité informace a podepíšete plnou moc k vyřízení. To pak trvá nejčastěji 7 až 14 kalendářních dnů. Cena založení s. r. o. se v základu pohybuje kolem 12 000 Kč s DPH. 

Pro klienty, kteří nechtějí mít sídlo nové společnosti ve vlastní nemovitosti nebo nemohou zapsat sídlo společnosti do pronajatých prostor, stejná firma vyřídí také zajištění virtuálního sídla. Výhodou je i široká nabídka dalších služeb spojených s podnikáním. 

Máte v plánu zakládat společnost po vlastní ose? Pokud máte připraveny všechny potřebné dokumenty a zároveň vám na sebe budou dobře navazovat jednotlivé úkony (doporučujeme si předem domluvit schůzky u notáře), můžete založení společnosti zvládnout za několik jednotek pracovních dní. Zapomenete-li na některý z dokumentů, celý proces se prodlouží. 

Co se týče ceny, zaplatíte (podle složitosti s. r. o.) cca 6–10 000 Kč jen za poplatky. Pokud si k tomu připočtete čas potřebný k vyřízení a vynásobíte ho svou hodinovou sazbou, zjistíte, že finální cena bude opravdu vysoká a možná se vyplatí celý proces vložit do rukou odborníků. 

Založení s. r. o. krok za krokem a na co si dát pozor:

1. Sepsání zakladatelské listiny 

 • název firmy (ověřte si, že váš název splňuje všechny zákonem dané požadavky a budete jej moci použít)
 • sídlo firmy (pozor, v případě, že sídlo se nebude nacházet ve vaší nemovitosti, budete potřebovat písemný souhlas majitele nemovitosti s úředně ověřeným podpisem)
 • předmět podnikání
 • určení jednatelů, zakladatelů a správce vkladu

2. Splacení vkladu

 • je-li je vklad vyšší než 20 000 Kč, figuruje jako správce vkladu banka (za tímto účelem si musíte u banky zřídit speciální účet)
 • vklad nižší než 20 000 Kč můžete složit k rukám správce vkladu

3. Ohlášení živnosti na živnostenském úřadě

 • na živnostenském úřadu vás na základě notářského zápisu zaregistrují k živnosti
 • nejde-li o volnou živnost, počítejte s delší dobou vyřízení
 • na úřadě musíte prokázat svou kvalifikaci (nutné je předložit dokumenty jako vysvědčení a osvědčení)

4. Podání návrhu na zápis v obchodním rejstříku

 • na základě výpisu ze živnostenského rejstříku vás notář zapíše do obchodního rejstříku
 • návrh na zápis v obchodním rejstříku můžete podat také přes soud (zákonná lhůta na vyřízení je 5 dní)
 • v tento okamžik vzniká společnost
 • nakonec je třeba firmu registrovat k dani z příjmu právnických osob na daňovém portálu a vyřídit firemní účet

Kdy zvolit založení společnosti na klíč? 

Záleží na tom, kolik času máte k dispozici a jak moc na založení spěcháte. 

Pokud vás tlačí čas, nebo je váš čas drahý, vyplatí se zvolit řešení na klíč. Nechat si pomoci se založením je vhodné také v situaci, kdy jsou pro vás povinnosti dané zákonem nesrozumitelné, zakládáte společnost poprvé nebo chcete mít vše vyřešeno na první dobrou

© 2024 imper.cz