Jóga i yoga, Praha či Brno? Vyzkoušejte maximálně uklidňující a zdravý sport

31. Březen 2018

Milujete jógu či yogu (jak kdo chce) jako my? Dlouho se u nás cvičila jóga podle šablony z videokazet 90. let a do popředí se většinou dostávaly  její zdravotní benefity. Svěží vítr přinesl teprve Václav Krejčík a my se dozvěděli, že jóga může být pomalá i rychlá, vinyasa, hatha, yin, fitness. Rozrostla se studia s hot jógou. Cvičí se v parcích, cvičí se s dětmi. Dneska je jóga taková, jací jsme my, Češi 21. století. Pokorná i sebevědomá. Vynalézavá. Otevřená nové době a novým nápadům. A hlavně neskutečně versatilní nástroj, jak se dostat hlouběji k sobě, posílit svou intuici v obchodě a prodýchat každodenní trable a pády. Namaste! A kam si můžete zajít na opravdu dobrou jógu?

1. Dům Jógy, Jana Masaryka, Praha

Zdroj foto Dům-jogy.cz

Nejvíc uklidňující studio v rušné Praze umístěné v nádherné vile se zahradou. Zatímco cvičíte asány, proniká k vám otevřeným oknem místo hučení dopravy naopak šumění stromů. Priceless. Prosvětlený a prostorný sál. Nerozumím sice feng shui principům, ale tady je musí mít skvěle ošéfované, to cítíte na vlastní kůži. Lekce všeho druhu, pomalé, meditační, dynamické. A vždy profi lektoři.

jóga vinohrady
Zdroj foto Facebook Dům Jógy

2. Keep calm & come to Karma Yoga, Korunní, Joga Praha

yoga Veronika Carmanová
Veronika Carmanová, zakladatelka a majitelka jógového studia Karma Yoga, lektorka jógy a terapeutka čínské medicíny

Heslo na jejich vizitkách mluví jasně: Prostě se hoďte po dlouhém dni do klidu a přijďte si zacvičit. Jedno z mála studií v Praze, kde se budete cítit jako na jogínském retreatu, od prvního setkání na recepci až po konec lekce. Tohle studio baví svou hravostí, je mladé, sexy a osobité. V Praze je celkem známé, přesto rozhodně ne narvané, jak by se dalo od atraktivní lokality a renomé očekávat. Doporučujeme vyzkoušet, pro vaši dobrou náladu a zdravou obchodní karmu!

hledáme obchodníka

Yoga a metropole Praha k sobě neodmyslitelně patří. Tento trend k nám přišel z rušných západních metropolí, kde si lidé potřebovali vyčistit hlavu.

jóga na vodě
Zdroj foto Facebook Karma

3. Yoga Brno, Královo Pole

zdroj foto Facebook Yoga

Konečně jsme se přesunuli z Prahy taky někam jinam. Oblíbené studio v Brně-Králově Poli je poměrně velké, a tak se na lekcích ztratí i větší počet lidí, atmosféra je výborná, nesoutěživá a ať už je váš cíl pro danou lekci jógy jakýkoli, budete mít dost klidu, prostoru a motivace lektorky si k němu dojít.

Cvičí zde hot jógu, ranní jógu, rychlejší lekce, při kterých se zapojíte, ale i terapii jógou a dělají spoustu workshopů, např. o čakrové józe a meditaci v běžném životě. Yoga Brno na Královo polích si jistě místo v našem výčtu top míst právem zaslouží.

4. Hot Yoga Balkán, Brno

Hot Yoga Balkán, Brno
Zaujala nás i tahle lekce light jógy!

Brněnskou šalinou se můžeme přesunout na Jugoslávskou do dalšího studia, a to sportoviště Balkán. Tady se cvičí jedny z nejlepších lekcí hot jógy v Brně. Možná nic na léto, a nebo možná taky jo. Ranní lekce rozpálené sestavy asán vás i v teplých měsících nádherně nabudí do celého dne. Pocit znovuzrození a nadlidské síly zvládnout každou překážku není po 90minutovce hot jógy náhodou a v obchodě se sakra hodí. Jdete do toho?

5. Pranava Jóga Centrum, Ostrava

yoga Ostrava
Zdroj fotografie: Facebook Pranava Jóga Centrum

„Shri Brahmananda Sarasvati popisuje jógu jako stav, kde nic nepotřebujete,” dočtete se hned na první stránce ostravského studia, které nám doporučila podnikatelka, influencerka, zakladatelka inkubátoru Viva Ostrava a Laura Coffee Renáta Ptáčníková. Dostat se do takového stavu je pro každého, kdo je hnán vlastní ambicí a vnitřním motorem, trochu oříšek. Často jsme vlastně i rádi za to, že jsme neustále hladoví a chceme víc, chceme být lepšími. Pokud ale zároveň chceme, aby náš motor pracoval na plný výkon dlouhodobě, musíme pracovat i na cíleném zpomalení a dočerpání paliva. To může mít formu hatha nebo vinyasa jógy.

Vyzkoušejte leady
Zdroj fotografie: Facebook Pranava Jóga Centrum

6. Yoga Café, Čeladná

cafe yoga
Zdroj fotografie: Facebook Yoga Café

Když ještě chvíli zůstaneme v regionu razovitem, můžeme se za dobrou jógou vydat i poněkud dál z města, až na Čeladnou, oblíbenou beskydskou lokalitu Ostraváků. Power jóga, workshopy, lekce pro děti a to vše ve společnosti dobrého jídla a kafe, na horském vzduchu? Pište si na seznam!

joga žen u vody
Zdroj fotografie: Facebook Yoga Café

7. Jóga v souladu, Brno

Boty a hory
Zdroj fotografie: Facebook Jóga v souladu

„Má cesta nabrala na obrátkách v roce 2014, kdy jsem si splnila dlouholetý sen a absolvovala lektorský kurz jógy v indické Rishikeshi v ašrámu Parmath Niketan,“ říká zakladatelka studia Alice Koudelková. Podložka je pro ni brána, kterou vstupuje do kontaktu se sebou sama i světem kolem. Specializuje se na hatha jógu, která je hodně o hloubkovém prodýchání, a také na cyklickou jógu.

„Ne oni, ale ty.

Ne tam, ale tady.

Ne potom, ale teď.“

8. Punk Jóga aneb hipsteřina v Brně

Zdroj fotografie: Facebook Punk Jóga

Pak tady máme doslova jednu punkovku! Tohle je přesně ukazatel toho, jak se jóga mění a nemusí být jen tradiční metodou zklidnění a pokory. Jóga může dneska bavit, může ve vás probudit osvícení i rebela. Tleskáme tomuhle studiu, že jde příkladem! Jóga nabírá jiné a nové podoby.

Zdroj fotografie: Facebook Punk Jóga

9. Office Yoga, Praha

Yoga v kancelářích Prahy
Zdroj fotografie: Facebook Office Yoga

Pokud jste čekali na důkaz, že se jóga hodí i do kravaťáckého prostředí, na poradu nebo jako nástroj ke zvýšení sebevědomí a vnitřního klidu před důležitým obchodním jednáním, tak ho máte! Office Yoga je  hnutí, které přináší do pracovního světa tolik potřebné vybalancování a positive vibes.

V práci trávíme stále více času a je dobré se těšit na nějaké projasnění dlouhého pracovního dne.

TIP BusinessAnimals.cz: V létě cvičí na zahrádce ve Florentinu!

Rady pro obchodníky office
Zdroj fotografie: Facebook Office Yoga

10. Studio NamOMent, Brno 

Studio NamOMent, Brno
Foto: Pavel Gabzdyl, použito z webu Studia NamOMent

Rodinný přístup, cvičení, masáže, noční jóga na hvězdárně nebo odpolední protažení v parku. Malá studia mají obrovskou výhodu v tom, že tvoří komunitu a kromě cvičení vám dávají úžasný pocit ze sdílení nového hobby. Zde dbají na to, aby na každé lekci bylo maximálně 6 osob, cvičí také pilates, s dětmi a vůbec dělají hodně zajímavé věci.

11. Studio Beyond – pro ženy každého věku

Studio se netají tím, že pro muže má zavřené dveře. Na druhou stranu vítá i babičky a program má připraven pro všechny věkové kategorie. Vyzkoušet můžete Hatha jógu, Iyengar jógu, Slow flow jógu, Gravid jógu, Chakra jógu, Ashtanga jógu, Jógu pro zdravá záda, Jógu v rehabilitaci a Probuzení s jógou. Pro děti jsou tu také lekce jógy, které jsou vedené formou hry. Skvělé je, že studio nabízí první lekci Jógy pro děti zdarma. Takže pokud se bude vaše dítko nudit, prostě odejdete a nemusíte litovat promarněných peněz.

Studio Beyond – pro ženy každého věku
Studio Beyond – pro ženy každého věku

                                   Zdroj foto: facebookový profil studia Beyond

12. LA DANZA, Kolín

Hledáte-li jógové lekce nebo svou ztracenou kondici právě v Kolíně, pak za návštěvu stojí pohybové a taneční studio La Danza. Nechybí zde působivá létající AY Fly jóga, při které se cvičí jógové pozice, nikoli však přímo na zemi, ale v závěsných systémech. Najdeme zde také hodiny hatha jógy nebo třeba navazující jógový kurz.

Fly jóga Kolín                                      Zdroj foto: facebookový profil studia La Danza

13. Energy Studio HOME, Praha 1

Říká se o něm, že je to jedno z nejkrásnějších studií v Praze vůbec. Historie na vás dýchne z každého koutu a své ooohhmmm si vychutnáte s výhledem na Kampu. Lekcí nabízejí požehnaně a začínají už od půl osmé.

Energy Studio HOME, Praha 1                                    Zdroj foto: webové stránky studia

14. Jemný svět, Praha-Vinohrady

Jemný svět
Zdroj fotografie: Facebook Jemný svět

Začali jsme na Vinohradech, a zde také svou tour zakončíme. Poslední studio v našem dnešním přehledu vyznává, jak už název napovídá, jemnější přístup k józe. Jógu považuje za terapii v dnešním rychlém digitálním světě, a to nejen zdravotní, ale hlavně mentální. TIP BusinessAnimals.cz: V létě pořádají sérii zajímavých seminářů o jednotlivých asánách. 

Jemný svět Budha
Zdroj fotografie: Facebook Jemný svět

BONUSOVÝ TIP BusinessAnimals.cz – Jóga Letná, Praha

Zdroj fotografie: www.julvrab.com

Tohle malé studio jsme si zamilovali my, ať už ranní lekce na sedm před prací, nebo odpolední, na které se chodíme zrefrešovat po nabitém dni. Baví nás přístup k józe, který tady mají. Hravý a zároveň seberozvíjející. Při otevírání různých částí těla, ať už třeba srdce, které máme často ve stresu uzavřené, nebo kyčlí, kde máme nashromážděno mnoho negativních emocí, vás lektorka navede, jakých myšlenkových vzorců se chcete v životě zbavit, co vás brzdí a co naopak chcete vytvořit. Neskutečně osvobozující!

jóga a taška pro jogína
Zdroj fotografie: Facebook Jóga Letná

No a nebo můžete vyrazit někam do přírody či parku a zacvičit si v klidu podle vlastní chutě. I tato forma mnohým vyhovuje.

Jóga je zdravá nejen pro tělo ale i pro duši. Neničíte si s jógou tělo a dá se dělat v každém věku.

Tip: Výsledky jógy můžete podpořit také zdravým stravováním. Podporovat přirozené procesy v těle pomáhá například Cambridge dieta. Vaše tělo vám poděkuje!

© 2024 imper.cz