Yasmine Åkermark, spoluzakladatelka aplikace Tibba: „Cestování nikdy není o penězích“

12. Leden 2017

Nápady na rozjezd mezinárodního businessu přicházejí v různých situacích. V případě Yasmine a Ericy stačila osmihodinová jízda skrz poušť v Ománu. „Jedete hodiny a vidíte jen písek, takže abyste se zabavili, začnete si povídat. A jelikož obě milujeme cestování, vyprávěly jsme jedna druhé, jak jsme cestovaly v podstatě zadarmo. Někdy se prostě podaří směnit vaše dovednosti za ubytování a jídlo.“ Takhle vznikla aplikace Tibba, která funguje jako digitální tržiště pro výměnu dovedností freelancerů. Nás v BusinessAnimals.cz zajímalo, jak proměnit v zásadě neprofitabilní business v ziskový? Jak zaujmout investory? A především, jak se dvě velmi schopné podnikatelky starají o chod společnosti, když je jedna z nich kreativní marketérkou v Londýně a druhá právnička v Dubaji?

yasmine1

  • Zakladatelky Tibba: Erica (vlevo) a Yasmine (vpravo)
  • Yasmine Åkermark (29) je švédská podnikatelka, marketérka, fotografka a specialistka na sociální média žíjící v Londýně.
  • Erica Werneman je švédská právnička žijící v Dubaji.
  • Obě milují extrémní sporty – Erica potápění, motorbiking a pěší turistiku, Yasmine horolezectví, lyžování, free diving a plachtění.
  • Yasmine se popisuje jako vášnivá cestovatelka, která se ráda vystavuje náročným a nečekaným situacím. Není divu, jelikož už ve dvou měsících navštívila s rodiči Izrael a Palestinu a v šesti měsících se projela na slonovi v Indii (na klíně svojí maminky). „Máma teď říká, že cestuju až moc,“ směje se Yasmine.
  • V dohledné době by chtěla navštívit Moskvu a Karibik. Právě se vrátila z Bali, kde představila aplikaci Tibba místní komunitě digitálních nomádů.

button registrace obchodnika transparent

hledáme obchodníka

Yasmine, vzpomínám si, že jste s Ericou v Kickstarter kampani uvedly, že jste procestovaly kus světa, pořád jste potkávaly freelancery a došlo vám, že chybí místo, kde by mohli své dovednosti nejen prodat, ale třeba směnit za ubytko. Jak vlastně Tibba vznikla?

Přesně tak, jak říkáš. Cestuju už odmalička. Studovala jsem ve Francii a pak se kvůli práci přestěhovala do Londýna. Cestovala jsem dál. Jednou jsem byla na takové „cestě kolem světa“ a ačkoliv mi docházely peníze, nebyl to pro mě dostatečný důvod vrátit se domů. Takže jsem začala hledat způsoby, jak by moje dovednosti mohly zaplatit moje účty: „Můžu u vás bydlet, když naučím vaše děti francouzsky? Chcete poradit ohledně sociálních médií? Aha, vy učíte jógu a potřebujete svůj web, zatímco já jsem fotografka a marketérka? Pojďme si navzájem pomoci.“

yasmine5
Sdílí vášeň pro cestování a vizi toho, že jej zpřístupní všem jako životní styl. „Cestování nikdy nebylo o penězích. Cestování je o užívání si, zážitcích, posouvání hranic a růstu.“

„Nestyděly jsme se. Oslovily jsme kohokoliv“

Nejdřív to tedy byl životní styl. Kdy to do sebe všechno zapadlo a životní styl se proměnil v business?

Erica a já jsme v roce 2015 podnikly cestu po Ománu a rozhodly jsme se půjčit si auto a projet napříč pouští. Byla to osmihodinová cesta pískem a ničím jiným, takže jsme jely a povídaly si. O tom, co nám přináší štěstí, že nejspokojenější jsme na cestách a že cestování nikdy není o penězích. Pokud opravdu chceš, můžeš cestovat za malé peníze a využít svoje dovednosti. Asi po čtyřech hodinách jsme si uvědomily, že jsme našly díru na trhu – chybělo nám místo, kde by digitální nomádi mohli směňovat své dovednosti, buď jeden s druhým – ty mě naučíš surfovat, já ti pomůžu vybudovat tvůj brand na Instagramu – nebo za ubytování, jídlo, lístky atd. Druhá půlka cesty se nesla ve znamení čirého nadšení a strávily jsme ji opakováním: „OMG, uděláme aplikaci, uděláme aplikaci.“

Domluvte si konzultaci

Co byly vaše první kroky?

První dva měsíce po návratu z Ománu jsme se skoro neviděly, protože Erica pracuje v Dubaji a já v Londýně. Nakupovaly jsme business a tech knížky a když mě Erica přijela navštívit, uspořádaly jsme intenzivní dvoutýdenní hackathon v mojí kuchyni. Skicovaly jsme, tvořily business plány, chodily na 2-3 networkovací akce denně. Podařilo se nám propojit se s mnoha lidmi, ať už to byli developeři nebo investoři. Nestyděly jsme se, oslovovaly jsme kohokoliv. Mluvily jsme i s investory v Dubaji, ale je to těžké, když ještě nemáte v ruce žádný produkt. Chtěli vysoký podíl, tak jsme řekly ne.

Krok číslo 2?

Hledání vývojářů. To bylo těžké, protože ti opravdu dobří mají vysoké platy a nikomu se do toho nechtělo. Našly jsme způsob, jak to obejít, a začaly jsme oslovovat přímo IT firmy. Jednomu CTO se naše vize sociálního podnikání hodně líbila, takže několik jeho vývojářů podepsalo smlouvy a začali pracovat na Tibbě.

yasmine2
Tibba začala jako skica na Yasminině kuchyňském stole. To bylo v roce 2015. Teď je tohle peer to peer tržiště, kde směňujete vaše schopnosti s ostatními místo toho, abyste jim platili, dostupné v Londýně, Dubaji a na Bali. „Naše komunita má přes 25 000 uživatelů. Tento podzim jsme Tibbu spustili v jihovýchodní Asii. Na řadě je zbytek světa,“ usmívá se Yasmine.

„Pokud s někým chcete dělat business, někam s ním vycestujte“

Otázka, kterou si mladí podnikatelé nejvíc kladou, je „Jak to zafinancuju?“ Jak jste peníze na aplikaci získaly vy? Stačila vám kickstarterová kampaň?

Ne, ta zaplatila tak 5 %. Myslím si, že Kickstarter je skvělý marketing. Je to taky skvělý nástroj, když máte fyzický produkt, třeba smoothie mixér, koloboty, který můžete promovat videem. Ale cokoliv technologického nikdy nebude tak dobře fungovat. Abych odpověděla na tvou otázku, sehnat peníze není zas tak těžké. Studenti už jsou dnes podporováni v tom, aby na projektech spolupracovali, takže co potřebujete jsou vlastně schopní lidé kolem. Když se sejdete čtyři – jeden programátor, jeden designér, třetí marketér a čtvrtý analytik, tak máte vyhráno!

A není riskantní dělat business s přáteli?

Samozřejmě potřebujete mít něco za sebou a dobře se znát. Já a Erica se známe přes 10 let a žily jsme spolu ve 4 různých zemích. Známe se hladové, naštvané, vyčerpané. Business je jako manželství – jste v tom spolu v dobrém i ve zlém. Pokud s někým chcete podnikat, někam s nimi vycestujte.

3 důvody, proč jít do společného podnikání s přáteli:

  • Rychlejší učení. Erica i já umíme každá něco jiného a společně toho zvládneme víc, než kdybychom měly každá vlastní startup. Stoprocentně věří tomu, co dělám, a stejně tak já věřím jí. Dáváme si navzájem zpětnou vazbu a tím se od sebe učíme.
  • Upřímnost. Naučíte se velmi jasně mluvit o svých pocitech. Musíte dávat vše jasně najevo a mít otevřenou mysl. To jsou schopnosti, které se do života velmi hodí.
  • Je to zábava! Budete mít spoustu skvělých historek a vzpomínek.
yasmine4
Yasmine měla vždy podnikatelského ducha. „Když jsem jako dítě jezdila s tátou na ryby, balila jsem je a prodávala sousedům.“ Normální zaměstnání od 9 do 5 jí nepřišlo dostatečně lákavé a když dokončila vysokou, hned se pustila do svého prvního businessu – práce pro Červený kříž v jižní Francii. „Měli k dispozici zajímavé vintage zboží, tak jsem je požádala, jestli bych jej mohla prodávat s 10% provizí. Myslela jsem si, že jen vytvořím web a lidé přijdou sami. Byl to takový křest ohněm,“ směje se svým začátkům, „e-komerce byla mnohem složitější, než jsem čekala, nakonec ale pomohla otevřít obchod v Londýně. Teď už se starám o dva.“ Mezitím rozvíjela všechny své kreativní schopnosti (marketing, fotografie, sociální média) a s další kamarádkou dokonce stihla založit agenturu.

Ve videu „Hello World“ říkáš, že Erica je výtečná vyjednavačka. Ohledně čeho vyjednáváte a co je na tom nejtěžší?

Je! I já to s ní zvládám líp. Erica pracuje jako právní poradkyně, takže je zvyklá na dohadování se s firmami a staví se čelem k situacím, kterým se jiní lidé obvykle vyhýbají. Na jejím stylu vyjednávání mám ráda to, že je velmi orientovaná na business a lehko přejde od běžné konverzace ke stanovení naší pozice. Je přátelská a přitom jde k věci, neuvádí druhé do rozpaků. Je velmi přesvědčivá a umí věci dotáhnout do konce. Zní to tak jednoduše, když říká: „Takhle to uděláme, pošlu vám smlouvu.“

yasmine3
Jak nás Tibba změnila? „Pořád se učíme něco nového a dostáváme se do situací, kdy si řekneme jen ‚Wow, fakt?!‘ Tohle léto nebylo jednoduché, mimo jiné kvůli Brexitu, přišly jsme o několik potenciálních investorů. Prostě se víc obrníte a přestanete řešit maličkosti.“

„Fungovat Londýn-Dubaj šlo jen nějakou dobu. Teď si musíme být nablízku a růst“

Jaký máte business model? Kde berete peníze?

Momentálně jsme neziskoví. Tech investoři investují do naší vize, do Tibby jakožto nápadu a toho, čím by se mohla stát. Co se týče uživatelů, byly bychom rády, kdyby aplikace zůstala navždy zadarmo, ale v některých zemích je nutné stanovit poplatky. A pak plánujeme prémiové funkce pro malé firmy. Takže budeme přidávat více funkcí. Takhle funguje Nomadist – zaplatíte asi 40 euro ročně, abyste se dostali na jejich platformu, a můžete platit měsíčně či ročně za další funkce. Tinder takhle taky začínal. Nabrali velké množství uživatelů a pak přidávali placené funkce.

Rády cestujete. Jste schopné pracovat i na cestách? Dá se vybudovat úspěšný business z laptopu?

Ano a ne. Náš vývojář je ve Švédsku, Erica v Dubaji a já tady v Londýně. Takže naše každodenní spolupráce vyžaduje hodně vzdálené práce – jinak bychom nebyli schopní inovovat. Z osobní zkušenosti to ze začátku jde, ale jsem ráda s ostatními lidmi. Děje se toho teď hodně a to znamená, že si musíme být nablízku.

yasmine6
Čekají je teď vzrušující, ale taky nějaké těžké kroky. „Měníme CTO a vývojáře. Přidává se k nám teď víc lidí a budeme muset Tibbě přizpůsobit naše kariéry. Eričina práce je velmi náročná a moje situace také není ideální. Žila jsem z peněz, které jsem si vydělala ve svém prvním businessu, ale teď je čas udělat změny, které se opravdu projeví.“

Rok 2016 je u konce. Co vás čeká dál?

Na začátku příštího roku se chystáme spustit responzivní web, takže by bylo dobré vytvořit něco jako platformu spíš než aplikaci. Nejspíš bude zadarmo, ale pohráváme si s myšlenkou, že nastavíme velmi nízké předplatné, abychom ji mohli rychle vyvíjet, ale ještě jsme se nerozhodly.

Taky zpřístupníme naše služby po celém světě, na což se moc těšíme. Ještě nevíme přesné datum, ale hledáme early adopters, kteří by chtěli platformu otestovat, takže pokud máte zájem, ozvěte se nám!

Foto: Archiv Tibba

© 2024 imper.cz