10 kroků k obchodnímu úspěchu podle kouče sportovců Ch. Wahlena

19. Únor 2016

Většina obchodníků si za svou kariéru položí otázku: Jak se stát snadno a rychle lepším prodejcem? Na tuto otázku (a na mnohé další) se snaží odpovědět kniha mentálního kouče špičkových sportovců Christopha D. Wahlena. V knize 10 kroků k obchodnímu úspěchu – s podtitulem Mentální trénink pro rozhodování ve stresu – najdete nejen přesný návod, jak odolávat stresovým situacím, ale také řadu zajímavostí o tom, jak funguje lidský mozek. Sestavte si tréninkový plán úspěšného obchodníka i vy.

foto 1

1. krok: Schopnost soustředění a představivosti

Pokud se chcete stát lepším obchodníkem, finančním poradcem, manažerem, nebo zkrátka výkonnějším a psychicky odolnějším člověkem, musíte si uvědomit jednu zásadní věc. Říká se, že trpělivost růže přináší. Schopnosti obchodníka však nejsou jen o trpělivosti, ale i schopnosti se soustředit. Zaměřit se na své obchodní cíle. Představit si v duchu, ale naprosto přesně a detailně, určitý vjem nebo obraz. Pokud nepatříte mezi mistry soustředění, nezoufejte. Cvičeními, která v knize najdete, můžete trénovat svého ducha. Jedním takovým cvikem je „potlačení myšlenek”, při němž se soustředíte jen a pouze na své dýchání. Cílem je naučit se soustředit na jedinou věc.

2. krok: Stanovení cíle

Proč je tak těžké obstát na trhu? Ve většině případů za to může obchodníkova neschopnost stanovit si jasný cíl. „Nezávisle na tom, kolik štěstí a úspěchů jste doposud v obchodě měli, lhostejno, jak snadno jste dosahovali svých cílů, rozhodující obrat ve vašem životě přijde až tehdy, když si uvědomíte, že svůj osud ovlivňujete pouze vy sami,“ říká Wahlen, který se mimo jiné zabývá behaviorálními financemi a praktickou aplikací mentálního tréninku u sportovců.

Zároveň je třeba si připomenout, že svých cílů dosáhnete jen za předpokladu, že si je přesně stanovíte. K tomu je třeba flexibilita, psychická odolnost a schopnost udržet emoce na uzdě.

3. krok: Diagnóza mentální síly

V obchodě platí jedna zásada: Dosáhnout maximálního účinku (zisku) s co nejmenšími výdaji. To se však snáze řekne, nežli udělá. Člověk nemůže vědět kam kráčí, dokud neví, kde je. Jinými slovy je třeba si upřímně říci, jakými schopnostmi disponujete, jaké jsou vaše úspěchy i neúspěchy, utřídit si myšlenky. S tím spjaté cvičení je vcelku jednoduché: Rovnat si myšlenky na papír. Buď ve formě bodového seznamu, nebo jako deník.

4. krok: Zvýšení odolnosti proti stresu

Předchozí bod dokazuje, jak důležité je znát vlastní slabiny i silné stránky. Při cestě na vrchol budete muset překonávat mnohé překážky. Wahlen v této kapitole píše: „Pokud se chcete dostat mezi špičkové profesionály, musíte pracovat více než jen osm hodin denně.“ Říká se, že pokud něco vychází podle plánu, tak se někde stala chyba. A je to pravda. Práce (nejen) obchodníka vyžaduje schopnost improvizace, která otestuje vaši psychickou kondici nejlépe. To, jak se v takové situaci zachováte, vás definuje.

5. krok: Vnímat negativní vlivy a bojovat proti nim

Důležitost zapisování vlastních myšlenek zdůrazňuje Wahlen již v předchozích bodech. Vedení deníku pomáhá při určování vašich priorit, při formování vaší nové osobnosti. Stejně důležité je vnímat negativní vlivy, které ovlivňují váš úsudek. Tím nejčastějším je strach ze ztráty, podnícen předchozím selháním. Takových pocitů je třeba se co nejrychleji zbavit, vnímat stresory jako výzvu.

6. krok: Zpracování podvědomých důsledků předešlých neúspěchů

Jinými slovy, jde o to, překonat trauma způsobené předchozím selháním. Trauma vzniká při mnoha příležitostech; u vojáků, kteří byli nasazeni v boji, u obětí násilí, u svědků brutálních trestných činů, ale trpí jím i investoři, kteří – lidově řečeno – prodělali kalhoty. Důležité je naučit se vnímat všechny události neutrálně, realisticky. Existují mentální tréninky, které nám mohou pomoci odnaučit se bát vlastního chování.

7. krok: Jednání mimo vliv ega – vnitřní svědek jako neutrální pozorovatel

Během celé knihy apeluje Wahlen na to, aby se čtenář viděl tzv. zvenčí. „Sledování svého konání můžete trénovat a využívat ke svému prospěchu,“ apeluje Wahlen a předkládá jednoduché cvičení.

TIP: Stačí se klidně usadit, zavřít oči a začít vnímat své tělo zvenčí, představit si, čím se vaše tělo dotýká podložky (židle, podlahy). Jde o to získat odstup.

8. krok: Rozpoznat a překonat vrozený sklon k sabotáži

Znáte jistě ten moment, kdy si sestavíte dokonalý plán toho, co daný den udělat, ale ve finále se jím neřídíte. Pravděpodobně proto, že jste onen plán nechali kdesi na stole v kanceláři. Kde se bere tato ztráta soustředění? Ve skutečnosti jde o vnitřní boj našich dvou Já, kdy se nás část našeho podvědomí snaží chránit. Podvědomě cítíte, že přesně stanovený harmonogram vás omezuje, vaše jiné Já ale ví, že bez onoho plánu nebudete mít úspěch. A vnitřní konflikt je na světě.

9. krok: Namodelujte svůj ideál

Pakliže se dokážete zbavit vnitřních rozporů a ovládnout svůj emocemi zmítaný mozek, čeká vás další krok. Mnozí lidé mívají vzor, jehož úspěchů by také chtěli dosáhnout. To ale neznamená přesně kopírovat to, co kdy v životě udělal. V jednom z cvičení Wahlen radí, abyste si obstarali nahrávku, případně fotografii svého ideálu a detailně ji sledovali. Vnímejte, jak se váš vzor chová, jak se obléká, jaký má postoj, jak mluví, a ze všeho toho si vezměte to nejlepší. Nekopírujte, jen se volně inspirujte.

10. krok: Vytvoření koloběhu důvěry

Připravte svou osobnost na úspěch. Závěrem radí Christoph Wahlen, jak tímto mentálním tréninkem projít. Na cvičení v knize si vyhraďte alespoň 3 měsíce a nepraktikujte více než 3 cviky denně. Mnozí mají tendenci skončit s prvním úspěch, nebo neúspěchem. Vybudovat si důvěru v sebe sama, bojovat s vnitřními démony, to zabere poměrně dost času. Hlavní rada zní: Důvěřujte sami sobě a svým schopnostem a nezabývejte se věcmi, jež nemůžete změnit.

© 2024 imper.cz