16. Červen 2014
Čeká vás projev na veřejnosti? Docela noční můra, co? Ale nemusí být!
Přednášejte efektivně, záživně a sexy! Stačí se vyhnout 5 chybám, které dělá celá řada řečníků:
1. Vaše záda nikoho nezajímají
Mnoho řečníků má zlozvyk natáčet se k plátnu nebo číst poznámky a ukazovat tak posluchačům záda. Zapomeňte na to. Mluvte k publiku, držte se vzpřímeně, nekřižte ruce, nehrbte se. Dlaně nad pasem a usmívejte se. Řeč těla promlouvá dřív, než vy sami. Dejte si proto pozor, co jejím prostřednictvím říkáte.
2. Solný sloup přenechte jeskyním
Sednout si na židli a mluvit monotónním hlasem zvládne každý. To ale posluchače rozhodně nezaujme. Naopak. Buďte energičtí. Ukažte, že tomu, co prezentujete, věříte. Choďte po pódiu, vyzařujte vášeň, mluvte s nadšením, gestikulujte, usmívejte se, měňte tón hlasu. Vyvolejte v místnosti energii, která bude citelná.
Hot tip: Tahle přednáška sira Kena Robinsona je hodnocena jako jedna z nejpovedenějších na světě:
3. Zvládnout co nejvíce? Nezájem
Dostali jste na přednáškui vymezený čas? Pak mu přizpůsobte obsah! Většina začínajících řečníků má ve zvyku mluvit rychle, aby zvládli sdělit co nejvíce informací. Jenže posluchači z takové prezentace nic nemají. Věděli jste, že mozek se dokáže soustředit na téma jen 10 minut a víc nepojme? Vypíchněte jen to nejdůležitější a nejhodnotnější.
Tip: Využívejte při prezentaci pravidlo deseti minut. Jak na to? Věnujte se jednomu tématu maximálně 10 minut. Pak udělejte přestávku – proložte řeč videem nebo zajímavým obrázkem a zase pokračujte.
4. Vážnost a fádnost? To jako vážně?
Většina obchodních prezentací bývá nudná, fádní a bez špetky humoru. Změňte to. Donuťte obecenstvo, aby se zasmálo. Učiňte tak ale nenásilnou formou. Vhodným vtipem nebo veselou poznámkou, která zapadne do kontextu, nic nezkazíte – naopak…
5. Písmenka a zase jen písmenka
Podívejte se na svou prezentaci. Jak byste se chovali, kdybyste ji četli poprvé? Je zahlcena písmeny, větami, spoustou údajů? Pak i vaši posluchači budou zkoumat, co jste do prezentace napsali, a nebudou vnímat, co jim říkáte. Snažte se prezentaci přizpůsobit tak, aby v ní bylo co nejméně textu a raději nahraďte text obrázky, videi či grafy.
Žhavý tip na závěr: Pokud nejste naprostý suverén, je jasné, že budete před prezentací nervózní. Nacvičte si prezentaci v klidu doma, předříkejte ji rodině nebo přátelům. Čím lépe ji budete znát, tím méně budete nervózní. A především musíte rozumět tomu, o čem mluvíte! Takže vynechejte rádoby inteligentní témata, pokud o nich nevíte víc jak dvě věty…
Tipy pro vás sepsala: Lucie Formanová
Zdroje fotografií: Business2community.com, Headoverfeels.com