Top 10 pravidel vyjednávání (1/2)

19. Listopad 2014

Umět vyjednávat vás staví do role vítěze. Člověka, který dosáhne všeho, co si předsevzal. Ovládnutím této dovednosti dokážete vytěžit i ze skoro ztracené situace maximum. Vyjednávání uplatníte nejen v obchodě či jednání s kolegy, ale i v každodenním životě, v rodině a vztazích. Jak tedy vyjednávat? Jak tuto dovednost získat a osvojit si ji? 

Negotiating

Vyjednávání je dialog s cílem dohodnout se. Dodržování následujících rad vás postaví do pozice silného hráče v komunikaci a dovede tam, kam chcete vy a ne protistrana – ta navíc bude z vyjednaných podmínek sama nadšená.

Vyzkoušejte leady

Nicméně si buďte vědomi toho, že vyjednávání vždy ctí základní principy: Vyjednávám bez toho, abych uškodil sobě a druhým a s úmyslem a záměrem prospět.

Deset pravidel vyjednávání: 

1. Nevyjednávejte

Nikdy nevyjednávejte, pokud nemusíte. Veškeré spory, ale i obchodní jednání se dají řešit bez vyjednávání. Prodejte cenu toho, co prodáváte. Představte se a sdělte cenu.

2.  Když už, tak vyjednávejte s ostatními

Paradoxně jsme se naučili vyjednávat sami se sebou. Nedělejte to. Kompromis je sice řešením ve vyjednávání, nikoli však pokud budete dělat ústupky sami sobě. To se nikam nedostanete. Máme v sobě malého nahlodávače, který se nás ptá: A co si bude myslet druhá strana? Není tohle moc? atd. Nenechte ho promluvit a buďte si jistí tím, co máte v ruce.

„Nikdy nevyjednávejte sami se sebou.“

3.  Nikdy, nikdy, nikdy neakceptujte 1. nabídku

Pokud vám někdo nabídne jako první řešení nebo rovnou navrhne cenu, neakceptujte ji ihned. Proč? Protože vždy existuje lepší nabídka, kterou můžete dostat. Navíc – přijde-li nabídka od druhé strany, staví vás to z psychologického hlediska do pozice silnějšího hráče.

Vyzkoušejte leady

„První nabídka je jen první pokus druhé strany. Pravá nabídka teprve na vás čeká.“

4.  Nikdy nedělejte nabídku první vy,

pokud se tomu můžete vyhnout. Toto pravidlo má co do činění s pravidly číslo 2) a 3). A opět, pokud dodržíte předchozí dvě, dodržíte i toto pravidlo. Nechte druhou stranu udělat první krok, ať máte z čeho začít vyjednávat.

5.  Pravidlo 80/20

Lidé mají dvě oči, dvě uši a jedna ústa. V tomto pořadí a míře je i používejte. Vice pozorujte, poslouchejte a méně povídejte. Potřeba ovládat umění naslouchat se nevyhne ani vyjednávání. Pokud víc uvidíte a uslyšíte, vaše vyřčená slova vždy padnou na úrodnou půdu.

Zbytek zase zítra!

Text: Kouč Jaromír PrůšaNa cestě s koučem. Jaromír se kromě koučování věnuje korporátnímu vzdělávání v korporátním IT prostředí a v neposlední řadě profesionálnímu networkingu.

Foto: Forbes.com

© 2024 imper.cz