Jak vydělat na explozi supernov? Spoření do zlata je investice, která uchová hodnotu, říká šéf Ibis InGold

02. Leden 2018

Zlato před třemi tisíci let sloužilo estetickým účelům Egypťanům. Kdo se nelíčil zlatým pigmentem, logicky nebyl gold a tím pádem ani in. Až v novověku se zlato stalo mírou bohatství, zárukou blahobytu i v časech, kdy jiná platidla ztratí svou hodnotu. Dnes je prý nejlepší čas na investici do drahých kovů, říká Libor Křapka, výkonný ředitel IBIS InGold. Chci vědět proč. Proč prodat a kdy koupit zlato. Chci získat důvěru v takovou investici.

Libor Křapka, Chief Executive Officer IBIS InGold, 46 let

Je správná doba na obchodování se zlatem?

Domluvte si konzultaci

Jsem přesvědčený, že ano. Zlaté časy mohou nastat nejen pro cenu zlata, ale také pro jeho seriózní prodejce a také jeho vlastníky. Některé měny oslabují, trh se častěji ocitá v obavách z inflace, která vzniká také nekontrolovaným tištěním peněz.

To je na mě moc složité, proč má zlato stále stejnou hodnotu?

Nejlepším příkladem je asi tento argument. Když bys měla před sto léty unci zlata, koupila bys za ni skvělý pánský oblek ve vyhlášeném krejčovství. Pokud dnes vezmeme tu stejnou unci zlata, opět za ni pořídíte pánský oblek šitý na míru, ve velmi dobrém krejčovství. Před sto léty bys mohla koupit auto střední třídy, za určitou hmotnost zlata. Za stejnou váhu zlata dnes, opět koupíš auto ve střední třídě.

 

Domluvte si konzultaci

Ryzí zlato je záruka, jak se jistíte vy, abyste mohli dávat záruky klientům?

Máme fixované podmínky z rafinérie ve Švýcarsku. Jsme hrdí, že jsme prošli opravdu detailním a náročným procesem certifikace u přední švýcarské rafinérie PAMP. Stali jsme se oficiálním distributorem a jako jedni z mála v Evropě můžeme nabídnout zlato konečným zákazníkům.

„Nikdy nepodléhejte nezdaru a nepřestávejte hledat alternativy.“

Burzovní palác, sídlo Ibis InGold.

Co ovlivňuje kurs zlatého businessu?

Cena zlata stoupá v souvztažnosti s mnoha nepředvídatelnými vlivy. Třeba bezpečnostní situace ve světě. Každá taková aktivita, bohužel nahrává i businessu s cennými kovy. To ale není nic nového, na kolísání světových burz se podílí pozitivní i negativní události. Nejistota a nestabilita měn a bezpečnosti vždycky nahrávala zlaté měně.

Jak funguje výdělek z investice do zlata?

Jak jsem již zmínil, není možné zcela předvídat, kterým směrem se budou otáčet události ve světě, ale naše společnost má fixovanou cenu zlata přímo u naší partnerské rafinérie. Takže pokud pracujete se zlatem jako s investicí dlouhodobou, mohu třeba říci, že dnes koupíte unci za 30 000Kč a za osmnáct let ji odkoupím minimálně za 45 000Kč. A použiji větu z našeho businessportálu: Centrální banky mají ve svých depozitech zásoby zlatých cihel. Jde totiž o nejlepší způsob, jak uchovat trvalou hodnotu. A stejně postupují i nejbohatší lidé po celém světě.

„Zlatou destičku s ražbou bohyně štěstí a hojnosti s sebou nosí jeden můj významný klient pro štěstí. Daří se mu.“

Právě hledáte šikovné lidi pro business. Kde vidíš příležitosti?

Úplně všude. Jde totiž o revoluční inteligentní investiční plán, který nabízí možnost spoření do zlata a ten je dostupný téměř každé osobě, která má průměrný příjem.

Libore, co je na businessu se zlatem s bohyní hojnosti a štěstí TOP?

Zajímavý produkt, neregulovaný produkt, vysoká a rychlá provize, business i online, žádné zbytečné papírování a v neposlední řadě, díky našemu systému dokážeme nabídnout trvalou hodnotu uloženou ve zlatě i člověku, který se nepovažuje za „boháče“. V portfoliu finančních služeb, považuji zlato za seriózní alternativu penzijního spoření.

Administrativa je „rub“ mince, když hovořím s obchodníky, moc rádi ji nemají. Spoření do zlata, to bude samé „lejstro“…?

Naštěstí ne. V nejbližších týdnech spouštíme do provozu bezpodpisovou smlouvu. To znamená, že se fakticky s klientem nemusí ani potkat. Odpadá nutnost papírové smlouvy. Klient od IBIS obdrží platební údaje a první platbou bude uzavřena smlouva. Snažíme se jít takovou cestou, která je pro obchodníka nejlehčí a odpadá zbytečná administrace obchodu. Obchodník může naplno a bez překážek žít dalšími akvizicemi.

„S čistým svědomím nabízím náš produkt i svým kamarádům.“

The story of the leader: Libora Křapka Co dokázal ve zlaté porevoluční éře Libor Křapka? Příběh zlata, může vyprávět právě on. Investicemi do drahých kovů se zabývá již dvacet let. V České mincovně stál za projektem, který zvedl mincovně obrat z 50 mil. na 500 milionů, díky prodeji investičních medailí. V IBIS InGold se aktivně podílel na získání licence od švýcarské rafinerie PAMP, rolls royce mezi dodavateli investičního zlata. I díky Liborovi je dnes IBIS InGold jediným distributorem v Česku a na Slovensku, která může nabízet ražené zlaté slitky s typickým symbolem-ražbou bohyně štěstí a hojnosti, Fortuny. Top brand mezi značkami investičního zlata. K zajištění úspěchu radí čtenářům se zálibou pro business: „Problém obvykle otevírá dveře další příležitosti.“

Byl si někdy v rafinérii?

Byl jsem právě v té naší partnerské-PAMP ve Švýcarsku. Největším zážitkem se pro mne stala všechna bezpečnostní opatření. Na jednu stranu jsem díky tomu pochopil, že bohužel svůj tým exkurzovat nebude zcela možné, ale na druhou stranu, vím, že jsou to skuteční profesionálové.

4+1 zajímavost zlatého businessu

  1. Pokud se v tématu o prodeji cenných kovů objeví slovo „bimetalický“ nebo „bimetalismus“, nejpravděpodobněji mluvíme v ekonomiio měnovém standardu, při kterém hodnota měnové jednotky může být vyjádřena buď určitým množstvím zlata nebo určitým množstvím stříbra. Poměr těchto dvou kovů je pevně stanoven zákonem.
  2. Trojská unce, troyska unce, troy weigh, troy ounce, nic tě nezaskočí, víš že se jedná o váhovou jednotku na národních a mezinárodních trzích pro stříbro, zlato, platinu a další drahé kovy či drahokamy. Přesně si zapamatuj: 1 trojská unce = 31,1034807 gramů. 1 kilogram = 32,15 trojských uncí. Název Trojské unce pochází z místa, kde se se zlatem čile obchodovalo v dobých středověku. Šlo o město Troyes ve Francii.
  3. Karát je jednotka ryzosti klenotnických zlatých slitin. Chceš se blýsknout? Zapamatuj si i vzorec pro výpočet karátu. Ryzost čistého zlata je definována jako 24 kt. Jeden karát odpovídá 1/24 hmotnostního podílu zlata, hodnota v karátech je tedy rovna: X = 24 x (M Au/M), kdy X je ryzost karátu, M Au je hmotnost čistého zlata obsaženého v hodnoceném materiálu a {displaystyle M}M je celková hmotnost hodnoceného materiálu.
  4. A tohle mě dostalo, zdroj Wikipedie:

Vznik zlata je spojen v menší míře s explozí supernov a ve větší pak s kolizí neutronových hvězd. Tyto kosmické procesy poskytují dostatečné množství energie k tomu, aby se protony a neutrony mohly sloučit do podoby těžkého atomu zlata. Zlato je svědkem vzniku planety Země.

+ Jedna konceptuální myšlenka zlatého slavíka, Karla Gotta: „Peníze nejsou všechno, ještě tu máme zlato a cenné papíry.“

Foto: Matěj Kadlec

© 2024 imper.cz