Začínáme s business fashion: Jak vybrat oblek?

14. Květen 2021

Oblek je společně s košilí druhou kůží a uniformou každého obchodníka. Chcete v něm dobře vypadat, udělat dojem, ale také se dobře cítit. O tom, jaký oblek by měl být základem každého business šatníku, jaké volit barvy a materiály, jak by měl sedět a jak se o něj starat, aby vydržel co nejdéle, jsme si povídali s Milanem Vasilem, školitelem business oblékání v rámci značky T.M.Lewin.

Výběr obleku by neměl být pouze estetickou záležitostí, důležitý je i materiál a celkové provedení. Rozhodně se jedná o kousek, který by měl mít v šatníku každý muž, a zároveň by na jeho koupi neměl šetřit. Kvalitu obleku zkušené oko totiž pozná na první pohled.

hledáme obchodníka

Kalhoty a sako nejsou oblek

Mnoho mužů si myslí, že když si oblečou černé kalhoty, tvídové sako a k tomu košili s krátkým rukávem, mají oblek. Na pracovní schůzce v takovém oděvu ale neuděláte dobrý dojem. „Pokud se bavíme o obleku, zapamatujte si dvě zásady – kalhoty i sako musí být ze stejného materiálu a stejné barvy,“ vysvětluje Milan Vasil. Takže tmavě modré sako a o odstín světlejší kalhoty působí špatně, až na vzácné výjimky.

K obleku dále patří košile s dlouhým rukávem, která by měla 1–2 cm vyčuhovat zpod saka, černé, kožené šněrovací boty a kožený pásek. „Kdysi bylo zvykem k obleku nosit také vestičku. Dnes už to není povinností, ale mladí muži se zájmem o módu se k ní s radostí vracejí.“ Naše rada zní: Nebojte se experimentovat, vypadá to moc hezky!

Přečtete si také: Jak na výběr košile

Podle Milana Vasila je zkoušení obleku a jeho koupě pro muže rituálem a měli by si ho náležitě užít. „Kupujte ho bez přítelkyně a bez maminky. Jinak se může lehce stát, že si nakonec koupíte oblek podle jejich preferencí.“ Nezapomínejte na to, že nosit ho budete vy.

Filozofií značky T.M.Lewin není prodávat za každou cenu. Oblékání vnímá jako něco, co nás posouvá vpřed, a toto myšlení se snaží přenést i na své klienty. „Muži mívají ze specializovaných prodejen strach, působí na ně příliš nóbl, a tak se bojí vstoupit. Není pravidlem, že oblek musíte kupovat v obleku. Klidně přijďte v džínách a tričku, nemusíte se za to stydět ani omlouvat. Pánský oblek by vám měl sednout, jako by byl šitý na míru. U nás jsme na to připravení a s radostí vám půjčíme košile i boty ke zkoušení,“ vysvětluje Milan Vasil. Nemusíte se bát přijít do prodejny pouze informativně, rozhlédnout se a popovídat si s personálem.

Domluvte si konzultaci

Jakou barvu má mít business oblek?

Naprostou klasikou, kterou volí většina mužů, je oblek v černé barvě. I u obleků je však možné experimentovat, a přitom si zachovat elegantní a společenský vzhled. Barevných obleků není třeba se bát, pouze myslete na to, že některé barvy nejsou vhodné na akce konané po šesté hodině večerní.

Světle modrý oblek

Světle modrý oblek nepatří mezi klasiku a mnoho mužů sází spíše na tmavou barvu. Do 18. hodiny je však naprosto v pořádku nosit i modrý oblek světlé barvy. Působí elegantně, a zároveň svěže a mladistvě. Ačkoliv se této barvě muži obvykle vyhýbají, není proč. Světle modrý oblek lze stejně jako obleky v jiných barvách perfektně sladit s černými nebo hnědými botami.

Tmavě modrý oblek

Pokud kupujete svůj úplně první oblek, sáhněte po tmavě modré barvě. Tmavě modrý oblek je univerzální a vhodný jak pro pracovní schůzky, tak večerní příležitosti. Tmavě modrý oblek se skvěle kombinuje s košilemi, kravatami a kapesníčky. Navíc typově sedí všem, což se nedá říct o černé, která na některých mužích působí zbytečně tvrdě.

Tmavě šedý oblek

Milan Vasil dále rád doporučuje tmavě šedý oblek. „Jedná se o standardní businessový oblek, klienti ho však často odmítají, protože nechtějí být za šedou myšku.“ V tom však může šedý oblek mít své nepopiratelné výhody. Klient se totiž bude více soustředit pouze na to, co mu říkáte. Šedý oblek ale není příliš univerzální, po 18. hodině jej proto vyměňte za černý či tmavě modrý oblek.

Černý oblek

Černý oblek má v šatníku každého muže určitě své místo, neměl by však být první volbou. Nosí se na společenské akce, a pokud nevlastníte smoking, černý oblek, bílá košile a tmavá kravata, jej dokonale zastoupí. V Mekkách módy jako je Francie či Itálie muže v černém obleku na ulici nepotkáte.

Je hezké vidět, když muži experimentují s barvami či vzory. Měli by však po nich sáhnout, až když mají základní výbavu obleků, které jsme si popsali. Velmi oblíbené jsou světle šedá či modrá barva, které jsou ideální na léto.

Chcete, aby vám oblek vydržel co nejdéle? Přečtěte si článek: Jak se starat o byznys oblečení.

Na dobře padnoucím obleku je skvělé to, že vám vytvaruje sportovní postavu, i když ji nemáte

„Mnoho mužů oblek nosit nechce, protože jim nesedí. Vezmou si sako až o tři čísla větší, aby se cítili pohodlně, na pohled to však nevypadá dobře.“ S Milanem Vasilem, kterého jsme zastihli v jedné ze čtyř pražských prodejen T.M.Lewin v pasáži Myslbek, jsme vybrali pár tipů, na co se zaměřit při zkoušení obleku:

  • Sako má rozšířit ramena a zúžit pas, a to i když ho máte rozepnuté.
  • Místo, kde končí rameno a začíná rukáv, má být stoprocentně vyplněno ramenním svalem, nezůstává zde žádný volný prostor.
  • Sako nesmí být příliš vypasované ani příliš volné, budete v něm fungovat celý den.
  • Kalhoty mají být příjemně obepnuté kolem pasu a nesmí se zařezávat.
  • Pod zapnutým páskem by se kalhoty neměly krčit.
  • Naučte se kalhoty nosit správně posazené: nižší sed patří na boky, klasické kalhoty tam nespouštějte.
  • Kalhoty s nízkým sedem vám opticky prodlouží postavu.
  • Délka úzkých kalhot sahá do půlky boty, do konce její zadní části.
  • U širších kalhot může délka sahat po konec podpatku.

Věděli jste, že…? Dnes jsou trendem kratší kalhoty, i proto, že muži rádi ukazují své barevné ponožky. Nejedná se však o žádný fashion výstřelek, spíše návrat do historické Anglie 20.–30. let, kdy se barevné ponožky nosily.

TIP: Kalhoty večer pověste nejlépe na ramínko s klipsy – užší částí nahoru a širší částí směrem dolu. Zavěšené v celé své délce se svou vlastní váhou vytáhnou a nebudete je muset přežehlovat.

Materiál

Není důležité v obleku jen dobře vypadat, musíte se v něm také dobré cítit. Vybírejte vždy přírodní materiály, jako jsou vlna a různé příměsi kašmíru či mohéru. Takový oblek dýchá a velmi dobře se vyvětrá. Kvalitní vlna se navíc vyznačuje samoregeneračními schopnostmi. Hlavně se vyhněte oblekům z polyesteru a ostatních umělých materiálů. Jsou neprodyšné a nedýchají. „Pokud to nevadí vám, v létě je to nanejvýš sobecké vůči lidem, se kterými se setkáváte,“ vyjádřil svůj názor Milan Vasil.

TIP: Nasákl váš oblek kouřem z cigaret? Nechte ho na čerstvém vzduchu vyvětrat dva až tři dny. Nebude z něj nic cítit.

Cena

Koupi obleku by měl muž vnímat jako dobrou investici. U kvalitního obleku z vlny je dobré připravit se na cenu od 11 do 12 tisíc korun. Pokud si koupíte k saku dvoje kalhoty, vyjde to na 14 až 15 tisíc. Například značka T.M.Lewin na nákup druhých kalhot poskytuje slevu 20 %. Není problém sehnat oblek za tři tisíce, dokonce takový, který se dá prát v pračce. Profesionálové to však poznají.

V závěru našeho rozhovoru Milan Vasil trefně prohlásil: „Oblek z vás pravého gentlemana neudělá, může však podtrhnout vaši osobnost a tím přispět k uzavírání dealů.“ Nezapomínejte proto na základy slušného chování a etikety.

Foto: Facebook T.M.Lewin Česká republika

© 2024 imper.cz