Začínáme s business fashion: Jak vybrat oblek?

19. 3. 2016 +

Lifestyle

Oblek je společně s košilí druhou kůží a uniformou každého obchodníka. Chcete v něm dobře vypadat, udělat dojem, ale také se dobře cítit. Hlavně si dejte pozor, ať není cítit vás, což se v laciném neprodyšném obleku může lehce stát. O tom, jaký oblek by měl být základem každého business šatníku, jaké volit barvy a materiály, jak by měl sedět a jak se o něj starat, aby vydržel co nejdéle, jsme si povídali s Milanem Vasilem, školitelem business oblékání v rámci značky T.M.Lewin.

uvod

Kalhoty a sako nejsou oblek

Mnoho chlapů si myslí, že když si oblečou černé kalhoty, tvídové sako a k tomu košili s krátkým rukávem, mají oblek. Na pracovní schůzce v takovém oděvu uděláte spíše opačný dojem. „Pokud se bavíme o obleku, zapamatujte si dvě zásady – kalhoty i sako musí být ze stejného materiálu a stejné barvy,“ vysvětluje Milan Vasil. Takže tmavě modré sako a odstín světlejší kalhoty prostě působí špatně až na vzácné výjimky.

K obleku dále patří košile s dlouhým rukávem, která by měla 1–2 cm vyčuhovat zpod saka, černé kožené šněrovací boty a kožený pásek. „Kdysi bylo zvykem k obleku nosit také vestičku. Dnes už není povinností, ale mladí muži se zájmem o módu se k ní s radostí vracejí.“ Naše rada zní: Nebojte se experimentovat, vypadá to moc hezky!

Přečtete si také: Jak na výběr košile

Podle Milana Vasila je zkoušení obleku a jeho koupě pro chlapy rituálem a měli by si ho náležitě užít. „Kupujte ho bez přítelkyně a také bez maminky. Jinak se může lehce stát, že si nakonec koupíte oblek podle jejich preferencí.“ Nezapomínejte však na to, že nosit ho budete vy.

1

Filozofií značky T.M.Lewin není prodávat za každou cenu. Oblékání vnímá jako něco, co nás posouvá vpřed, a toto myšlení se snaží přenést i na své klienty. „Muži mívají ze specializovaných prodejen strach, působí na ně příliš nóbl, a tak se bojí vstoupit. Není pravidlem, že oblek musíte kupovat v obleku. Klidně přijďte v džínách a tričku, nemusíte se za to stydět ani omlouvat. Pánský oblek vám musí sednout jako by byl šitý na míru. U nás jsme na to připravení a s radostí vám půjčíme košile i boty ke zkoušení,“ vysvětluje Milan Vasil. Nemusíte se bát přijít do prodejny pouze informativně, rozhlédnout se a popovídat si s personálem.

Jakou barvu má mít business oblek?

 • Pokud kupujete svůj úplně první oblek, sáhněte po tmavě modré barvě. Je to nejuniverzálnější barva vhodná jak pro pracovní schůzky, tak večerní příležitosti. Skvěle se kombinuje s košilemi, kravatami a kapesníčky. Navíc typově sedí všem, což se nedá říct o černé, která na některých mužích působí zbytečně tvrdě.
 • Milan Vasil dále rád doporučuje tmavě šedý oblek. „Jedná se o standardní businessový oblek, klienti ho však často odmítají, protože nechtějí být za šedou myšku.“ I když právě to může mít své nepopíratelné výhody, klient se bude soustředit pouze na to, co mu říkáte. Není však tolik univerzální a po 18. hodině jej vyměňte za tmavě modrý či černý.
 • Černý oblek má v šatníku každého muže určitě své místo, neměl by však být první volbou. Nosí se na společenské akce, a pokud nevlastníte smoking, černý oblek, bílá košile a tmavá kravata jej dokonale zastoupí. V Mekkách módy jako je Francie či Itálie muže v černém obleku na ulici nepotkáte.
 • Je hezké vidět, když muži experimentují s barvami či vzory. Měli by po nich sáhnout, až když mají základní výbavu obleků, které jsme si popsali. Velmi oblíbené jsou světle šedá či modrá barva, které jsou ideální na léto.

Chcete, aby vám oblek vydržel co nejdéle? Přečtěte si článek: Jak se starat o byznys oblečení

Na dobře padnoucím obleku je skvělé to, že vám vytvaruje sportovní postavu, i když ji nemáte

„Mnoho chlapů oblek nerado nosí, protože jim nesedí. Vezmou si sako až o tři čísla větší, protože se chtějí cítit pohodlně, na pohled to však vypadá strašně.“ S Milanem Vasilem, kterého jsme zastihli v jedné ze čtyř pražských prodejen T.M.Lewin v pasáži Myslbek, jsme vybrali pár tipů, na co se zaměřit při zkoušení obleku:

 • Sako má rozšířit ramena a zúžit pas, a to i když ho máte rozepnuté.
 • Místo, kde končí rameno a začíná rukáv, má být stoprocentně vyplněno ramenním svalem, nezůstává žádný volný prostor.
 • Sako nesmí být moc vypasované, ani příliš volné, budete v něm fungovat celý den.
 • Kalhoty mají být příjemně obepnuté kolem pasu a nesmí se zařezávat.
 • Pod zapnutým páskem by se kalhoty neměly krčit.
 • Naučte se nosit je správně posazené: nižší sed patří na boky, klasické kalhoty tam nespouštějte.
 • Kalhoty s nízkým sedem vám opticky prodlouží postavu.
 • Délka úzkých kalhot sahá do půlky boty, do konce její zadní části.
 • U širších kalhot může délka sahat po konec podpatku.

Věděli jste, že…? Dnes jsou trendem kratší kalhoty, i proto že chlapi rádi ukazují své barevné ponožky. Nejedná se však o žádný fashion výstřelek, spíše návrat do historické Anglie 20.–30. let, kdy se barevné ponožky nosily.

2
TIP: Kalhoty večer pověste nejlépe na ramínko s klipsy – užší částí nahoru a širší částí směrem dolu. Zavěšené v celé své délce se svou vlastní váhou vytáhnou a nebudete je muset přežehlovat.

Materiál

Není důležité v obleku jen dobře vypadat, musíte se v něm také dobré cítit. Vybírejte vždy přírodní materiály, jako jsou vlna a různé příměsi kašmíru či mohéru. Takový oblek dýchá a velmi dobře se vyvětrá. Kvalitní vlna se navíc vyznačuje samoregeneračními schopnostmi. Hlavně se vyhněte oblekům z polyesteru a ostatních umělých materiálů. Jsou neprodyšné a nedýchají. „Pokud to nevadí vám, v létě je to nanejvýš sobecké vůči lidem, se kterými se setkáváte,“ vyjádřil svůj názor Milan Vasil a my naprosto souhlasíme.

TIP: Nasákl váš oblek kouřem z cigaret? Nechte ho na čerstvém vzduchu vyvětrat dva až tři dny. Nebude z něj nic cítit.

3

Cena

Koupi obleku by měl muž vnímat jako dobrou investici. U kvalitního obleku z vlny je dobré připravit se na cenu od 11 do 12 tisíc korun. Pokud si koupíte k saku dvoje kalhoty, vyjde to na 14 až 15 tisíc. Například značka T.M.Lewin na nákup druhých kalhot poskytuje slevu 20 %. Není problém sehnat oblek za tři tisíce, dokonce takový, který se dá prát v pračce. Profesionálové to však poznají.

V závěru našeho rozhovoru Milan Vasil trefně prohlásil:  „Oblek z vás pravého gentlemana neudělá, může však podtrhnout vaši osobnost a tím přispět k uzavírání dealů.“ Nezapomínejte proto na základy slušného chování a etikety.

Foto: Facebook T.M.Lewin Česká republika