Změňte způsob, jakým trávíte volný čas! 9 cest, jak si urychlíte cestu k úspěchu

01. Listopad 2015

Makat v práci je jedna věc, o vašem úspěchu však rozhoduje především způsob, jakým trávíte večery, víkendy a dny volna. Každý týden má 168 hodin. Pokud strávíte 40 z nich v práci, zbývá vám dalších 128 na spánek a  nejrůznější aktivity. Co s nimi uděláte? Sesbírali jsme seznam 9 aktivit, kterým se po práci věnují CEO Twitteru, herec Neil Patrick Harris a další veleúspěšní lidé:

freetimeup

1. Sportují

I když jste tuto radu slyšeli tak stokrát, stejně ji dáváme na první místo. Je všeobecně známo, že pravidelná pohybová aktivita pozitivně ovlivňuje kreativitu, sebedůvěru i výdrž, a to jak v pracovním, tak i v osobním životě. Sport jak známo posiluje nejen svaly, ale i disciplínu. Zařaďte fitness session ráno před prací či v poledne mezi schůzkami. Slibujeme, že už za pár dní budete žít jiný život!

2. Neustále hledají inspiraci a nové zkušenosti

Neil Patrick Harris, dnes známý především jako Barney seriálu Jak jsem poznal vaši matku, se vyšvihl mezi hvězdy už ve věku 20 let.  Jeho hollywoodští kamarádi se v té době ze všeho nejraději věnovali divokým večírkům. Neil si ale rychle uvědomil, že to není život pro něj. Pokaždé, když se mu uvolnilo místo v rozvrhu, věnoval se čtení, divadlu anebo si zaletěl do New Yorku zkouknout představení na Broadwayi. Od koho jiného se totiž naučit vysněného řemesla než od skutečných mistrů. I díky tomu se z něj stal oceňovaný herec, režisér a moderátor.

Zkuste novou aktivitu a hledejte inspiraci na místech, kam by vás nikdy nenapadlo jít se podívat. Místo nudného sezení u televize jděte večer na vysokoškolskou přednášku, i když máte svá studentská léta dávno za sebou. Nový pohled a mladistvá energie může přinést inovátorské nápady. Zkuste galerii, jógu, večer v úplně jiném prostředí a mezi jinými lidmi, než na jaké jste zvyklí.  Kuchaři by měli zajít do galerie, malíři naopak do prvotřídní restaurace.

3. Vytváří pevná pouta s lidmi, kteří jsou pro ně důležití

Třetí prezident USA Thomas Jefferson se proslavil mimo jiné legendárními večírky, na které zval nejrůznější zajímavé lidi a spřádal filozofické debaty do hloubky. Pryč s povrchní společenskou konverzací o počasí a jiných lidech. Kdy jste naposledy s kolegy či kamarády tváří v tvář a do hloubky rozebírali něco podstatného, co nepatřilo k práci? Uspořádejte večeři podle receptu Thomase Jeffersona a získáte přátele i nápady, které můžou vaši kariéru nasměrovat k lepšímu.

Přečtěte si také: 3 více i méně překvapivá místa, kde uzavřete nejlepší dealy

Vyzkoušejte leady

4. Umí říct NE a dělají to často!

Steve Jobs jednou prohlásil: „Lidé si myslí, že na něco se soustředit znamená říkat ano na všechno,  co souvisí s tématem, na které se soustředíte. Ale to není vůbec pravda, znamená to, že musíte říci NE stovkám jiných dobrých nápadů.“ Je to těžké, když vidíte své přátele každý pátek v klubu a vy místo toho vstáváte na víkendový seminář – ale čím dřív si ujasníte priority, tím rychleji si zvyknete a tím raketověji půjdete nahoru. Úspěšní lidé vědí, že nemůžou za jediný den, a vlastně ani za celý život, stihnout všechno a pomoci každému, kdo je o to požádá. Nemůžou se zúčastnit každého projektu, dorazit na každý večírek ani každému poradit. Dělejte jen to, co vám fakt dává smysl!

5. Tráví čas v přírodě

Nepotřebujete výzkumy, abyste si všimli, že současný životní styl přispívá k řadě zdravotních problémů i k poruchám chování. Nehledě na absenci pocitu štěstí a naplnění – ten se v uzavřených budovách  dlouhodobě pěstovat nedá. Jen těžko může někdo podávat stoprocentní výkony, pokud celé týdny dýchá prach v klimatizovaných místnostech a pracuje pod umělým osvětlením. Ambiciózní lidé si doplňují energii aktivním pobytem v přírodě.

6. Odpojí se

Najděte si čas na víkend, nebo alespoň den, kdy vypnete všechny komunikační přístroje. To znamená žádný internet, žádné e-maily a hlavně žádná sociální média. Sheryl Sandberg, COO Facebooku, se naučila vypínat na noc mobilní telefon, aby měla jistotu a vnitřní klid, že jí nikdo nenaruší klidný spánek. Zvládnete to? Pak nám napište!

7. Snaží se produktivně využít i večery

Všichni víme, že pokud si vytvoříme efektivní ranní rituály, budeme celý den mnohem produktivnější. Mnoho úspěšných lidí ale ví, že ani večerní aktivity nejsou o nic méně důležité. Benjamin Franklin se každý večer ohlédl za svým dnem a zeptal se sám sebe: „Co jsem dnes dokázal?“  Je prokázáno, že pokud před spaním na chvíli otevřete knihu, budete se další den méně stresovat. Pokud se dobře vyspíte, zlepší se vaše kreativita, sebedůvěra i schopnost rozhodování.

Přečtěte si také: Jak si nastavit mindset, abyste skutečně vstávali brzy ráno

8. Neustále si doplňují vzdělání

Bývalý CEO Twitteru Dick Costolo tvrdí, že ho studium improvizačního divadla naučilo být lepším leaderem. Herečka Emma Watsonová mohla leta žít z úspěchu Harryho Pottera, ale místo toho si vybrala studium na univerzitě. Pokud často investujete do svých znalostí a schopností, máte cestu k úspěchu otevřenou.

9. Starají se o sebe 

Specialistka na lidská práva Marianne Elliot, která působila v Afghánistánu, začala cvičit jógu a nejrůznější dechová cvičení, aby si dokázala uprostřed násilí najít kousek klidu a míru. I díky tomu se jí podařilo udržet zdravou mysl a pracovat v extrémně stresujících podmínkách. Sedíte celé dny uprostřed obchodního šrumce, lítáte z jedné schůzky na druhou? Naučte se zklidnit a odpojit. Dodá vám to novou energii, uvolní mysl a i večer po práci budete ready pracovat na svých snech!

Foto: il1.picdn.net

© 2024 imper.cz