Vlka z Wallstreet ve mně nehledejte. Vyznávám čestný a “lidský” obchod a tak to vždy zůstane.

16. Březen 2014

O obchodu nikdy nesnila. Přesto, tehdy ještě jako studentka ČVUT, se rozhodla poslechnout rady své kamarádky a vyzkoušet to.

Vyzkoušejte leady

san

  • Sandra Davidová, 27 let
  • Současná pozice: Key account manager pro největší slevový server v ČR Slevomat.cz
  • Předchozí zkušenosti: Studium na Slezské univerzitě, následně navazující na ČVUT. Příležitostné brigády: Od barmanky a plavčice až po junior researchera v mezinárodní personální společnosti.

 

Sandro, pověz nám, kdy jsi začala pracovat ve Slevomatu?

Ve Slevomatu jsem od dubna 2011, tedy téměř 3 roky.

Jak jsi se k této práci vůbec dostala a co jsi dělala předtím?

Vyzkoušejte leady

Řekla bych, jako slepá k houslím. Studovala jsem navazující program na vysoké škole a potřebovala jsem si přivydělávat. Kamarádka mi tehdy poradila, ať vyzkouším pozici obchodnice v menším slevovém portálu Cupolis, který tehdy sdílel kanceláře se Slevomatem.

Pracovat v obchodě nebyl nikdy můj sen, nicméně vidina flexibilní pracovní doby, nějakého finančního přilepšení a práce s lidmi mě docela lákala. V Cupolisu jsem strávila jen necelý měsíc, portál totiž zanedlouho ukončil činnost.

Nejspíš ve mně kolegové viděli nějaký potenciál, tak mě doporučili na pozici obchodníka do samotného “velkého Slevomatu”. Následoval rozhovor s Alešem Rypem, který byl v té době obchodním ředitelem. Šel z něj strach. Aleše jsem o svých kvalitách nijak nepřesvědčovala – vždyť jsem o nich sama ještě nebyla přesvědčená… Jednoduše jsem si nevěřila. Ale Aleš to zkusil.

Věděla jsi vždycky, že máš obchodní talent, nebo jsi u sebe cítila jiné nadání?

Jak říkám, nikdy bych v sobě obchodníka nehledala. Nad tím, že bych cokoliv kdykoliv prodávala, jsem nikdy neuvažovala. Byla jsem sice vždy docela komunikativní a společenská, ale nikdy jsem neuměla lhát nebo někým manipulovat. Ani jsem se to nechtěla učit. Myslela jsem si, že právě tohle obchod obnáší – prodat cokoliv za každých okolností. O nějaké obchodní vášni se u mě dalo mluvit až po prvních úspěších ve Slevomatu. A pak už jsem se vezla na vlně, jak už to tak bývá.

Nicméně Vlka z Wallstreet ve mně nehledejte. Vyznávám čestný a “lidský” obchod a tak to vždy zůstane. 🙂

Jaké byly tvoje začátky ve Slevomatu?

Jedním slovem těžké. Zvednout telefon a tehdy svým velmi nejistým hláskem nabízet služby Slevomatu, snažit se dostat na schůzku, jednat s lidmi, kteří vlastní firmy, nebo provozují restaurace… Připadala jsem si jako pískle.

Po jak dlouhé době se ti začalo dařit?

Poměrně zajímavé obraty jsem začala registrovat již od nějakého 3.– 4. měsíce. Byla za tím ale opravdu velká spousta intenzivní práce.

Jaký byl tvůj nejvyšší dosažený měsíční příjem a co jsi si za něj pořídila?

Můj nejvyšší výdělek byl cca 207 000 Kč za měsíc. Tehdy jsem doplatila půjčku na své první auto.

Potkala tě ve Slevomatu i nějaká krize?

I krize občas přicházejí. U mě se ale začala objevovat až v posledních měsících. Nejspíše únava. Tento druh obchodu je totiž náročný tím, že je velmi rychlý. Člověk každý měsíc začíná od nuly a to se spojuje s obrovským stresem.

Myslíš, že máš ještě nějaké skryté rezervy, nebo jedeš naplno?

Myslím, že v poslední době jsem s malými rezervami pracovala. Asi se to tak dá říct. Bylo to způsobeno tím, že jsem svou energii chtěla začít směřovat už trochu jinam. Od září se moje pozice pozměnila a nyní jsem opět připravena zapojit se na 120 %. Impulz ve formě změny jsem nutně potřebovala.

Co je pro tebe na práci obchodníka nejhorší?

Nejhorší je vysoká míra stresu spojená s nejistotou výše měsíčního výdělku. Člověk prostě nesmí polevit. Výplata se generuje z tzv. dealů, a když nejsou dealy, nejsou peníze. Pokud si člověk na pravidelný příjem zvykne, pak těžko z tohoto vlaku vystupuje nebo polevuje na tempu práce. Zejména já sama před sebou bych si to neobhájila.

Důležité je, aby byl člověk stále něčím motivován. A motivace má mnoho forem, pro každého to může být něco jiného.

A nejlepší?

Nejlepší je neustálá interakce s lidmi, ať už s více či méně chytrými, se zkušenostmi s provozem nebo vedením firmy, s marketingovými manažery, od všech si něco beru. Pořád se něco nového učím a pevně věřím, že jednou i já posloužím někomu jako inspirace. Ze schůzky se vždy snažím odcházet ve všeobecně dobré náladě, pokud to alespoň trochu jde. Win-win je můj oblíbený model 🙂

A další věc, kterou mám na obchodě ráda, je to že už si moc jako pískle nepřipadám. Nabyla jsem sebevědomí, a to nejen obchodní, ale tak nějak celkově. A to je moc fajn. A každý uzavřený obchod je malým či velkým úspěchem a malou či velkou radostí a z toho čerpám. Každý by si měl denně udržovat alespoň malou “hladinku” radosti.

Jde skloubit život obchoďáka s partnerským životem?

To je pro mě těžké téma. Donedávna jsem měla partnera, který byl také “z oboru”, hodně jsme konzultovali své zkušenosti, zážitky z jednání, radili si, do jisté míry se motivovali. Pochvala a uznání z jeho strany pro mě měly opravdu veliký význam.

Pokud je někdo takto naladěn, skloubit to určitě jde.

Ale věřím, že pokud partner dělá něco diametrálně odlišného a tento “životní styl” nikdy nezkusil, může to v některých oblastech být problematické.

A kde se vidí Sandra Davidová za 5 let?

Za 5 let.. chci být každopádně už nějakou dobu na jiné pozici, ať už manažerské nebo nějaké sofistikovanější obchodní. Obojí je pro mě posun a obojí je pro mě cesta. Pokud se ale naskytne jiná příležitost, která mě bude lákat a bude splňovat kritéria, která mě na práci baví, asi taky nebudu váhat.

Nechci se za každou cenu zaškatulkovat do obchodu, moje vzdělání je všeobecně ekonomické a ráda se učím nové věci v praxi. Chci toho zkusit ještě hodně.

Výslech:

Oblíbená značka oblečení: Popravdě, ve značkách se moc nevyžívám. Koupím si to, co se mi líbí. Pokud je to kabát od Karen Millen, je to fajn. Pokud jsou kalhoty z Manga nebo lodičky Guess, je to dobrá a spolehlivá volba.

Jezdím autem: Splnila jsem si sen a vyměnila své první auto – Seat Leon za krásné BMW 318d.

Oblíbená restaurace: Na kopci na Smíchově

Ideální dovolená: U moře se spoustou knížek, se spřízněnou duší, bez starostí, bez stresu a bez zbytečných plánů, které se musejí stihnout. Prostě absolutní restart.

P. S.: Úspěšný obchodník by neměl zanedbávat roli inspirativních lidí ve svém okolí. Jakmile najdete svého motivátora, chcete-li tahouna, případně jich máte více, jste na nejlepší cestě. Já je od začátku ve firmě měla, naučila se od nich všechno, co jsem potřebovala. Učím se i nadále, ale zároveň se sama snažím inspirovat ostatní. Obchodníci sobě. Amen.

Good Luck 🙂

 

© 2024 imper.cz