Vídeň opět nabízí akcelerační program pro startupy

06. Únor 2023

Startupy toužící expandovat do německy mluvících zemí často zvažují, jaký stát a kterou z metropolí zvolit jako první krok. Rakouské hlavní město už skoro deset let podává pomocnou ruku ve formě intenzivního čtyřtýdenního programu Vienna Startup Package. Ten slouží jako odrazový můstek nejen na německy mluvící trhy, ale i pro další expanze. Programu se pravidelně účastní i české firmy. Vídeňská hospodářská komora má navíc v Česku i vlastní zastoupení.

V rámci balíčku Vienna Startup Package, který organizuje městská hospodářská agentura (Wirtschaftsagentur Wien / Vienna Business Agency), zve Vídeň zainteresované startupy na čtyřtýdenní intenzivní akcelerační program. Vybranou dvacítku startupů čeká přímo ve Vídni asistované seznámení s vídeňským a rakouským trhem, identifikace nových obchodních příležitostí i propojení s relevantními stakeholdery.

Letošní ročník by měl, i v závislosti na případných pandemických opatřeních, proběhnout od 22. května do 24. června 2023. Vídeňská nabídka tradičně obsahuje řadu interaktivních praktických workshopů, individuální koučink v hodnotě 2 000 eur či uvedení do místního startupového ekosystému včetně zprostředkování relevantních kontaktů. Balíček zahrnuje i cestovní náklady a ubytování ve středu města pro jednu osobu na startup, plus vlastní místo v jednom z vídeňských co-workingových center. Přihlášky do letošního ročníku lze podávat do 24. února 2023. Vítězné startupy bude vídeňská byznysová agentura ve spolupráci s lokálními experty vybírat v půlce března, výsledky se zájemci dozví 20. března.

V předchozím roce vybírala Vídeň z 228 přihlášek. Mezi devatenácti vybranými startupy z patnácti zemí se kvalifikovaly i tři české firmy: Twigsee nabízející softwarová řešení pro školky a rodiče, Lemonero poskytující rychlé půjčky internetovým obchodům a Arbo Technologies, které se zaměřuje na péči o stromy zejména v městském prostředí. Od roku 2014, kdy vídeňská agentura začala balíček nabízet, se do programu přihlásilo přes 1 600 startupů z více než stovky zemí.

Pro mnohé z nich se Vídeň stala základnou, ze které začali budovat svoje podnikání i na globální úrovni.

Metropole se řadí mezi pět nejvýznamnějších evropských ICT center, sídlí zde přes 200 mezinárodních centrál a 1 500 výzkumných institutů. Dlouhodobě se umísťuje na špičkách světových žebříčků hodnotících kvalitu života ve městech. Pracuje zde také 25 000 expatů z 90 zemí a místní univerzity navštěvuje 200 000 studentů. Pronájmy kancelářských prostor při tom podle hospodářské agentury dosahují pouze třetinové výše v porovnání například s Londýnem.

Českým zájemcům o komplexní servis městské hospodářské agentury Vídeň nabízí ještě jednu výhodu navíc, provozuje zde totiž vlastní zastoupení. Veškeré dotazy k portfoliu agentury může zprostředkovat či přímo zodpovědět Zuzana Bedřichová na adrese: prague@viennabusinessagency.com.

Více k Vienna Startup Package 2023 najdete zde.

© 2024 imper.cz