06. Duben 2018
Lidský hlas patří k jedněm z nejcennějších nástrojů člověka. Nezáleží jen na tom, co říkáme, ale také, jak to říkáme. Náš hlas o nás vypovídá mnoho. Prezentujeme se jím našemu okolí, odráží pocity i prožitky. Hlas totiž ovlivňuje první dojem, kterým na druhého zapůsobíme.
Tón hlasu má vliv na pozornost
Tón hlasu je součástí neverbální komunikace a dokáže nás velmi ovlivnit. Sami určitě dobře znáte situaci, že někoho dokážete poslouchat dlouhou dobu, ale jiný vás rozčiluje tónem svého hlasu po pár minutách, možná dokonce vteřinách. Obecně platí, že našim uším je příjemný hluboký a plný hlas, naopak vysoko položený hlas nás většinou odrazuje a nutí nás řečníka neposlouchat.
Poslouchejte se
Víte, jaký používáte vzorec mluvení vy osobně? A zda váš hlas působí příjemně? Nahrajte se. Jen tak zjistíte, jak mluvíte například při rozhovoru, během schůzky, nebo třeba při telefonování. Zaměřte se na to, v jakých situacích se váš tón hlasu mění, jaký byl váš hlas, když jste argumentovali, přesvědčovali, nebo pochybovali.
Trénujte
Náš hlas je nám geneticky daný, ale pokud neoplýváte zrovna příjemným hlasem, nemusíte zoufat. I správný tón hlasu se dá totiž natrénovat. Dle nejrůznějších průzkumů používáme pouze 40% objemu hlasu a zbylých 60% tak zůstává opomenuto. Správným tréninkem, ať už autotréninkem, prací s logopedem, nebo absolvováním nejrůznějších kurzů zaměřených na práci s hlasem, můžete tón vašeho hlasu zdokonalit. Správným tréninkem lze také výrazně zvětšit hlasový rozsah.
Dodejte hlasu na síle
Sílu vašeho hlasu značně ovlivňuje způsob dýchání. Silného hlasu dosáhnete tak, že se budete nadechovat pomocí bráničního svalu, tedy dýchat do břicha, nesmíte přitom ale zvedat ramena. Naučíte-li se správně dýchat, budete mít silnější hlas, aniž byste při tom trpěli například bolestmi v krku.
Šetřete hlas
S přibývajícími léty dochází ke změně kvality hlasu, ten ztrácí na nosnosti a kvalitě. Přesto však můžete o váš hlas pečovat a uchovat si jej po co nejdelší dobu kvalitní a „poslouchatelný“. Pokud vás hlas živí a používáte ho často, měli byste pamatovat na to, že by z vaší stravy měly zmizet potraviny vedoucí k refluxní chorobě jícnu a k poškození sliznice hrtanu. Těmito „ničiteli“ je například požívání velkého množství kávy, ale patří sem i nadměrná konzumace tučných a sladkých potravin, které způsobují překyselování žaludku. Stejně tak byste se měli vyhýbat hlučnému a zakouřenému prostředí. Kouření více jak deseti cigaret denně pak vede ke zhrubnutí hlasu.
Chcete-li působit na vaše okolí pozitivně a příjemně, naučte se vědomě ovládat váš hlas. Přitáhnete si tak do vašeho života třeba i nové zákazníky nebo partnery.