Jak se oháknout na vánoční party? 3 rady módního stylisty

16. Prosinec 2014

Máte se zúčastnit firemního večírku a nevíte, co na sebe? Nechcete působit lacině nebo naopak arogantně jen díky nevhodně vybranému outfitu? Pak raději věnujte pozornost následujícím řádkům. Vše má totiž svá pravidla, s nimiž není radno si zahrávat!

vanoce obleceni

1. Pánové, buďte casual!

Pokud se večírek odehraje pouze v okruhu kolegů či nadřízených, které dobře znáte, volte casual styl. To znamená jednobarevné kalhoty pro pány, především tmavší barvy, košili zastrčenou do kalhot a sako pro běžné nošení, případně svetr. Sako nebo svetr může být živějších barev, klidně zelené, modré nebo vínové. Neopomenutelnou součástí outfitu je pásek.

Domluvte si konzultaci

TIP: Délku kalhot volte k okraji podpatku u bot. Spousta chlapů dodnes předepsané délky kalhot ignoruje, což je ale úplně hloupá chyba. Každý lepší obchod s obleky tuto službu nabízí a to mnohdy i na počkání,“ radí stylista Pavel Filandr. A dodává, že je striktně zakázáno nosit cokoli v kapsách. Boule rýsující se pod oblečením totiž nevypadají atraktivně nikdy.

casual

2. Dámy, zadek a prsa jsou tabu!

Dámám se na tento druh vánočních večírku doporučují sukně či šaty v délce nad kolena a boty na středně vysokém podpatku. Ideální barvy jsou opět tmavší. Absolutní tabu jsou hluboké výstřihy a extra krátké sukně.

Příběh z obchodní praxe:Vždycky jsem si myslela, že odvážné oblečení může při navazování obchodních vztahů pomoci, ale byla jsem na velkém omylu. Vyzývané oblečení ke mně vždy přitáhlo neseriózní pány, kteří si na mocné podnikatele jen hráli. Ve skutečnosti mi pak namísto zakázek nabízeli sex anebo dokonce některé obchody podmiňovali neslušnými návrhy. Jakmile jsem začala nosit klahoty, košile nebo decentní šaty, tito pofidérní rádoby podnikatelé zmizeli,“ vypráví svůj příběh Eva, jednatřicetiletá obchodnice z Prahy.

Zkuste také zjistit, jaké aktivity na firemní večírek vedení připravilo. Pokud to budou taneční podložky nebo různé hry, nejspíš se budete cítit lépe v jiném oděvu, než kdybyste měli hrát poker či stolní fotbal.

Domluvte si konzultaci

damy

3. Co na formálnější akci s klienty? Pánové kravata, ženy psaníčko a střízlivý make-up

Na akcích pro partnery, sponzory a klienty volte „smart casual“. Jedná se o jakýsi mezistupeň klasického obleku a běžného casual oblečení. Ideálně třeba oblek, košile a vestička doplněna kravatou. Ženám sekne kostýmek a psaníčko. Letošním trendem jsou lakované boty s ostrou špičkou. „V takovémto případě doporučuji výraznější večerní líčení. Kouřové vystínované oči a lehce zvýrazněné rty. Určitě ne sytě zmalované oči, pudřenkou načervenalé tváře a zářivě rudá pusa – to už by bylo příliš vulgární,“ doporučuje Pavel Filandr.

TIP: Kdy červenou, a kdy modrou kravatu?

  • Pokud chcete ukázat svou sílu a pevně věříte v to, že jste jednička ve svém oboru, pak volte červenou. To je sice agresivnější barva, ale dáváte tím najevo, že víte, kde jste a proč tu jste. Červený odstín vám pomůže ulovit další obchodní partnery.
  • Chcete-li se bavit spíše s kolegy či nenápadně navrhnout svému nadřízenému, zda byste nemohl být povýšen nebo odměněn prémií, zvolte modrou. Modrá barva evokuje v protistraně pocit spokojenosti a jakési pýchy na to, co z vás (svého zaměstnance) vychoval.

kravata

Neřekli vám dress code? Zde jsou další vodítka:

  • Ve všední dny se zpravidla pořádají méně formální akce, tudíž lze předpokládat účast spíše kolegů, než partnerů a klientů
  • Pátky a víkendy napovídají slavnostní atmosféru
  • Mnohé prozradí místo akce; pokud máte pronajatý salonek s bowlingem, netřeba vůbec uvažovat o obleku. Je-li na pozvánce restaurace, kde stojí degustační menu 3 000 Kč, vsaďte raději na víc byznys notu.

Text: Ivanna Benešová

Foto: laurenconrad.com, male-extravaganza.com, thesimplyluxuriouslife.com

© 2024 imper.cz