5 tipů z Travel Bible, jak na svobodnější sales z Česka nebo odkudkoli

07. Červenec 2016

Ruku na srdce – sedíte v kanceláři, potíte se na schůzkách či se sluchátkem u ucha, venku je krásně a vy se nemůžete dočkat dovolené. Moře, leháro nebo pořádný adrenalin. Možná už jsou holiday dokonce za vámi a další v nedohlednu. Přemýšleli jste někdy o tom, že to jde i jinak? Že můžete pracovat svobodněji po celý rok, ať už z Česka nebo odkudkoli? Že můžete jako tzv. sales nomád vyjet za sluníčkem kdykoli během roku – a nepřijít přitom o klienty?

20160708_081123

Klíč je v mindsetu svobodného obchodníka – otočte výmluvy, které vám brání cestovat

Pokud jste našimi pravidelnými čtenáři, tak z rozhovoru s Davidem Kolářem víte, že to jde i v salesu. Pro ty, kteří o cestě sales nomádství uvažují už delší dobu, ale mají strach ze ztráty zaměstnání, nebo neví jak na to, aby je šéf „pustil” z práce (respektive od pracovního stolu) doporučujeme zejména knihu Čtyřhodinový pracovní týden od Tima Ferrise. Jelikož sami se svobodnějším sales životem začínáme, inspirovali jsme se u odborníků na cestování a digitálních nomádů Petra Nováka a Matouše Vinše, a z jejich knihy Travel Bible přinášíme 5 klíčových oblastí, které lidi většinou brzdí od častějšího cestování a které jsou jen výmluvami:

1. Co s bytem tady v Česku?

Rádi byste vyrazili na delší pracovní cestu, ale neplánujete natrvalo opustit byt? Sehnat nájemníka na kratší a konkrétnější dobu nebývá úplně snadné, proto doporučujeme využít portálů jako jsou Airbnb, Wimdu nebo Homeaway. Tyto pronájmy vám zároveň můžou zaručit i menší příjem, který se vám na cestách bude hodit. Jen je pak potřeba mít spřízněnou osobu, která za vás bude klienty ubytovávat, a to už znamená dost starostí.

Travel Bible doporučuje: „Pokud se starostem chcete vyhnout, nebo nemáte nikoho, kdo by se o pronájmy v bytě staral, je možné využít relativně mladé služby Flatbook. Tato služba krom klasických krátkodobých pronájmů nabízí ještě druhou možnost. Zadáte, odkdy dokdy budete pryč a jaké jsou vaše náklady včetně služeb, dodáte pár informací jako velikost a lokalita. Pokud se Flatbook váš byt líbí, máte vyhráno. Služba pokryje vaše náklady na pronájem a byt bude dál pronajímat za vás. Vše, co vydělají navíc, jde do jejich kapsy. Jsou plně pojištěni, pokud by se něco v bytě rozbilo či zničilo. Ve výsledku s Flatbook nic moc nevyděláte ale, ani nebudete muset platit nájem – a o to jde.“

2. Jak a kde na letenky?

Hodně lidí tvrdí, že doba levných letenek už je ta tam. Ceny leteckého benzínu se za roky vyšplhaly nahoru, aerolinky zredukovaly kapacity a navýšily všemožné poplatky. Ryanair už nelétá za cent. Najít levnou letenku je stále těžší, ale jde to. Dokonce jsme přesvědčeni, že levných letenek je na trhu naštěstí pořád víc než dost. A jaké vyhledávače využívají doporučují autoři knihy Travel Bible?

  • Azair – momentálně nejlepší český vyhledávač
  • Kiwi (dříve Skypicker) – velmi dobré vyhledávání nízkonákladových letů v Asii
  • EasyJet – nízkonákladová společnost, u které lze nalézt velice levné letenky díky dlouholeté chybě u přepočtu kurzů

Travel Bible doporučuje: „Většina lidí se snaží získat tu nejnižší cenu, čeká a čeká, aby nakonec zaplatili víc, než původně chtěli. Ceny letenek stoupají a klesají neustále a lidé o dobrou cenu většinou přijdou právě proto, že čekají příliš dlouho. Důležité je si uvědomit, kolik chcete a můžete zaplatit, ne kolik doufáte, že zaplatíte. Pokud na podobnou cenu narazíte, nečekejte a kupujte. Nemá cenu čekat na nejlepší možnou cenu. Stačí počkat na vaši cenu. Jakmile máte letenku, přestaňte je sledovat. Váš cíl je na dosah a mít letenku znamená, že z příprav máte tu méně příjemnou část za sebou. Následují jen samá pozitiva a zážitky, které si za peníze stejně nikdy nekoupíte.“

Domluvte si konzultaci

3. Budu mít na cestách easy přístup k penězům?

Kovářova kobyla často chodí bosa, a obchodníci jsou známí tím, že mají nepořádek v administrativě i cashflow. Nicméně – čím lépe si finance dokážete zorganizovat před cestou, tím méně s nimi pak budete mít problémů.

  • Hotovost. Vždy si s sebou mimo Evropu vozte dolarové bankovky nebo alespoň eura. Ty se nikdy neztratí. Pro případ nouze se vyplatí mít drobné dolarové bankovky, kterými se v některých zemích dá platit v pouličních stáncích a hostelech, i když dolar zrovna není oficiální měna dané země. Potřebujete je i na víza a úplatky úřadům v zemích třetího světa.
  • Bankovní účet. Peníze na cestu máte našetřené a určitě leží na bankovním účtě. Aby však tento účet byl vhodný i pro (sales) cestování, musí splňovat několik základních parametrů. V první řadě potřebujete možnost přistoupit k němu odkudkoliv – internetové a případně mobilní bankovnictví je tedy základ. Důležité je, aby vám banka byla schopná posílat ověřovací SMS zprávy do zemí, kam se chystáte. U některých je to mimo Evropu problém, takže si raději dopředu ověřte, jestli vám SMS přijde. Ideálně se ptejte někoho se stejnou bankou, kdo už v dané zemi byl, přímo v bance vám to často nebudou sami schopni říct.

Travel Bible doporučuje: „Když přijde na platby a výběry v zahraničí, nemáme české banky moc v lásce. Hlavně kvůli více či méně skrytým poplatkům, kterými se snaží platební operace v zahraničí zatížit. I zcela transparentně se tvářící banky vám většinou strhnou peníze s nevýhodnou konverzí. Zbývá tedy jen možnost založit si účet v zahraničí. To se na první pohled může zdát zhola nemožné, naštěstí ale existují výjimky a my jsme jednu z nich vyzkoušeli. Německá banka Number26 nabízí eurový účet, který je i s platební kartou MasterCard vedený zcela zdarma, mohou jej založit i občané ČR a SK a hlavně – vybíráte ze všech bankomatů na světě zdarma. Testovali jsme ji na Islandu a spokojenost.“

4. Jak na cestách hacknu luxusní lifestyle?

Kvůli cestám se bojíte utrácet, protože nevíte, jak vám prodeje po Skypu do Česka půjdou, na druhou stranu si nechcete odpírat nová dobrodružství? Low-cost životnímu stylu neholdujete? Chcete si nakrmit Instagram fotografiemi zážitků, které oslní okolí a zároveň vás nebudou stát majlant?

Potápění na korálových útesech, let soukromým letadlem, setkání se lvem ve volné přírodě nebo cesta do Antarktidy patří mezi velké sny mnoha cestovatelů. Přitom není nijak složité podobné věci zažít a dokonce vás to ani nemusí stát stovky tisíc.

  • Luxusní bydlení. Penziony ani klasické hotely vás nelákají? Na Airbnb zdaleka nemusíte hledat jen levné bydlení, naopak. Je libo soukromá vila pro dva ve Vietnamu, s bazénem, krásným výhledem a kousek od pláže? Za 6 000 korun na noc je vaše. Pěkné možnosti luxusního bydlení nabízí i Booking – namátkou třeba skleněné iglú ve Skandinávii nebo nádherný historický hotel v Barmě. Zkuste také třeba Secret Escapes kde se stačí zdarma zaregistrovat a dostanete přístup k nabídkám, kde například pětihvězdičkový hotel v Dubaji dostanete za 5 000 korun na noc za pokoj i se snídaní. Běžná cena je více než dvojnásobná.

TIP: Secret Escapes se chystá i do Prahy a nabízí příležitost schopnému Key Account Managerovi, který má na to rozjet globální startup také na našem trhu! 

  • Rychlá auta. Při pohledu na Ferrari, Porsche nebo Mustanga zaplesá srdce snad každého chlapa i mnoha žen. Proč se v luxusním rychlém autě alespoň jednou za život řádně neprojet? Například na závodním okruhu v Las Vegas nebo Los Angeles se můžete projet ve Ferrari za 300 dolarů, stačí si ho objednat na ExoticsRacing. To není zas tak moc, ne? Nové stojí tisícinásobek.

5. Proč bych do toho měl(a) jít?

  • Povolání obchodník jste si zvolili právě proto, abyste měli svobodnější lifestyle.
  • Většina z vás nemá fixních 20–25 dní dovolené a pokud splníte cíle a jste schopni být k dispozici online, můžete si delší cestu dovolit.
  • Budete bohatší o zkušenosti, zahraniční kontakty a lekce, které zúročíte v businessu.
  • Jste obchodník a víte, jak si peníze vydělat. I kdyby vám výkony na cestách spadly, vždy se umíte zahryznout a už během cest nebo po návratu do Česka uděláte dvakrát takový obrat!
  • Máte BusinessAnimals.cz, kde vás pravidelně informujeme o moderních přístupech k salesu s využitím moderních technologií, což na cestách využijete.

button registrace

© 2024 imper.cz