11. Říjen 2015
S Hankou Krejčí, zakladatelkou projektu Baby Office, jsme se setkali v kavárně Divoké matky v pražském Karlíně. Zatímco si její syn spokojeně hrál, mohli jsme si v klidu povídat o tom, jaké to je pracovat se 3 dětmi a 2 firmami, které Hanka spoluvlastní. „Mám tři děti – dcery 17 a 6 let a ročního syna. Skloubit byznys a péči o děti s tak velkými věkovými rozestupy je poměrně náročné. Donutilo mě to vyladit svůj život tak, aby všechno fungovalo do puntíku,“ popisuje Hanka, jak vše zvládá. Přinášíme 7 tipů, co si od maminek vzít pro obchod.
1. Věci, do kterých se vám nechce, udělejte hned
Dítě vás naučí, že jsou důležitější věci než vaše pocity a potřeby. Musíte ho nakrmit, když má hlad, přebalit, když potřebuje, pochovat, a nikdo se neptá, zda se vám chce, zda nejste unavená nebo vás nebolí záda.
„Tento přístup se vyplatí zachovat i k činnostem, které se vám zrovna nechce dělat. Odsouváte nepříjemné telefonáty? Kupí se vám nevyřízená administrativa? Naučte se pustit se do nepříjemné práce hned po ránu,“ radí Hana Krejčí, jejíž projekt Baby Office podporuje maminky při jejich návratu do zaměstnání.
2. Važte si svého času a delegujte vše, co můžete
Samozřejmě nikdo neudělá věci tak dobře jako vy. Ale pokud se naučíte dělat pouze to, co nemohou udělat ostatní, ušetříte čas a můžete se věnovat strategickým věcem – v životě i v byznysu. Delegovat činnosti je jedna z nejcennějších a zároveň nejnáročnějších dovedností, které můžete získat. „Představa, že za každou hodinu, kdy je malá ve školce, platím 100 Kč, mě naučila pečlivě vážit činnosti, kterým se v té době věnuji,“ říká maminka Andrea.
Zaškolte si pomocníka, přijměte stážistu, využívejte služeb virtuální asistentky, vezměte si paní na úklid domácnosti – cokoli, co vám ušetří čas, abyste se mohli věnovat prioritním činnostem.
3. Smiřte se s tím, že vždy budete mít víc příležitostí než času. Při všem, co děláte, mějte na paměti především vize
S dětmi člověk rezignuje na spoustu svých zálib a koníčků, protože na ně prostě nezbývá čas. O to důležitější je definovat si své priority, uvědomit si vize, kam chcete, aby se váš život ubíral, a z těch neslevovat. Sami znáte období, kdy se valí deadliny, navyšují cíle a vše vám přerůstá přes hlavu. Právě opakování vize vás přes toto období přenese.
4. Hledejte možnosti, jak spolupracovat. Pomáhejte ostatním
„Když máte malé děti, nemůžete všechno dělat sama. Potřebujete kolem sebe lidi, kteří vás podpoří a pomohou vám. Spolupracovat a pomáhat si navzájem je klíčem i k úspěšným obchodním vztahům,“ ví ze zkušenosti Hanka, neboť v Baby Office funguje sdílená kancelář se zkušenými chůvami, které se postarají o děti do 6 měsíců, zatímco maminky pracují.
Jste kreativní? Chrlíte ze sebe nápady, ale jejich dotahování už vás nebaví? Spojte se s lidmi, kteří jsou dobří v realizacích, ale nejsou kreativní. Vytvářejte synergie a propojujte se. Když se bude dařit lidem kolem vás, bude se dařit dobře i vám.
5. Plánujte. Dlouhodobě i krátkodobě
Bez pečlivého plánování se neobejde žádná maminka. Někdy není volba té správné aktivity v dané chvíli jednoduchá – máte jít na zajímavou akci, kde můžete potkat své potenciální klienty, nebo se věnovat rodině? Dát přednost projížďce na kole, nebo dodělání práce? Pomůže vám detailní plán aktivit. „Děti velmi dobře reagují na stereotypy, pokud vědí, kdy se bude co dít, smíří se s realitou lehce. Naopak špatně snášejí nejistotu a překotné změny. To samé platí do jisté míry i o dospělých,“ podotýká maminka a podnikatelka.
6. Nesnažte se dělat věci dokonale
Dokonalost je iluze. Stejně jako od dětí nemůžete vyžadovat, že budou dělat vše podle vašich představ, ani sebe nemůžete stresovat touhou po stále lepších výkonech. Nedaří se vám dovolat do firmy, kam se určitě chcete dostat na schůzku? Máte pocit selhání? Pusťte to, snažte se brát život i práci s lehkostí. Často se stává, že věci začnou fungovat, když se přestanete zarputile snažit.
7. Naučte se říkat NE
Děti vás skvěle vycvičí v tom, jak dávat druhým hranice bez toho, abyste je zraňovali nebo ponižovali. „Dětem musíte říkat NE 10× denně. Naučte se to říkat i svým obchodním partnerům. Pečlivě vyhodnocujte, kdy se vám obchod vyplatí, nesnažte se uspět za každou cenu. Raději méně dobrých obchodů než více problematických,“ dodává Hanka, která mimo jiné pořádá pro maminky vzdělávací kurzy, kde své zkušenosti předává.
Spoluautorkou článku je Hana Krejčí, zakladatelka Baby Office.
Foto: rolereboot.org