8 českých TEDx videí, která vás nakopnou

11. Srpen 2017

TEDx není jen tak obyčejná konference, je to životní styl a návyková záležitost. Kdo zná, ten ví, o čem mluvíme. TED a TEDx talky jsou známé po celém světě a denně se jimi inspirují miliony lidí. Je však dobré vědět, že skvělé TEDx akce děláme i v naší malé České republice. Už několik let, pravidelně, v různých městech a také vícerých formátech. Logicky tak již vzniklo několik zajímavých talků, o kterých se tolik neví, ale které stojí za to šířit dál!

photo-1416339442236-8ceb164046f8

hledáme obchodníka

1. Konečně v penzi. Už můžu dělat, co mě baví

Kdo: Tomáš Hajzler

Kdy: TEDx Prague 2010

Naše TOP myšlenka: Hlavním cílem lidského života je štěstí. Nečekejte do penze, až si ho začnete plnit.

Jste jako obchodníci happy v tom co děláte? Není to JEN práce, ale životní styl a nadšení? To máte velké štěstí. Tomáš Hajzler, ve svém talku mluví o lidech, kteří svůj život od pondělí do pátku marní v práci, která je absolutně nebaví. Že těch lidí je hodně a že existují i firmy, kde to může fungovat i jinak.

Vyzkoušejte leady

2. Bourání klišé

Kdo: Adam Gebrian

Kdy: TEDx Brno 2010

Naše TOP myšlenka: „Když nemáte konkurenci, nikdo vás nekritizuje, když vás nikdo nekritizuje, zblbnete.“

Když někdo vystuduje architekturu, očekává se, že začne navrhovat domy. Svůj život však nemusíte žít podle očekávaní druhých. Adam architekturu vystudoval a dělá všechno možné, jen nenavrhuje ty domy. Nelíbí se mu, že naše kultura vychovává jen samé realizátory, protože nám tady chybí inspirátoři a propagátoři. On se proto rozhodl nepatřit do mainstreamu.

3. Cesta bez cíle

Kdo: Ivana Málková

Kde: TEDx Prague 2012

Naše TOP myšlenka: „Věřím, že vždy přijde někdo, kdo mi řekne: To, jaká jsi teď, se nám hodí, pojď to dělat s námi.“

Máte cíl, za kterým jdete? Nemáte? Nevadí! Tento talk je důkazem, že se dá žít i bez toho. Ivana Málková spoluzaložila školu hrou a ve své přednášce mluví také o tom, jak se dá odejít z s.r.o.-čky, když jste její jediný majitel, svou práci milujete, avšak ta práce vás zároveň ničí. Stačilo požádat a řešení přišlo samo. Takto to většinou funguje, když žijete bez cíle.

4. Nejlepší investice

Kdo: Radvan Bahbouh

Kdy: TEDx Prague 2012

Naše TOP myšlenka: „Hezké vzpomínky nám mohou pomoct prožít i těžké chvíle našeho života.“

Uchovávat si hezké vzpomínky ve formě vizualizace a obrazů v naší hlavě k určitému období našeho života, i když ho už žijeme v úplně jiném obrazu, je zajímavou formou, jak ho prožívat ve štěstí. Představte si, že si dokážete vybavit, co jste dělali před 20 lety v konkrétní den, a to bez toho, abyste se podívali do diáře. Prý se to dá a je to skvělé.

5. Nečekejte, až vyrostete

Kdo: Dominika Gawliczková

Kdy: TEDx Hradec Králové 2014

Naše TOP myšlenka: Když něco chceme, většinou to chceme hned! Nečekejte, až vyrostete, a jděte do toho!

Dominika se jednoho dne rozhodla na své malé motorce ujet 10 000 km napříč Evropou. Úplně sama se svými 150 centimetry a stanem, který neuměla rozložit. Nenechala se odradit svým okolím, nečekala na dokonalé podmínky, protože ty nemusejí přijít nikdy. Prostě se vydala na cestu. Objevila vášeň a dnes cestuje po celém světě.

6. Jak by technologie měla fungovat pro všechny

Kdo: Tomáš Staník

Kdy: TEDx Brno 2014

Naše TOP myšlenka: „Když jsem pouhý školní prototyp začal brát vážně, za dva týdny jsem toho udělal víc než za 3 roky.“

Denně si na své telefony můžeme stáhnout jednu z mnoha aplikací, přes které můžeme chatovat s kamarády, objednat si taxi, jídlo, stáhnout filtr na fotky. Nevidomí lidé již téměř sto let mají pouze bílou paličku. Tomáš začal s kamarády na škole vyvíjet aplikaci, která by jim více ulehčila život. Tehdy to však byl jen obyčejný školní projekt.

7. Méně mít, více žít

Kdo: Adam Marčan

Kdy: TEDx Youth Prague 2013

Naše TOP myšlenka: Čím víc víte, kdo jste a co chcete, tím méně vám to diktuje vaše okolí.

Na škole ho nebavilo učit se věci, které se učit nechtěl. Nechtěl chodit pouze z práce domů, od pondělí do pátku, pak se opít s kamarády, pak nic a zase do práce. Potom objevil Minimalismus a změnil se mu život. Skvělé video, místy trochu horší kvalita zvuku, ale stojí za to podívat se do úplného konce.

8. Dvě kultury, jedna tvář

Kdo: Do Thu Trang

Kdy: TEDx Prague 2013

Naše TOP myšlenka: „Nezáleží na tom, odkud jste, ale kam jdete.“

Slyšeli jste někdy pojem banánové děti? Nejen o něm mluví Trang ve svém talku. A také to tom, jaké to je být Vietnamkou, ale cítit se více Češkou? Co na to říkají vaši rodiče a vietnamská komunita, dle které byste neměli vybočovat z davu? A co je na tom celém nejvíc úžasného?

© 2024 imper.cz