Letošní TEDxPrague nakopl tím správným směrem: „Sny jsou bez limitu“

02. Listopad 2015

Mám  sen – takto nazvali organizátoři již šestého TEDxPrague setkání lidí, kteří se rozhodně nebojí jít si za svým. Dne 28. října 2015 se tak na prknech Malé scény Národního divadla potkali mimo jiné vítěz České inovace 2015 s první Češkou, která v roce 2009 pokořila Mount Everest. A jaké další překonané cíle představilo celkem třináct vystupujících během jediného dne, který nám zároveň připomíná den, jenž splnil před 97 lety sen spoustě Čechů a Slováků?

tedx_uvodni

Promluvili vědec i funebračka:„Až umřu, zasaďte na mně jabloň“

Jako první vystupující se představil fyzik a popularizátor vědy Martin Mojžíš. Ten sní o škole podporující pokoru, odvahu a rozum a která zároveň motivuje své žáky ke snění. O trochu jiné téma se opřel hned následující Michal Carvan, vítěz České inovace 2015, jenž v posluchačích  vzbudil rozporuplné pocity při představení inovativního projektu, který dokáže proměnit „prasečí kejdu“ v pitnou vodu. Tímto projektem doufá v recyklaci, úlevu životnímu prostředí a  navrácení kontaminované tekutiny zpět do života. Naopak třetí speaker(ka) Blanka Dobešová, sama sebe nazývající „funebračka“, zakladatelka prvního přírodního hřbitova v ČR, otevřela citlivé téma umírání a vyvolala svým vyprávěním o neumění rozloučit se se svými blízkými slzy na tvářích nejednoho přítomného.

Jiří Bílek, prezident České komory tradiční čínské medicíny, poté „popíchl“ podvědomí o u nás málo známé tradiční čínské lékařské metodě, které se po zanechání gynekologické praxe a studiu v Pekingu začal věnovat naplno.  Tyto rozvířené emoce zachránila na konci prvního bloku zpěvačka a hlasová lektorka Rigina Ahmedová. Způsobem „důkaz místo slibů“ rozezpívala trojhlasně celý sál a tím naplnila své motto, že všichni umí zpívat.

xigQg2eQJIiZlLPHZrveiYS1nEhzVwBxgzG6UzTF1Z4

Druhý blok: „Když si něco hodně přejete, můžete si zatancovat i s Patrickem Swayzem“

Ve druhém bloku nás rozehřála Barbara Sher, velice energická kmotra životního koučování. Její jednoduchý pohled na život („Nikdy nevíš, s kým právě mluvíš“) a příběh o dámě, která si díky jejím přednáškám zatancovala s Patrickem Swayzem, byl dle našeho názoru jeden z nejsrdečnějších přednesů celého programu. Velmi působivý byl i výstup Jaroslava Becka, který svoje krédo „Žij svůj sen, ne sen jiných“ podtrhl vyprávěním, jak se ze studenta plzeňské strojírenské fakulty stal tvůrcem hudby třeba pro trailer k filmu Terminátor III: „Nikdy bych nebyl tam, kde jsem, kdybych se nehecnul a neudělal ten krok, kdy jsem si koupil last minute letenku a zaklepal na dveře SAE institutu v Oxfordu.“

Jako neočekávaná vsuvka v programu bylo chytlavé vystoupení Martina Tesáka, přezdívaného MAOK, při jehož improvizačním koncertě spousta přítomných využila propagačních polštářků a nechala se unášet do říše denního snění.

M5gAYmZfzp6pMEVRv-WDqdjpyNi-YxL2o5rCnPYZ7s8

Když chcete v 16 letech kreslit pro hollywoodské studio, nemůžete sedět na zadku

V této zasněné náladě pokračovala i Ema Klučovská, teprve šestnáctiletá malířka a kreslířka ze Slovenska, která před rokem zdvihla ze židle prestižní hollywoodské studio Stan Winston, jež mimo jiné pracovalo třeba na tvorbě Jurského parku. Ema již studio navštívila a svými slovy „Nikdy se nevzdávejte a pracujte na tom, co vám jde nejlépe“ zakončila prezentaci svých neuvěřitelných kreseb, které rozhodně nevypadají jako tradiční kresbičky dospívající dámy. V tomto individuálním duchu pokračoval Roman Týc, známý umělec a spoluzakladatel hnutí Ztohoven, který vyprávěl o zajímavém spojení světa hackerů a umění.

hledáme obchodníka

tedx

Celý program pak po přestávce zakončil misionář Miloš Miko, jenž vyprávěl o nutné změně školského systému a o tom, jak důležité je vyučování laskavosti. Určitý díl této laskavosti v sobě rozhodně nosí Adam Podhola, který pomocí projektů Křivá polévka či Zachraň jídlo například v roce 2013 pohostil na Václavském náměstí 1000 lidí z potravin, které normálně čeští zemědělci zaorají zpět do půdy. Lyonellu Badettovi, Haiťanovi, který představil svou cestu stát se lékařem, předcházelo velice živé vystoupení skupiny Lakuna, jež i přes svůj těžko zařaditelný žánr oživila vyprávění Renaty Chlumské, matky tří dcer a zároveň první Čechošvédky, která vystoupila v roce 2009 na Mount Everest.

O průběhu, únavě a spokojenosti s akcí jsme si v závěru programu popovídali s jedním z TEDx „veteránů“, Petrem Maňasem. „Každý TEDx je challenge. Letos probíhal na půdě ND, z čehož máme velkou radost. Loňský měl kapacitu jen 500 míst a byl vyprodaný do 2 týdnů.“ Poučeni z minulosti zařídili pořadatelé pro letošek bonus – živý streaming pro všechny, kdo se do divadla nedostali.

Foto: Nataliya Yashchuk

© 2024 imper.cz