Jak jako žena uspět v mužských oborech? Na TEDx Prague Women radily pilotka i architektka mrakodrapů

05. Červen 2015

V pátek 29. května proběhlo v pražském kině Lucerna tradiční inspirativní setkání věnované ženám, a jelikož se nám v Business Animals ozývá stále víc obchodnic, nesměli jsme u toho chybět. Co všechno zvládla osmička silných podnikatelek, architektek, ale třeba i pilotek během 5 hodin předat čtyřstovkovému publiku?

tedx_uvod

Akrobatická pilotka Radka Máchová šéfovala 4 mužům-letcům a současná přední architektka Eva Le Peutrec navrhuje mrakodrapy v Šangaji i všude jinde po světě. V ryze mužském oboru uspěla i zakladatelka kurzů programování pro ženy Czechitas Dita Přikrylová a všem dalším ženám v tom pomáhá přední česká HRistka Rostya Gordon-Smith, zakladatelka projektu Minerva 21. O své cestě za sny, která kolikrát může nabrat nečekaný směr – ať už je to rakovina nebo problematický ex přítel, se pak rozhovořily dvě slečny. Zakladatelka neziskovky Loono Kateřina Vacková a majitelka obchodu s vinylovými deskami Magdaléna Zemanová. Fundraiserka Rané péče EDA Lenka Bártová měla přes psychicky těžké téma svůj TED talk tak srdečný a vtipný, že si vysloužila jeden z nejsilnějších potlesků.

Domluvte si konzultaci

České ženy v obchodě a byznyse musí přejít od slov k činům

„Cílem letošního TEDx Prague Women bylo představit ženy jako hybatelky pokroku a změnit způsob, jakým Česko o roli žen ve společnosti přemýšlí,“ prozradila jedna z organizátorek akce Martina Maňasová. Ne nadarmo se celá akce jmenovala Momentum. „Momentum znamená nabrat rychlost, spád, přeměnit myšlenky v činy a jít si za úspěchem nehledě na to, že to dělám jinak než říkají zajeté procesy. Každá jsme přece jiná a tak i naše podnikání vypadá jinak,“ shrnula ve svém vystoupení spisovatelka Lilia Khousnoutdinova.

TEDxPragueWomen 2015 - Photo Kareina Uksova
TEDxPragueWomen 2015 – Photo Kareina Uksova

Chybí tedy pořád v Česku platforma pro otevřenou komunikaci žen v obchodě, byznyse a dalších povoláních? „Určitě. O potřebě a zároveň i zájmu hovoří fakt, že jsme byli beznadějně vyprodaní už měsíc před akcí,“ shrnula moderátorka Radka Myšková. „České ženy jsou ve svém oboru kapacity, ale mají problém se sebevědomím. Když mají vystoupit se svou prací, huhňají a omlouvají se,“ poukázala na nosné téma Rostya Gordon-Smith a dodala, že když už si někdo k úspěchu dojde, měla by od ostatních přijít podpora: „Když je někdo úspěšný, nemusím mu to závidět, protože můžu mít sama totéž – a ještě větší.“

Foto: TEDxPragueWomen 2015 - Kareina Uksova
Foto: TEDxPragueWomen 2015 – Kareina Uksova

Workshopy, afterparty a živé promítání americké TED Women

Souběžně s TEDx Prague Women probíhala v americkém Monterrey 3denní TED konference, ze které měly české účastnice zprostředkované živé vysílání 2 velice svébytných přednášek o stárnutí a sexuálním chování hmyzu. Na všechny čekal také bohatý catering, spousta vína a zajímavých workshopů, stejně jako afterparty v hotelu Mosaic House. Pak už nezbývalo než zpět ke svým životům a rozjet své vlastní momentum!

Foto: TEDxPragueWomen 2015, Kareina Uksova

© 2024 imper.cz