5 inspirativních TED talků na každý pracovní den

31. Říjen 2017

Inspirace není nikdy dost. Zdrojů, kde ji čerpat, až nadmíru. Jedním z kanálů, které sami velmi rádi sledujeme, je TED. Už 4. listopadu 2017 se můžete těšit na TEDxPrague 2017: Krásný nový svět v pražském Fórum Karlín, kde se podíváte do minulosti, přítomnosti i budoucnosti. Ještě teď rádi vzpomínáme na akci, která se konala v pražském Mosaic House pod taktovkou TEDxPrague vloni v květnu. Promítlo se celkem 5 talků, hned první dva v nás zanechaly dojem a myslíme si, že každý současný obchodník i manažer by je měl také vidět. Celý playlist zvládnete během jednoho pracovního týdne. Stačí si každý den vyhradit pár minut času, ať už na cestě do/z práce, u ranní kávičky nebo místo pravidelné kuřácké pauzy.

hledáme obchodníka

[member]

Inspirativní talk na pondělí – Philippe Petit: Přechod po napjatém laně

„Vášeň je mottem všech mých činů“

Philippe Petit je známý provazolezec, který přešel mezi manhattanskými dvojčaty a na kontě má další riskantní kousky. Kromě toho je pouličním žonglérem a magie ho baví od 6 let. Jeho vystoupení nás však zaujalo ze zcela jiného důvodu. Philippe mluví o vášni a houževnatosti, které mu pomohli dosáhnout každého cíle. Vše co si umínil, dosáhl, protože se nebál, nevzdal to a věřil, že to dokáže. Věří, že nic není nemožné. Jednomu svému příteli dokonce slouží jako příklad: „Když to dokáže Philippe, dokážu to taky!“ Tak proč byste to nedokázali vy?

Úterý s Marshmallow challenge – Tom Wujec: Postav věž, vybuduj tým

„Každý projekt má své marshmallow“

To, co se nám na první pohled zdá snadné, nás nakonec může docela potrápit. Například taková Marshmallow challenge. Jedná se o velmi oblíbenou hru manažerů, která za velmi krátký čas ukáže, jak lidi ve vašem týmu spolupracují. Tom Wujec přináší výsledky svého průzkumu, kde sledoval, jak různorodé týmy přistupují k tomuto úkolu. Proč jsou některé týmy úspěšnější než ostatní. Kdo má tendenci být nejúspěšnější a proč tomu tak je. Nebudeme se divit, když po zhlédnutí tohoto videa polovina z vás vyběhne do nejbližší večerky pro balík špaget a marshmallow. Každého přeci zajímá, jak to má ve svém týmu.

Středa, den vhodný k zamyšlení: Barry Schwartz o ztrátě naší moudrosti

„Moudrý člověk ví, kdy a jak udělat výjimku z každého pravidla, v zájmu služby ostatním lidem“

Talk Barryho Schwartze je malinko delší a také náročnější. Proto si ho radši pusťte až odpoledne. Pravděpodobně vás na okamžik nebo i déle přinutí zamyslet se hlouběji, než jste zvyklí. A soustředit se na další meeting by u toho asi nešlo. Na jednoduchých příkladech vysvětluje, jak fungují pravidla a pobídky, které jsou dnes tolik oblíbené a využívané. Pravidla máme rádi, protože u nich nemusíme tolik přemýšlet, často však selhávají. Pobídky se zas často obracejí proti nám. Lehce si totiž na nich vybudujeme závislost a ani si nevšimneme, že nám přestává záležet na tom, zda děláme správnou věc. Barry místo toho doporučuje využívat praktickou moudrost, a tu získáme jedině zkušeností a učením. Každý manažer je zároveň učitelem a měl by být svým podřízeným morálním příkladem. Barry to vystihl, když řekl: „Nezapomínejte, že učíte vždy. Protože, vždy je tady někdo, kdo vás sleduje.“

Čtvrtek nastává čas hacknout svůj život – Logan LaPlante: Hackschooling makes me happy

„Tento svět potřebuje víc hackerů“

Ne, opravdu si neděláme legraci a chceme, abyste si vzali příklad z tohoto teeneagera. Odmala ví, co od života chce. A na dospěláckou otázku „Čím chceš být když, vyrosteš?“, odpovídá jednoduše „Chci být šťastný“. Mnoho z nás dospěláků tohle nemá v hlavě srovnáno po celý život. Být šťastný a zdravý se však v žádné škole neučí. Proto se Logan rozhodl hacknout svůj život a školní systém. Hackery obdivuje. Nemyslí si, že by dělali něco špatně. Oni se jen snaží vidět a dělat věci jinak, vylepšovat je a tím zlepšit i věci kolem.

Tento talk na pódiu uvedla Ivana Málková, speaker TEDxPrague 2012. My jsme její vystoupení zařadili do článku 8 inspirativních českých TEDx videí.

V pátek chtějí být všichni happy – David Steindl-Rast: Chcete být šťastní? Buďte vděční

„Příležitost zaklepe jenom jednou, když ji zmeškáte, přijde další“

Všichni na této planetě máme jednu věc společnou, chceme být šťastní. David Steindl-Rast mluví o tom, jaký je vztah mezi štěstím a vděčností, jakou roli v tom všem sehrávají příležitosti. Co se stane, pokud danou příležitost prošvihneme? Existuje metoda, jak být šťastný, a co všechno nás na cestě za štěstím čeká? Všichni chceme být šťastní. A každý manažer chce šťastné zaměstnance. Proto se na tento talk podívejte společně se svými kolegy. Udělejte si v pátek odpolední pohodu s dobrou kávou a nějakým dortíkem. My věříme, že jsou to právě tyto každodenní radosti, které nás dělají šťastnými.

[/member]

© 2022 imper.cz