Teambuilding severní Morava: jak stmelit tým v Ostravě a okolí

06. Březen 2023

Teambuilding je proces sloužící k posílení a rozvoji vztahů mezi členy pracovního kolektivu nebo týmu. Jeho cílem je mimo jiné prohloubení vzájemné důvěry, a tím i zlepšení komunikace a spolupráce. Toho lze dosáhnout různě – sportem a pohybovými hrami, znalostními soutěžemi či kvízy atd. Vždy je však nejlepší realizovat akce podobného typu v rámci pracovní doby.

Ideální teambuilding? Volte řešení šitá na míru

Aby byl teambuilding funkční, měl by odrážet a respektovat jak specifické potřeby jednotlivých členů, tak i výzvy a cíle celého týmu (v kontextu širší strategie vedení a firemního rozvoje). Zaměřte se i na společné záliby – dobré jídlo odmítne málokdo a chybět by rozhodně nemělo. Ať už bude váš teambuilding probíhat kdekoliv, stačí do vyhledávače zadat „catering Ostrava“ a vybrat ideální řešení.

Za účelem stmelování týmu je dobré vymyslet projekty vyžadující spolupráci na řešení problémů, které prohloubí schopnost skupinového rozhodování a strategického plánování. Některé aktivity ale mohou být pro teambuilding nevhodné. Jde zejména o soutěže, které příliš podporují individualismus (například závody v rychlosti nebo síle) a zahrnují vyřazování jednotlivých členů týmu.

Únikové a šifrovací hry

Přednosti únikových her jsou zjevné: podporují spolupráci a komunikaci v týmu, dávají příležitost řešit problémy a zlepšit týmovou dynamiku. Tento druh aktivit také pomáhá rozvíjet nejrůznější dovednosti, jako jsou kreativita, logické myšlení a plánování či společné rozhodování.

Důležité je zvolit únikovou hru navrženou tak, aby byla přiměřená potřebám a charakteristikám konkrétního týmu. Neměla by být příliš náročná nebo riskantní ani zaměřená prioritně na soutěžení nebo vyřazování. Vhodnější jsou tak spíše venkovní šifrovací hry, během kterých soutěžící zároveň poznávají historii místa a testují své vědomosti.

Tipy na únikovky a šifrovačky:

  • Exit Ostrava aneb únikovky nedaleko Stodolní ulice,
  • Escape Game Ostrava (výběr z několika her: Král Artuš, Al Capone aj.),
  • šifrovací hra Po stopách historie města Ostravy.

Kulturně-společenské akce

Návštěva muzeí, galerií nebo historických památek může být zajímavou aktivitou pro týmy, které mají zájem o kulturu a dějiny. Tento typ aktivit přináší společné zážitky, které mohou pomoci posílit vztahy mezi členy týmu. Pokud se všichni shodnou na konkrétní akci, můžete společně absolvovat návštěvu koncertu i divadelního představení nebo třeba výtvarný workshop. A pro milovníky hospodské kultury se také najde kultivované řešení – čím dál populárnější kvízy u piva.

Tipy na kulturní či historický teambuilding:

  • firemní kurzy a workshopy v Ateliéru Hamaka,
  • Ateliér Viridian v Ostravě,
  • hospodský kvíz v restauracích Chacharova Hasičárna, 
  • PubQuiz Ostrava (v restauraci Viktorka – plzeňská tankovna).

Sportovní a pohybové aktivity

Pokud je váš tým (nebo alespoň drtivá většina jeho členů) založen sportovně, užijete si nejspíš hlavně společný pohyb. Řešení se najde i v případě, že všichni neholdují kolektivním sportům – virtuální realita je hlavně o zábavě, stejně jako laser game či taneční klání.

Mezi oblíbené sportovní aktivity patří například cyklistické výlety, horská turistika, lezení po umělých stěnách či návštěvy lanových parků. Také můžete uspořádat fotbalový turnaj, který lze ozvláštnit například tím, že hráče oblečete do nafukovacích zorbingových koulí.

Tipy na zábavné pohybové aktivity:

  • Lanové bludiště Opičárna pod Lysou horou
  • Landek Park – unikátní areál s hornickým muzeem i sportovně-relaxační zónou
  • Zábavní centrum Hornik aneb střílečky (luk a šíp, laser či umělé zbraně Nerf) i virtuální realita

© 2024 imper.cz