Jak se správně oblékat na schůzky? Stylista radí, co ANO a NE!

22. Leden 2015

Červená barva provokuje. Modrá kravata zaručuje úspěch u klientů. Hnědé oblečení zase škodí na pohovorech. Oblékání ale není jen o psychologii barev. Je potřeba znát pravidla hry a umět podle nich kombinovat. Stylista Pavel Filandr vysvětluje na příkladech:

uvodni_foto_1

1. Dámské košile

Pro ženy jsou sázkou na jistotu košile jedné barvy s dlouhým rukávem, ideálně zastrčené do kalhot. Naopak jako zcela nevhodné se jeví košile výrazných vzorů a krátkých střihů. „Odhalené bříško a hluboký výstřih by mělo být na pracovní schůzce tabu,“ vysvětluje stylista Filandr.

Fail:

kosileNE

Vyzkoušejte leady

Správně:

kosileANO

 2. Délka kalhot

Pánské kalhoty se nosí v délce k hornímu okraji podpatku, případně je přípustná ještě o něco málo kratší délka. Zkrácený styl kalhot je nyní IN. Naopak se vyvarujte kalhot dosahujících na zem.

Fail:

delka_kalhot_NE

 Správně:

delka_kalhot_ANO

 3. Dlouhé sukně

Do formálního šatníku patří i dlouhé sukně. Ačkoli nebývají častou klasikou, lze jimi dámský casual styl skvěle osvěžit. Jen pozor, aby sukně působila decentně, ideální jsou jednobarevné nebo velmi jemně symetricky vzorované dlouhé sukně. Rozhodně nenoste batikované nebo přehnaně květované vzory. „Poslední dobou se opět dostávají do módy skládané sukně. Ty mohou být také dobrou volbou pro mladé obchodnice, které nechtějí nosit denně kostýmek,“ říká stylista.

hledáme obchodníka

Fail:

dlouha_sukneNE

 

Správně:

dlouhe_sukne_ANO

 4. Jeans

Riflovina se hodí skoro ke všemu, proto má své místo také u business casual stylu. „Aktuální trendy hovoří jasně. Rifle, které jsou místy zesvětlené, zdobené páráním či menšími dírkami, jsou minulostí. Už se nosí pouze jednobarevné modely bez zbytečných ozdob.“

Fail:

jeansNE

 

Správně:

jeansANO

 5. Kravata

„Kravata nesmí sahat na pásek u kalhot, musí být o kousíček kratší. Poslední dobou se navíc nosí tenčí druhy kravat. Ty tlusté, široce rozpláclé už jsou naštěstí minulostí,“ říká Pavel Filandr.

Fail:

kravataNE

 

Správně:

kravata_ANO

 6. Pásek

Pásek do kalhot patří vždy a za všech okolností. Tečka.

Fail:

pasekNE

 

Správně:

 pasekANO

7. Krátké sukně

Minisukně do obchodního styku nepatří. Sukně musí dosahovat minimálně těsně nad kolena. „Obchodnice by si měly uvědomovat, že nechtějí prodávat samy sebe, ale produkt. A tomu by měl jejich šatník odpovídat,“ míní Filandr.

Fail:

sukneNE

 

Správně:

 sukneANO2

8. Taška / kabela

Kromě toho, že brašna by měla ladit barevně a stylově se zbytkem outfitu, je třeba pohlídat i její velikost a materiál. Měkké, propadlé hadrové tašky nepůsobí profesionálně. Doporučují se kožené nebo z imitace kůže, které mají pevnou konstrukci a drží tvar. Velké nacpané tašky jsou pochopitelně také out.

Fail:

taskaNE

 

Správně:

 taskaANO

9. Šála

Doplňkem většinou nikdy nic nezkazíte, zejména pokud jde o šálu či šátek. Jen dojte pozor na to, aby šála nepůsobila extravagantně, nebyla příliš objemná anebo třpytivá. Doplňky mají pouze dokreslovat výsledné image, nikoli strhnout pozornost.

Fail:

salaNE

 

Správně:

salaANO

 10. Hodinky

K úspěšným obchodníkům prostě patří. Zejména pro muže je to skvělý módní doplněk (na zjištění času máme dnes už mobily). Volte ale hodinky kovové, případně s prvky kůže. Na plasty a pestré barvy zapomeňte.

Fail:

hodinkyNE

 

Správně:

hodinkyANO

Text: Ivanna Benešová

Foto: Archiv pořadu Drsný Stylista, fotograf Dimitrij Chmelnicky, fotograf Jan Hubník, global.rakuten.com, Peitro Filipi web, zazzle.com, crafthubs.com, georgehahn.com, aliexpress.com

© 2024 imper.cz