Stres nás ovlivňuje celý život. Jak s ním pracovat, pokud je ho v předvánočním čase příliš?

30. Listopad 2022

Bušení srdce, zrychlení dechu, pocení – symptomy akutního stresu na vlastní kůži často zažívá každý z nás. Co vám však hrozí v případě chronického stresu, který může trvat celé roky? Boj s dlouhodobým stresem je velice vysilující a nezůstává bez následků. V dnešním článku pro vás máme 7 tipů jak zatočit se stresem a žít opět ve větším klidu a rovnováze.

Co je to stres a jaké situace nás v životě zpravidla nejvíce stresují?

Stres je jinými slovy “zátěž, která vzbuzuje tělesné či duševní napětí a nerovnováhu”. Zažíváme ho všichni, dnes a denně, z různých příčin, v různé míře, v každé době, v každém věku. Prožíváme jej vždy, když musíme tváří v tvář čelit nějaké změně, výzvě, hrozbě či nebezpečí. 

Stres existuje už od pradávna, i když měl původně jiné příčiny a jiné formy. Dříve nás stres chránil, pomáhal nám zmobilizovat síly a zachránit nám život. I dnes je stres velmi úzce spojen s událostmi, které v nás probouzejí pocity úzkosti a strachu, nejistoty, napětí, neklidu a bezmoci. Pokud ale neumíme se stresem pracovat, hromadí se v nás a zatěžuje náš organismus. Mezi hlavní stresory patří zpravidla zaměstnání, nemoci, úrazy, vztahy a finance. Stresovat nás můžou ale i naše přehnaná očekávání.

Vyzkoušejte leady

Jaké jsou hlavní příznaky stresu?

Pokud se stres v našem těle dlouhodobě hromadí může vést k různým chronickým nemocem, ale i k úzkostem a depresím. Mezi hlavní příznaky stresu patří:

  • zvýšený tep a krevní tlak
  • zrychlené dýchání
  • zpomalené trávení, nebo naopak průjem, potíže s trávením a s příjmem potravy (přejídání se a nebo naopak neschopnost přijímat potravu)
  • snížená imunita
  • zvýšené svalové napětí, bolesti zad, migrény
  • zhoršená kvalita spánku, problémy s nespavostí
  • poruchy soustředění a výkyvy nálad
  • snížené libido

Jak se stresem pracovat?

1. Poznejte a vnímejte příčiny stresu a jeho příznaky. 

Chcete-li se naučit stres zvládat, je třeba si uvědomit, kam až ve stresových situacích můžete zajít a snažit se tyto meze nepřekračovat. Trvalá změna nenastane přes noc. Nebude to jednoduché ani snadné a možná budete muset radikálně změnit svůj životní styl. Poznat příčiny stresu je první krok, bez kterého se nehnete dál. Buďte proto k sobě upřímní a pak se podívejte na daný problém z odstupu. Nic nemusí být tak hrozné, neřešitelné a beznadějné, jak se na první pohled může zdát, zvláště jste-li unavení, nevyspalí a podráždění.

2. Nemusíte na to být sami. Vyhledejte profesionální pomoc

Máte všeho až nad hlavu a nevíte jak ze začarovaného kruhu chronického stresu ven?

Vyhledejte profesionální pomoc. Občas je první krok ten nejtěžší, ale vymanit se z nezdravých vzorců stojí bez pochyby za to. 

Možná vás odrazuje fakt, že je v dnešní době cesta ke kvalitní psychoterapii dlouhá a trnitá. Všude mají plno a najít profesionála který by vám vyhovoval i osobnostně může být zapeklitý oříšek. Doporučujeme vám proto vyzkoušet internetový portál Hedepy.cz, kde si můžete vybrat terapeuta, který je vám sympatický, terapii si nastavíte na čas který vám vyhovuje a sezení vám  ušetří čas, jelikož terapii absolvujete online. Výzkumy ukazují, že online psychoterapie je stejně efektivní jako psychoterapie tváří v tvář. Nebojte se toho, nemáte co ztratit, pokud vám terapie nepomůže, Hedepy se zaručuje vrácením peněz. 

hledáme obchodníka

3. Zdravá strava, základ zdraví

Strava přímo ovlivňuje naše psychické i fyzické zdraví. Snažte se proto vyhýbat velkému množství zpracovaných potravin a přidanému cukru. Nezdravé potraviny a cukr jdou ruku v ruce s vyšší úrovní stresu. Jedním ze symptomů stresu jsou potíže s trávením a tendence se přejídat, nebo naopak pravidelnou stravu zanedbávat. Jíte nezdravě, protože si nestíháte doma vařit? Vyzkoušejte krabičkové diety. Velmi populární je aktuálně Keto dieta. 

Proteinová jídla a nápoje v rámci KetoDiet mají snížený obsah sacharidů a zároveň zvýšený obsah bílkovin. Díky tomu v těle dochází ke změně fungování metabolismu a ke zcela přirozenému spalování uložených tuků. Keto dieta je vhodná při hubnutí (starosti s nadváhou jsou jedním z nejčastějších příčin chronického stresu). Nenechte se jídlem vystresovat. V Keto dietě jsou výsledky viditelné velmi rychle. Optimální příjem bílkovin zajistí, abyste neztráceli na svalové hmotě a zhubli jste skutečně jen to, co zhubnout chcete – nadbytečné tuky. 

V boji proti stresu je nezbytné zásobovat tělo minerály jako je hořčík a vitaminy skupiny B. Důležité je také jíst dostatek zeleniny a ovoce. Správně vyživené tělo je vůči stresu mnohem odolnější. Nezapomínejte také během dne pít dostatek vody.

4. Pečujte o sebe. Dělejte si radost

Péče o sebe sama je velmi důležitou součástí zvládání stresu a úzkosti. Naopak nedostatek sebepéče je častým důvodem syndromu vyhoření. 

Čas, který se rozhodnete věnovat sami sobě, nemusí být nikterak komplikovaný, jediným pravidlem by mělo být to, že jde o čas, kdy vás nikdo a nic nebude rušit. Vypněte si telefon, zavřete se v pokoji a vysvětlete rodině, že potřebujete aby vás nechali chvíli o samotě. Pokud to doma není možné, jděte třeba na procházku do parku. Dopřejte si dlouhou koupel se svíčkami a vonnými olejíčky, přečtěte si knihu, kupte si něco hezkého na sebe, třeba nové dámské tričko, začněte se věnovat józe, zajděte si do sauny, a nebo třeba na ryby. Hýčkejte se a udělejte si z času pro sebe takový váš malý osobní rituál, kterým dobijete energii na další dny.

5. Naučte se říkat NE

Je důležité vytvořit si ve svém životě zdravé hranice. Tím, že odmítnete brát na sebe víc, než můžete zvládnout, převezmete kontrolu nad svým osobním životem, a ochráníte tak svoje duševní zdraví. Říkat „ne“, když nechci, je jednou z odpovědí na otázku “jak se zbavit stresu”. Pokud se vás tento bod týká, buďte k sobě laskavý a nepřidávejte si zbytečně další tlak, jestliže příště zase kývnete na něco, na co jste vlastně kývnout nechtěli. Berte to jako výzvu a příležitost k seberozvoji, možnost jak se o sobě a svých vzorcích něco nového dozvědět. Nejlepší bývá být k sobě upřímný a zkoumat v sobě vnitřní důvody a pohnutky které vás vedou k tomu se všem vždy zavděčit.

6. Omezte čas strávený na PC, mobilu a sociálních sítích

I když jsou technologické vymoženosti často nezbytné pro práci, přílišné vystavování našeho organismu obrazovkám může zvýšit hladinu stresu. U řady lidí hraničí nadměrné používání telefonů se závislostí, a s tím pak přímo souvisí rostoucí úroveň stresu a různé poruchy duševního zdraví. Nehledě na to, že čas strávený na sociálních sítích se čím dál více spojuje s nižší psychickou pohodou, pocity méněcennosti a vyšší úrovní stresu, a to jak u dospělých, tak i u dětí. Navíc čas strávený u obrazovek může negativně ovlivňovat kvalitu spánku.

Tip: Snažte se postupně snižovat čas, který trávíte před obrazovkou. Místo toho se věnujte kreativním koníčkům, nebo si třeba čtěte knížku. Další „vychytávkou“ je nastavit si na zařízení černobílý režim. Zobrazení se tak pro vás stane méně zajímavým a váš mozek nebude cítit potřebu trávit na mobilu či počítači zbytečně mnoho času.

7. Zapojte do svého harmonogramu aktivní pohyb

Stres se nám ukládá v těle a proto je pohyb jeden z nejefektivnějších způsobů, jak se uklidnit a zbavit přebytečného stresu. Časté sezení může vést ke zvýšení hladiny stresu, ke špatné náladě a k poruchám spánku. Obohaťte svůj den o aktivní pohyb, projděte se na vzdálenější autobusovou zastávku, nebo se cestou z práce vydejte domů oklikou přes park. Čistý vzduch vám vyčistí myšlenky a udělá vám dobře na těle i na duchu. Máte v práci schody? Vyměňte výtah za chvilku aerobního cvičení a protáhněte si klouby. Večer si doma před spaním zacvičte jógu (na internetu je spousta dostupných zdrojů).

© 2024 imper.cz