14. Říjen 2019
Sociopati a psychopati mají disociální poruchu osobnosti. To znamená, že neberou ohled na ostatní a mají tendence lidi ve svém okolí vykořisťovat a manipulovat s nimi. V populaci najdeme asi 4 % sociopatů a 1 % psychopatů. To dělá 5 lidí ze sta. Setkáváme se s nimi tedy poměrně často. A ačkoliv se sociopaté s psychopaty častokrát zaměňují, nejde o tutéž poruchu. Jaký je rozdíl mezi sociopatem a psychopatem a jak s takovými lidmi jednat?
Sociopat vs psychopat
Zatímco psychopati jsou klidní a chladní i když jsou pod tlakem, sociopati jsou náchylnější k záchvatům vzteku. Díky tomu je snadněji rozpoznáte a je menší pravděpodobnost, že propadnete jejich hrám. Na druhé straně psychopata možná nikdy nepoznáte. Lidé s antisociální poruchou osobnosti jsou charakterizováni takto: „Nerespektují a narušují práva druhých, mají nedostatek výčitek nebo empatie a vykořisťovatelský a manipulativní charakter.“
Hovorově jsou tito lidé známí jako psychopati a sociopati. Tyto dvě poruchy se ale liší také v tom, jak vznikly – psychopati vznikají směsí problematických genů a výchovy, zatímco sociopaté bývají „vytvořeni“ násilným a chladným prostředím, které často zahrnuje zneužívání.
Sociopati jsou náchylnější k úzkostem, takže se jim ve stresových situacích nedaří. Častěji se uchylují k výbuchům hněvu a urážkám, zatímco psychopat umí s lidmi manipulovat, aniž by působil jako hrozba. Sociopati nemají empatii stejně jako psychopati, ale cítí hněv a stres jako všichni ostatní.
Vysoce funkční sociopat
Pokud jste viděli seriál Scherlock, pravděpodobně znáte hlášku: „Nejsem psychopat, jsem vysoce funkční sociopat.“ Co to ale znamená?
Vysoce funkční sociopat má nadprůměrnou inteligenci a vyšší IQ než méně funkční sociopaté nebo lidé bez poruchy osobnosti. Jejich vynikající inteligence a ambice jim umožňují spřádat komplikované plány, ovládat a zneužívat ostatní. Mají sklon k narcismu a bývají přehnaně sebevědomí.
Vysoce funkční sociopat se bude v první řadě prezentovat jako laskavý a charismatický. Dovede se proměnit v někoho, koho lidé chtějí mít na blízku má dokonalé sociální dovednosti. Když ho však lidé lépe poznají, často přijdou na to, jaký je sociopat ve skutečnosti a distancují se od něj.
Psychopati a sociopati nejsou všichni darebáci, které vidíte ve filmech nebo o kterých čtete v románech. Ve skutečnosti je jen velmi málo psychopatů a sociopatů jako Jack Rozparovač nebo Hannibal Lecter. Podle statistik tvoří kriminální psychopati zhruba 20 procent populace psychopatů.
Kriminální psychopaté jsou lidé, které uspokojuje moc, a tak kradou, ubližují, znásilňují a ve výjimečných případech i vraždí. Nezapomínejme ale, že je to pouhá pětina z jednoho procenta psychopatů v populaci. Někteří psychopaté a sociopaté mohou být vaši kolegové, rodiče, přátelé nebo dokonce partneři. A mohou být v životě velmi úspěšní.
Sociopat ve vztahu
Potkali se, on byl ve společnosti neskutečně okouzlující a ona se do něj zamilovala. Myslela si, že jejich vztah byl její rozhodnutí, ale nebylo tomu tak. Z jeho strany to nebylo nic než manipulace a kalkul. Ona nemá tušení, že to vůbec nebyla její volba. Od počátku vztahu nad ní měl sociopat kontrolu. Skutečný důvod, proč si ji vybral, je ten, že ji vyhodnotil jako ideální ženu k naplnění svých potřeb.
Randění se sociopatem může být úžasné. Mary Jo Buttafuoco se provdala za sociopata. Navzdory všem překážkám byl její sociopatický manžel někdo „… s kým sdílela milion šťastných a zábavných vzpomínek“ (2009). Sociopat navazuje své vztahy důkladně, aby své partnery přiměl k tomu, aby se mu podrobili ve všech ohledech. S osobou, se kterou udržuje romantický vztah, zachází ve společnosti jako s královnou, aby se k ní druhý den za zavřenými dveřmi mohl chovat jako k onuci. Musí dosáhnout svého.
Na první pohled sociata nepoznáte… Konec konců často ho nepoznáte ani na ten druhý. Sociopat sice nemůže milovat, ale dokáže city předstírat neuvěřitelně dobře. V tom je nejzákladnější problém chození se sociopatem. Vztah je falešný. Sociopat si vymyslel postavu a hraje roli, aby mohl ovládat svého nic netušícího partnera.
Takový vztah je většinou jednostranný (sociopat má sobecký motiv, zatímco jeho partner do vztahu emocionálně investuje). Z tohoto důvodu vztahy se sociopaty nemívají dlouhého trvání. Jakmile má člověk s disociální poruchou pocit, že ze svého partnera vyždímal všechno, co mohl, náhle ho opustí a hledá si další oběť.
Psychopat v práci: Je váš šéf psychopat?
Workoholici, jejichž jediným cílem je úspěch a moc. Psychopati mají hned několik vlastností, které jim v současném světě umožňují rychle šplhat po kariérním žebříčku a být úspěšní v podnikání.
- Chybí jim empatie a svědomí
- Umí lidmi skvěle manipulovat a udělat na ně dojem, mají charisma
- Za každé situace si zachovají chladnou hlavu a jsou racionální
- Jsou si sami sebou jistí
Ano, je možné, že některý z vašich nadřízených je psychopat. Ba co víc, je to poměrně pravděpodobné. Podle americké studie z roku 2016, které se zúčastnilo 261 korporátních zaměstnanců na těch nejvyšších pozicích, vykazuje 21 % lidí na vedoucích místech v korporacích významné psychopatické znaky.
Na druhou stranu, ani psychopaté nemusí být špatnými šéfy. Hodí se na práci vyžadující rozhodnost a pevné nervy. Ideální jsou pro ně povolání, které „běžní smrtelníci“ mohou vykonávat jen těžko například kvůli nadměrné míře stresu nebo emocionální náročnosti. Pokud by byl psychopat postaven před rozhodnutí, zda obětovat život jednoho člověka, kdyby tím dokázal zachránit větší počet lidských životů, zvládl by to bez mrknutí oka.
Psychopatické chování patřilo k mnoha významným lidem. O ledovém až psychopatickém klidu za všech okolností se mluví například v kontextu s Neilem Armstrongem, který by jinak pravděpodobně nebyl schopen přistát na Měsíci. Další zdroje tvrdí, že disociativní poruchou chování trpěl například Steve Jobs a někteří bývalí zaměstnanci Facebooku říkají, že podobné chování vykazuje i Mark Zuckerberg.
Problém s psychopatem v práci
Rychlé rozhodování a schopnost udržet si od práce distanc je jedna věc, psychické násilí na zaměstnancích věc druhá. Mnoho psychopatů na vedoucích pozicích bohužel překračuje „hranici“ svých kompetencí a snaží se dokazovat si moc tím, že šikanují své podřízené. Tohle jsou nejčastější příznaky disociálního chování nadřízených:
- Nepředvídatelné chování, střídaní emocí, výbuchy hněvu a agrese
- Absence morálních zásad, cílené lži s cílem ublížit nebo dosáhnout svého
- Veřejné ponižování nebo diskriminování ostatních
- Neschopnost přiznat chybu, svalování viny na ostatní
- Poštvávání podřízených proti sobě
- Zadávání nesplnitelných cílů proto, aby podřízení selhali
- Vyhrožování a trestání podřízených
- Sabotování práce druhých
Pokud jste v tomto popisu poznali někoho, s kým jste nuceni spolupracovat, není to dobrá zpráva. Na druhou stranu, jsou zde způsoby, jak se s tím vypořádat.
Jak jednat s člověkem s disociální poruchou?
V případě, že jste narazili na psychopata či sociopata v pracovním prostředí, máte v podstatě dvě možnosti, jak tuto situaci řešit.
Můžete utéct nebo bojovat.
V první řadě si přiznejte, že se nadřízený nezmění. Jeho chování je dané jeho diagnózou a nedá se s ním nic dělat. Bude i nadále necitlivý, náročný a práce pod ním bude velmi emocionálně vyčerpávající. Můžete si najít novou práci a zbavit se ho tak nadobro a nebo se můžete obrnit trpělivostí, využívat techniky psychohygieny a zkusit to zvládnout.
- Nastavte si hranice.
- Říkejte ne.
- Vyhýbejte se konfrontacím.
- Oddělte práci od soukromí.
- Komunikujte s ním zásadně přes e-mail.
Spolupráce s psychopatem nebo sociopatem není jednoduchá, ale ani nemožná. Hlavním a nejdůležitějším pravidlem je stanovit si hranice. Pokud dělá nebo říká něco, co je vám nepříjemné, řekněte mu to a nebo na něj podejte stížnost. Psychopaté se často snaží na své podřízené delegovat všechnu svou práci a pokud nestíháte, zkrátka nestíháte. Je důležité umět říkat ne. Za tímto účelem se dá použít asertivní technika tzv. pokažené gramodesky.
Technika pokažené gramodesky
Principem této základní asertivní techniky je opakovat vytrvale – znovu a znovu – to, čeho chcete dosáhnout, a to aniž byste křičeli nebo se rozčílili. Pokud za vámi tedy šéf přijde s prací navíc, kterou nemůžete stihnout a museli byste kvůli ní zůstat v práci přesčas, opakujte:
„Promiň, nepočítal jsem s tím, dnes to nestíhám. Mohu se na to podívat zítra.
Když to dnes nestihneme, bude to velký problém pro celou společnost.
Promiň, dnes to opravdu nestihnu. Jestli chceš, mohu se na to podívat zítra.
Prosím, udělej to pro mě, budu na to myslet při rozdělování prémií.
Rád bych ti pomohl, ale dnes to nestihnu. Chceš, abych se na to podíval zítra?“
Neberte ohled na jeho argumenty, prosby a manipulace a postavte se za sebe. Klidně své stanovisko zopakujte desetkrát, když to bude třeba. Nadřízený nebo kolega se eventuálně vzdá.
Další oblíbená kratochvíle psychopatů je rozpoutávat na pracovišti spory a hádky, jejich vítězství jim totiž dodá onen pocit nadvlády, po kterém tak baží. Důležité je nenechat se vyprovokovat a jít do konfliktu jen když to je skutečně nutné. Rozhodně nepřistupujte na jejich hry o moc.
Nikdy nesdělujte psychopatovi nic o svém soukromí. Bude si to dobře pamatovat a ve vhodnou chvíli to použije proti vám. Ač se bude snažit profilovat jako váš přítel, kterému se můžete svěřit, držte pracovní a soukromý život tak daleko od sebe, jak to jen jde. Vytáhnout motivační dopis po dvou letech není nic neobvyklého.
A v poslední řadě se snažte co nejvíce vaší komunikace provádět elektronicky. Důvod je prostý – důkazy. Vzhledem k tomu, že kariérní psychopaté s oblibou lžou, je dobré mít záznam o tom, jaké pracovní úkoly vám zadali a co vám slíbili. Jakmile je to černé na bílém, nedá se to popřít nebo vzít zpět.