Netradiční obory, kde byste sales nečekali: Jak fungují směnárny?

05. Říjen 2015

Sice to není klasická sales pozice, ale napadlo vás někdy, že i takový směnárník „prodává“? Targety, plány a provize, ano i toto je obsaženo v práci směnárníka. V Business Animals jsme se rozhodli zabrousit do netradičních sales oborů, kde byste sales nečekali. Jak to vlastně směnárníci mají, za co jsou placeni a co znamená trik s názvem 0% commision v reálu? Na to jsme si posvítili v pražských směnárnách a prověřili celý koloběh této pozice, jež má na starost nejdůležitější směnný prvek světa – peníze.

woman-handling-moneyup

V České republice v současnosti funguje 3 361 směnárenských provozoven, z čehož 70 % směnáren jsou směnárny nebankovní. V roce 2014 činily příjmy ze zahraničního cestovního ruchu realizované prostřednictvím směnáren cca 46 mld. Kč a výdaje kolem 26 mld. Kč. Byznys je to nemalý a pracovat ve směnárně znamená mít zodpovědnost za cizí i tuzemskou měnu, jež přináší zisk firmě, ČNB a vlastně všem. Být dobrým směnárníkem neznamená naučit se, za kolik je dnes euro či libra. Abyste mohli pracovat na této obchodní pozici, musíte projít dvoudenním školením České národní banky, jelikož každá legálně vydělávající směnárna je pod drobnohledem ČNB a té neunikne ani haléř. Školení ČNB zajistí osvědčení k manipulaci s penězi a může se hodit do budoucna na jakoukoliv pozici v oblasti finančnictví. Platí ho většinou firma (tedy směnárna), očekává za to však vysoké pracovní nasazení či dobu zaměstnání po dobu nejméně 1 roku.

Domluvte si konzultaci

Základem je zákaznický servis, byť jednorázový

Jako správný prodejce musíte vždy zajistit kvalitní zákaznický servis. U většiny obchodních pozic jde o to, aby se vám klienti vraceli a zůstali vám věrní, ve směnárně je to však poněkud jiné. „Do té samé směnárny se vrací zhruba 7 % zákazníků. Většina klientů jsou cizinci, co se rozhodli Prahu navštívit a potřebují si ten daný den směnit peníze. Takže z jedné návštěvy musíte hned získat co nejvíc,“ prozradila nám bývalá zaměstnankyně směnárny v Praze 1.

V praxi se to odrazí nejen na zisku směnárny, ale především na výplatě směnárníka. Fixní plat ve směnárně se pohybuje kolem 15–20 tisíc, samozřejmě provizní část je na zaměstnanci směnárny. Vždy musíte být 100% a profesionální. Proto není tajemstvím, že v každé lepší směnárně jsou zabudované kamery, které hlídají nejen zákazníky, ale především zaměstnance. Na základě kamerového záznamu se pak může stát, že mu budou z nějakého důvodu odměny strženy či naopak přidány.

Jaké obchodní metody tedy pracovník ve směnárně využívá? Trik s názvem 0% comission

Dávno jsou doby, kdy s vámi směnárník flirtoval, abyste si náhodou nevšimli, že vám účtuje trochu jiný kurz. ČNB je přísná a směnárny musí být také. Proto nejlepší metodou, jak může směnárník vydělat, je sjednání výše poplatku. Jenže proč některé směnárny žádné poplatky nemají? Slogan „0% commision“ je jen reklamním trikem některých směnáren s účelem nalákání klienta. Každá směnárna musí vždy mít alespoň nějaká procenta z prodeje, jež jim zajišťují právě poplatky, se kterými směnárník manipuluje. V konkurenčním boji se však mnoho z nich uchýlí ke klamavé reklamě s 0 %.

Foto: newlovetimes.com

© 2024 imper.cz