18. Září 2018
Máte spousty nápadů, ale i přesto, že si je zaznamenáváte, zůstávají zapomenuty ve starých diářích a dokumentech? Pomozte své paměti a vyzkoušejte sketchnoting. Teď už se vám žádný nápad, nebo důležitá poznámka neztratí.
Co je sketchnoting
Zábavný, moderní a kreativní způsob, jak si zaznamenat nápad, poznámku či jinou informaci pomocí obrázků, ikonek a symbolů. Název vychází z dvou anglických slov – skicovat (sketch) a poznámka (note).
Pro koho
Vizuální poznámky ocení každý, kdo chodí na porady, studuje, plánuje, vytváří strategie či je jiným způsobem kreativní. Nejen, že naplno projevíte v zápiscích svou osobnost, ale tímto způsobem podpoříte i svou vizuální paměť.
Proč využívat sketchnoting?
- Je rychlý
Nakreslit obrázek vám často zabere méně času, než vypisování vět. - Přenáší emoce
Do ilustrace přenášíte své emoce, které vám pomohou si zpětně vybavit celou informaci nebo poradu - Lépe si pamatujete
Obrázky se lépe pamatují než texty. To vám potvrdí každý, kdo má fotografickou paměť. Jakmile k textu totiž přidají barevné zvýraznění, obrázek nebo ikonku, daleko rychleji si ho vybaví - Odlišíte se nebo svoji práci, prezentaci…
Sketchnoting je v současnosti velmi oblíbený možná i proto, že se na trhu objevuje dostatek diářů, které nabízejí kreativní svobodu. Nejsou totiž nijak časově značené, a to vybízí k tomu, aby si každý majitel diář přizpůsobil podle svých preferencí.
Mezi diáře, které podporují kreativitu, patří například Doller, o kterém jste si mohli přečíst v našem článku Sociální sítě fungují super, ale největší prodeje dělá word of mouth, říká Honza Emler z DOLLERu.
Podobně se můžete vyřádit v diářích a zápisnících od CleverMinds, které vám ještě slibují při pravidelném používání hodinu denně navíc.
Další super diáře, do kterých se vám bude příjemně psát a kreslit, pořídíte od Yuppi. Stejně jako předchozí dva i tyto zápisníky jsou nedatované, takže máte dostatek místa na kreativní vyjádření informací.
Neumíte kreslit?
To vůbec nevadí. Netvoříte umělecké dílo, ale pomůcku pro svou paměť. Vezměte do ruky tužku a začněte běžnými tvary, které můžete vybarvovat, šrafovat. Zkuste i různé typy písma, které opět vybarvíte, vytučníte apod. Můžete se také inspirovat na Instagramu, kde sketchnoting jede ve velkém.
Foto: Doller instagram, CleverMinds facebook