Sketchnoting – vizuální poznámky, které si budete pamatovat

18. 9. 2018 +

Inspirace

Máte spousty nápadů, ale i přesto, že si je zaznamenáváte, zůstávají zapomenuty ve starých diářích a dokumentech?  Pomozte své paměti a vyzkoušejte sketchnoting. Teď už se vám žádný nápad, nebo důležitá poznámka neztratí. 

Co je sketchnoting

Zábavný, moderní a kreativní způsob, jak si zaznamenat nápad, poznámku či jinou informaci pomocí obrázků, ikonek a symbolů. Název vychází z dvou anglických slov – skicovat (sketch) a poznámka (note).

Pro koho

Vizuální poznámky ocení každý, kdo chodí na porady, studuje, plánuje, vytváří strategie či je jiným způsobem kreativní. Nejen, že naplno projevíte v zápiscích svou osobnost, ale tímto způsobem podpoříte i svou vizuální paměť.

Proč využívat sketchnoting?

  • Je rychlý
    Nakreslit obrázek vám často zabere méně času, než vypisování vět.
  • Přenáší emoce
    Do ilustrace přenášíte své emoce, které vám pomohou si zpětně vybavit celou informaci nebo poradu
  • Lépe si pamatujete
    Obrázky se lépe pamatují než texty. To vám potvrdí každý, kdo má fotografickou paměť. Jakmile k textu totiž přidají barevné zvýraznění, obrázek nebo ikonku, daleko rychleji si ho vybaví
  • Odlišíte se nebo svoji práci, prezentaci…

Sketchnoting je v současnosti velmi oblíbený možná i proto, že se na trhu objevuje dostatek diářů, které nabízejí kreativní svobodu. Nejsou totiž nijak časově značené,  a to vybízí k tomu, aby si každý majitel diář přizpůsobil podle svých preferencí.

Mezi diáře, které podporují kreativitu, patří například Doller, o kterém jste si mohli přečíst v našem článku Sociální sítě fungují super, ale největší prodeje dělá word of mouth, říká Honza Emler z DOLLERu.

Podobně se můžete vyřádit v diářích a zápisnících od CleverMinds, které vám ještě slibují při pravidelném používání hodinu denně navíc.

Další super diáře, do kterých se vám bude příjemně psát a kreslit, pořídíte od Yuppi. Stejně jako předchozí dva i tyto zápisníky jsou nedatované, takže máte dostatek místa na kreativní vyjádření informací.

Neumíte kreslit?

To vůbec nevadí. Netvoříte umělecké dílo, ale pomůcku pro svou paměť. Vezměte do ruky tužku a začněte běžnými tvary, které můžete vybarvovat, šrafovat. Zkuste i různé typy písma, které opět vybarvíte, vytučníte apod. Můžete se také inspirovat na Instagramu, kde sketchnoting jede ve velkém.

 

Foto: Doller instagram, CleverMinds facebook