Shrnutí roku 2022 očima českých podnikatelů

04. Leden 2023

Čeští podnikatelé hodnotí rok 2022 jako specifický, ale úspěšný. Jak loňský rok posuzují firmy MegaUbytko, KetoFit a DronPro? Podle významného zprostředkovatele rekreačního ubytování MegaUbytko.cz přineslo uvolnění pandemických opatření výrazný vzestup zájmu o cestování, a to především o dovolené na území České republiky. Firma KetoFit, která je úspěšným výrobcem ketodiet, v roce 2022 zaznamenala zvýšený zájem o své produkty, což koresponduje s údaji o nárůstu procenta lidí trpících nadváhou, nebo obezitou. Rychle rostoucí prodejce dronů DronPro v roce 2022 nasadil řadu přelomových novinek. Drony firmy DronPro byly zapojeny v zajímavých projektech a firma svými drony i finančními sbírkami pomáhala Ukrajině.

Domácí dovolená láká

Srovnání s předchozími „covidovými“ roky

V roce 2022 se chování v ubytovacím segmentu opět začalo vracet k normálu. Většinu roku mohli lidé cestovat bez omezení, na která velmi rychle zapomněli. Podle informací firmy MegaUbytko ovlivnily začátek roku a letní sezóny zahraniční dovolené u moře, ale zejména od druhé poloviny léta rostl zájem o ubytování v České republice. Zvýšený zájem o domácí dovolenou se promítl i do vynikajících výsledků firmy MegaUbytko z hlediska počtu rezervací a uskutečněných pobytů, které byly ještě lepší než během „předcovidových“ let.

zdroj: MegaUbytko.cz

Atraktivní lokality

Podle výsledků firmy MegaUbytko byl zájem o ubytování v České republice v roce 2022 větší než v „předpandemickém“ roce 2019. Je to znak toho, že lidé si na uvolnění opatření velmi rychle zvykli a opět začali cestovat. Mezi nejvíce vyhledávané rekreační oblasti patří Krkonoše, Šumava, Lipno, Pálava a Beskydy.

Jaký typ ubytování je nejvíc vyhledávaný

Mezi nejvíce vyhledávané typy ubytování v současnosti patří menší ubytovací zařízení, jako jsou chaty, chalupy, apartmány, rodinné penziony a ubytování v soukromí. Důvodem je soukromí, které svým návštěvníkům nabízejí. Nárůst popularity ubytování na samotě byl zaznamenán právě během covidového období, kdy soukromí nabylo zcela nového významu.

Trendem zůstávají kratší pobyty a v poslední době jejich počet výrazně roste. Během „covidového“ období bylo běžné, že se pobyty objednávaly na poslední chvíli. Tento trend postupně ustupuje, lidé opět začínají plánovat předem a své ubytování si rezervují i několik měsíců před odjezdem.

Tým MegaUbytko.cz

Co firma MegaUbytko plánuje na rok 2023

 „V roce 2023 je naším hlavním cílem přinést ubytovatelům z portálu MegaUbytko ještě více nových rezervací a zrealizovaných pobytů než v roce 2022. Návštěvníci portálu MegaUbytko se navíc mohou těšit na výraznější rozšíření nabídky ověřených ubytovacích zařízení. Kontinuálně sbíráme nová hodnocení a recenze, na základě kterých můžeme návštěvníkům doporučit nejkvalitnější a nejlépe hodnocená ubytovací zařízení v rámci celé České republiky a Slovenska.“

Keto dieta – vyhledávaný dietní program

Lidé mění způsob stravování

Keto dieta je v současné době velice populárním a vyhledávaným dietním programem a rostoucí zájem o své produkty zaznamenala i firma KetoFit.cz. Podle názoru firmy období pandemických opatření lidi přimělo k intenzivnímu řešení způsobu stravování. Důvodem změny stravování pravděpodobně bylo omezení pohybu a zvýšení rizika přibírání na váze. Keto dieta pak pro mnoho lidí mohla být vhodným východiskem.

zdroj: KetoFit.cz

Projevil se nárůst procenta obézních ve výsledcích firmy KetoFit?

„Zvýšení počtu obézních lidí po lockdownu skutečně dokládá hned celá řada studií. To se projevilo i nadále projevuje ve zvýšeném zájmu o nejrůznější diety, včetně naší KetoFit keto diety.“

Zařadila firma KetoFit v roce 2022 nějaké novinky?

„V roce 2022 jsme na trh uvedli hned několik novinek. Mezi ty, ze kterých máme největší radost, je proteinová tortilla, která v jídelníčku našich zákazníků nahradila klasickou

tortillu. Velmi pěkné hodnocení dostáváme také na nově zařazenou dárkovou čokoládu, kterou zákaznice dostanou v každé zásilce.“

Na jaké novinky v nabídce firmy KetoFit.cz se zákazníci mohou těšit v roce 2023?

„Rádi bychom nabídku rozšířili o další mlsání a sladké i slané produkty. Více ale zatím

neprozradím. Doporučuji sledovat náš pravidelný newsletter a o novinkách budete vědět jako první.“

O drony je zájem

Jak firma DronPro.cz hodnotí rok 2022

„V letošním roce jsme zdvojnásobili obrat, i počet zaměstnanců. Na Ukrajinu jsme dodali několik tisíc dronů, na které jsme poskytli slevu v rámci výpomoci. Celkově jsme na slevách, z našich zdrojů a z uspořádané sbírky přispěli 3 miliony Kč. 

Zároveň vyšla celá řada přelomových novinek do DJI – světového lídra (podíl cca 75 %) v oblasti dronů, a to zejména dron pro plně autonomní provoz DJI M30T + DJI Dock, který umí vzlétnout a přistát do dokovací stanice, kde se nabíjí a posílá data rovnou do „velícího střediska“. Dále šlo o nejdostupnější FPV dron (závodní typ, konkrétně “cinewhoop” – podmnožina závodních dronů určená pro natáčení zejména v indooru) pro širokou veřejnost DJI Avata a v neposlední řadě DJI jako první firma na světě zajistila pro modely Mavic 3 certifikaci (konkrétně C1) podle nových EU pravidel, což dává uživatelům širší možnosti poletu v zástavbě.“ 

zdroj: DronPro.cz

Pro které projekty byly v letošním roce použity drony firmy DronPro?

„Z těch nejzajímavějších jsme pro městskou část Praha 5 monitorovali motolskou skládku, kde jsme díky datům z dronu došli k závěru, že skládka není nikterak kontaminována (díky vyhodnocení zdravotního stavu porostu), ale objevili jsme jiný problém, a to že na skládce vzniká celá řada dalších černých skládek, u nichž jsme vyčíslili objem a lokalizovali je s přesností na centimetry.

Pro Škoda Auto je vytvořili proof of concept ohledně možností zabezpečení jejich areálu proti vniknutí dronů (od možností legislativních až po technologické, tedy detekční a eliminační).

Pro Continental jste vytvořili proof of concept na plně automatické doručování balíků mezi jejich sklady, který je připravený k implementaci. Jinak jsme tradičně jako každý rok zmapovali desítky objektů za účelem posouzení úniku tepla.“

Jaké služby firma DronPro v roce 2022 svým zákazníkům poskytovala

Firma zajišťovala prodej a půjčovnu dronů, profesionální natáčení a focení z dronu, servis dronů, workshopy a firemní akce s drony, pojištění dronů, nasazení dronů v zemědělství, průmyslu a při záchranných akcích a samozřejmě školení, kurzy a semináře v rámci DronPro letecké školy.

Nejčastějšími zákazníky byli hobby piloti i piloti z firemního sektoru, a to realitní makléři, geodeti, společnosti věnující se instalaci a monitoringu FVE.

Připravuje DronPro na rok 2023 nějaké novinky?

„Plánujeme další zdvojnásobení počtu zaměstnanců, zároveň vyvíjíme mobilní aplikaci, které bude reflektovat požadavky na zabezpečení budoucího provozu dronů (lokalizace všech dronů a pilotů v reálném čase). Tím také startujeme proces plné digitalizace celé firmy.“

© 2024 imper.cz