Seriál s Jiřím Jemelkou z JPF: Jak u nástupců vypěstovat odpor k podnikání – Díl 2.

01. Listopad 2023

Snem každého businessmana nebo businesswoman je mít své dílo komu předat. Zajistit tak svoje potomstvo. Nechat je ve firmě vzkvétat a navázat s nadšením na to, co rodiče vybudovali. Nejste v tom sami, také doufám, že se mi to povede. Ale není to samo o sobě. Dá se v tom hodně zkazit. Dokonce tolik, že se žádné fanfáry ani potlesku za svou celoživotní práci nedočkáte.

Takové věci se stávají nejčastěji malým a středním společnostem. Když s podnikáním začínáte a daří se vám, najednou vidíte výsledky a vychutnáváte si úspěchy. Posiluje to vaši motivaci se do dalších výzev a zakázek pustit s ještě větší vervou. Podnik vzkvétá. Je to přímo opojné. Moc dobře ten pocit znám. To vzrušení a radost vás ženou kupředu.

Riziko je, že se tím necháte až příliš pohltit. Abyste se tím nenechali zaslepit, doporučil bych vám pravidelnou vnitřní reflexi. Nevycházejte přitom jen z toho, jak se dařilo firmě. Co ostatní oblasti života? Těšíte se z rodiny? Máte čas na vztahy? Můžete si občas dovolit vypnout a věnovat se jen dětem? Jestliže jste ne odpověděli alespoň jednou ne, věnujete firmě příliš. Obětujete její budoucnost.

Vysvětlím, proč. Jestliže váš potomek vnímá, že mu vaše pracovní nasazení vzalo rodiče, že ho ochudilo o krásné dětství, že jste pro něj nebyli dostupní, v hlavě se mu začne utvářet negativní postoj k podnikání. Bude to pro něj prachsprostý zloděj rodinného života. Zkuste ho pak za 10 či 20 let přemlouvat, aby po vás převzal štafetu. Narazíte na odpor silný jako plášť trezoru v bance. A přes něj jen tak neproniknete.

Možná si myslíte, že to stačí začít řešit tři roky před tím, než se na pomyslný odchod do ústraní odeberete. Chyba lávky. To je na rekonstrukci vztahů už trošku pozdě. Napáchané škody nenapravíte jen tak, pokud je vůbec napravit lze.

Místo toho budujte pouta s dětmi celý život. Nikdy se jim nezdráhejte věnovat čas a neříkejte si, že je pro tentokrát, výjimečně upozadíte. Je snadné tomu propadnout, pokud vás firma baví. Starejte se o to, aby byly vztahy v rovnováze. Naslouchejte a dejte si záležet na porozumění. To neznamená, že nebudete přísní. Znamená to, že tu pro své děti jste. Že se na vás mohou s důvěrou obrátit.

Přesně tady začíná cesta mezigenerační výměny, která může dopadnout nad očekávání šťastně pro všechny. Pokud vás tíží otázka, jak získat víc času, možností je několik. Nebudujte firmu, která je závislá jen na vás a chytře delegujte odpovědnost a kompetence na kolegy. Prověřte efektivitu procesů. Když zde najdete prostor pro časovou úsporu, uděláte svému businessu velkou službu. A nakonec neváhejte s profesionalizací managementu. Jsou to kroky, díky níž ze sebe sejmete postupně exekutivní zátěž a získáte v podnikání více svobody soustředit se na budoucnost.

Možná to vyvolává strach. Nezapomínejte ale, že na to nejste sami. Rodina i kolegové vás jistě podpoří. A pokud vám k tomu chybí potřebné know-how, jsme tu my z JPF Czech. Rádi vám s tím pomůžeme.


Autorem textu je Ing. Jiří Jemelka, MBA, majitel společnosti JPF Czech.

© 2024 imper.cz