Proč je sales nejlepší možná kariérní volba pro studenty?

06. Září 2016

Získat diplom, dle rodičů ideálně červený, a poté si najít slušně placenou práci, kde budete královsky vydělávat. Pokud plánujete jít podle tohoto modelu, ještě jednou to dobře promyslete. Dnešní doba je dravá a většina ambiciózních jedinců začíná sbírat pracovní zkušenosti už při škole. Když z ní vyjdou, jsou z nich už hotoví profesionálové s plným diářem kontaktů. Jakou práci však zvolit? Většina studentů volí easy administrativní práce. My si myslíme, že nejlepší věc, kterou můžou studenti udělat, je vlítnout rovnýma nohama do obchodu. Proč tomu tak je?

Creative business colleagues discussing over computer in office

hledáme obchodníka

1. V salesu jste pánem svého času i místa

Málokterý student si při škole hledá práci na plný úvazek. Většinou se s někým domluvíte na pár hodin v týdnu, jste závislí na týdenních rozpisech nebo čekáte, až se vám šéf ozve. V salesu to může být jinak. Mnohým firmám je zcela jedno, zda budete pracovat na plný, nebo zkrácený úvazek, nebo dokonce sami na sebe. A hlavně obchodovat můžete odkudkoliv. Klidně i z domu nebo školní jídelny. Vaše šéfy budou zajímat především výsledky a to, kolik peněz jste donesli do firmy. Jestli to zvládnete během jednoho týdne, tím líp pro vás.

2. Stane se z vás mistr komunikace

Obchod je hlavně o komunikaci a výřečnosti. Odmítaní, námitky, klienti, kteří se rádi nechávají přemlouvat, sjednávání o ceně, to vše vás do života naučí mít v konverzacích poslední slovo. A tahle schopnost se všem studentům bude zaručeně hodit při zkouškách, státnicích nebo když bude potřeba najít v testu 1 bod navíc. Pokud denně oslovíte 10 klientů, týdně absolvujete několik schůzek, nějaká prezentace seminární práce vám vrásku na čele už neudělá. I když většina obchodníků je komunikačními mistry už od narození, aktivní práce v salesu tyto schopností jen umocní. Sales vás navíc naučí komunikovat na profesionální úrovni.

3. Sebevědomí obchodníka vám už nikdo nevezme

Na našem sebevědomí má velkou zásluhu hlavně prostředí, ve kterém vyrůstáme. Rodiče, škola, kamarádi, kteří nás buď mají za kinga nebo totálního lůzra. Kingové problémy se sebevědomím obvykle nemívají, naopak je ho někdy až moc, což v salesu zásadně nevadí. Pokud však vysokou hladinou sebevědomí neoplýváte, neznáme lepší způsob, jak si ji přirozeně zvýšit. Pocit, když ze schůzky odcházíte se smlouvou v kapse, se totiž ničemu nevyrovná. Tehdy si řeknete, jo, mám to, a máte 100 chutí všem vykřičet, že jste hvězda. A teď si představte, že tento pocit zažíváte několikrát do měsíce.

Někdo by mohl namítat, že 5 neúspěšných schůzek za sebou vám naopak sebevědomí rázem srazí do kolen. Nebo že bez onoho sebevědomí žádnou schůzku nemáte šanci ani vyhrát. Samozřejmě, chce to praxi a vytrvalost.

4. Neznáme místo, kde si líp vydělat

Brigádních agentur, které mají speciální nabídky jen pro studenty, jsou mraky. Teď se nechceme bavit o brigádách typu dokládání zboží, kdy si během hodiny nevyděláte ani na drink. Spousta studentů začíná svou kariéru v administrativě. Kopírování, zakládání dokumentů a další nudná práce, u které se sice nepředřete, ale na dovolenou si během dvou měsíců taky nevyděláte. Což v případě salesu a šikovných jedinců nemusí být až takový problém. Nebojte se ani práce telefonisty. Pro většinu lidí to je největší strašák, pokud si však rádi povídáte s lidmi a najdete si produkt, který vás baví, věřte nám, že si tuhle práci zamilujete. Za prvé, v telesalesu se dají vydělat opravdu hezké peníze, za druhé, je vstupní bránou k dalším pozicím v obchodním týmu.

hledáme obchodníka

button registrace obchodnika transparent

5. Nejjednodušší způsob, jak se zaměstnat

Teď nechceme, aby to vyznělo, že do obchodních týmů vezmou každého. To rozhodně ne. Když se však podíváte na volné pracovní příležitosti, těch salesových najdete nejvíc. Jasně IT nabídek je také spousta, ale upřímně, kolik procent populace dokáže programovat? Přitom prodávat zvládne i malé dítě. Na pozici obchodníka nepotřebujete mega zkušenosti ani praxi, což je pro studenty často obrovský problém. Kde totiž sehnat praxi, když vás bez praxe nikde zaměstnat nechtějí? Jako obchodník si vystačíte se zmiňovanou výřečností, odhodláním a chutí učit se novým věcem.

6. Paradoxně vás přinutí podávat lepší studijní výsledky

V salesu nemůžete slevit. Respektive můžete, ale ucítíte to na své výplatě. Nikde jinde neplatí známé rčení „bez práce nejsou koláče“ tak jako v obchodu. A věřte, že po několika měsících sales drilu si tohle přenesete i do studijního života. Naučíte se, jak je důležitá příprava na zkoušku a že se vám tam nechce chodit znovu. Abyste se mohli alespoň několik hodin v týdnu věnovat práci, musíte mít zmáknutou školu. Čím víckrát musíte jít na opravný termín, tím míň schůzek s klienty zvládnete. A když víte, že za jednu takovou schůzku si zvládnete vydělat i několik tisíc, nechcete trčet v knihovně a šprtat.

7. Businessově vás připraví do života

Obchodní začátky jsou asi jedny z nejtěžších vůbec. Místo teplého místečka v nové kanceláři vás pošlou rovnou do terénu. V těch lepších případech absolvujete aspoň pár dní úvodního školení. Sales cíle bývají ve firmách nejvíc sledovány a na obchodníky je tak vyvíjen největší tlak, zejména před uzávěrkou. Nemusí se vám začít dařit okamžitě, v některých oborech to trvá i několik měsíců, než  se obchodníkovi podaří uzavřít první smlouvu a něco konečně vydělat, typickým příkladem jsou třeba reality. V těchto měsících to není žádná sranda ani co se výplaty týče, když vůbec nějaká dorazí. Studenti mají obrovskou výhodu, jejich životní náklady nejsou příliš vysoké, povětšinou totiž živí jenom sebe, svůj volný čas a koníčky.

[poll id=“11″]

© 2024 imper.cz